facebook
Příjemnou noc, je sobota 4.4.2020 a svátek slaví Miroslava
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

4. týden těhotenství


Ilustrační fotografie


Od 4. týdne těhotenství dochází k počátku tvorby tělesných orgánů. Buněčný útvar již je možné označovat jako embryo. Na začátku tvorby orgánů jsou tři zárodečné vrstvy: endoderm, ektoderm a mezoderm. Tyto vrstvy dají následně vznik všem orgánům i tkáním dítěte.

Endoderm dává základ trávicímu a dýchacímu ústrojí, štítné žláze, močovému měchýři a pohlavnímu ústrojí. Z ektodermu se utvoří nerovový systém, vlasy, kůže, nehty, zubní sklovina, potní žlázy, oční rohovka a čočka. Z mezodermu se utváří srdce, lymfatický, oběhový a vylučovací systém, svaly a kostra.

Na konci čtvrtého týdne se plně vyvíjí placenta, která zajišťuje výživu embrya a odvod odpadních látek. Placenta je tvořena z mateřských a embryonálních krevních cév. Embryo dosahuje v této době asi 1 milimetru a váží necelý gram.

Budoucí maminka může v období 4. týdne již pociťovat první příznaky nastalého těhotenství.  Většinou se však podobají symptomům, které provázejí menstruaci, což je zcela normální. Ženu může pobolívat v podbřišku, může jí bolet hlava i poprsí. V této době se již začíná zvyšovat hladina těhotenského hormonu HCG, kterou lze zjistit z domácího těhotenského testu. Zjištěný výsledek však rozhodně nemusí být stoprocentní. Test je dobré po pár dnech opět zopakovat. Čtěte více o 4. týdnu těhotenství zde.

3. týden těhotenství 3. týden těhotenství

Ve třetím týdnu, poté co vajíčko oplodnila spermie, vzniká tzv. zygota. Tento útvar se postupně začíná rýhovat a tím se dělí na více buněk. Zároveň s tímto dělením putuje postupně vejcovodem až do dělohy. Asi po týdnu od oplodnění se v důsledku ...

1. a 2. týden těhotenství 1. a 2. týden těhotenství

Délka těhotenství, resp. jeho počátek se určuje dvěma způsoby. Lékaři vycházejí z prvního dne poslední menstruace. V této době však žena ještě těhotná není, protože nastává menstruace. Reálné těhotenství nastává při oplodnění vajíčka ...

13. týden těhotenství 13. týden těhotenství

13. týden představuje konec prvního trimestru. Po absolvování této fáze se významně snižuje riziko potratu. Nastávající druhý trimestr je ve většině případů klidnější částí těhotenství, kdy nebývají nevolnosti, a zvyšuje se sexuální touha.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka