facebook
Dobrý večer, je neděle 22.4.2018 a svátek slaví Evžénie
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

4. týden těhotenství


Ilustrační fotografie


Od 4. týdne těhotenství dochází k počátku tvorby tělesných orgánů. Buněčný útvar již je možné označovat jako embryo. Na začátku tvorby orgánů jsou tři zárodečné vrstvy: endoderm, ektoderm a mezoderm. Tyto vrstvy dají následně vznik všem orgánům i tkáním dítěte.

Endoderm dává základ trávicímu a dýchacímu ústrojí, štítné žláze, močovému měchýři a pohlavnímu ústrojí. Z ektodermu se utvoří nerovový systém, vlasy, kůže, nehty, zubní sklovina, potní žlázy, oční rohovka a čočka. Z mezodermu se utváří srdce, lymfatický, oběhový a vylučovací systém, svaly a kostra.

Na konci čtvrtého týdne se plně vyvíjí placenta, která zajišťuje výživu embrya a odvod odpadních látek. Placenta je tvořena z mateřských a embryonálních krevních cév. Embryo dosahuje v této době asi 1 milimetru a váží necelý gram.

Budoucí maminka může v období 4. týdne již pociťovat první příznaky nastalého těhotenství.  Většinou se však podobají symptomům, které provázejí menstruaci, což je zcela normální. Ženu může pobolívat v podbřišku, může jí bolet hlava i poprsí. V této době se již začíná zvyšovat hladina těhotenského hormonu HCG, kterou lze zjistit z domácího těhotenského testu. Zjištěný výsledek však rozhodně nemusí být stoprocentní. Test je dobré po pár dnech opět zopakovat. Čtěte více o 4. týdnu těhotenství zde.8. týden těhotenství 8. týden těhotenství

8. týden stále může být ve znamení těhotenských nevolností, zvýšené únavy, náladovosti. Rovněž dochází vlivem zvýšené hladiny hormonů ke změnám na prsou. Žena může pociťovat citlivost prsou a již mírný nárůst objemu. Prsní žlázy se tak ...

7. týden těhotenství 7. týden těhotenství

Zní to až neuvěřitelně, ale v 7. týdnu je děloha ženy téměř dvojnásobná, když to porovnáme se stavem před těhotenstvím. Zároveň dochází k navyšování množství krve v těle, a to asi o 10% ve srovnání s množstvím mimo těhotenství.

6. týden těhotenství 6. týden těhotenství

Během 6. týdne již většina žen vnímá některé z příznaků těhotenství, jako je náladovost, únava, nevolnosti, bolest nebo citlivost prsou. Ničím výjimečným není ani drobné krvácení či špinění, což je způsobeno silně prokrvenou děložní sliznicí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka