facebook
Dobré odpoledne, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

Státní či soukromá škola?


Ilustrační fotografie


Vaše dítě dosáhlo věku šesti let a tak přemýšlíte, na jakou základní školu ho dát. V dnešní době máme možnost vybrat si mezi státní školou, která nestojí tolik peněz a mezi soukromou, kde máme sice zajištěnou větší pozornost učitelky k našemu dítěti, ale musíme si trochu připlatit. Jaký je v tom tedy rozdíl a podle čeho se rozhodnout?

Investice do základního vzdělání

Z mnoha průzkumů vyšlo najevo, že první léta na základní škole ovlivňuje budoucí postavení dítěte ve společnosti a také výši platu v dospělosti. Kdekdo by si pomyslel, že pro kvalitní start do vzdělání je nejlepší investovat do soukromé školy, kde se budou učitelé dítěti věnovat více, než v té klasické, státní. Je to ale opravdu celé o penězích nebo spíše o kvalitě učitelů?

Výhody soukromé školy

Co se týče soukromé školy, viditelná výhoda je v malém počtu žáků ve třídě – bývá jich 10–17 max. To automaticky umožňuje učiteli věnovat se každému dítěti individuálně, než ve státní škole, které jsou narvané k prasknutí. Výhodou malého počtu dětí je také lepší, rodinná atmosféra, kde se děti necítí jako v nějakém „zařízení pro malé děti“. Také na učitele soukromých škol jsou kladené větší nároky – musí splňovat nejen požadované vzdělání, ale musí mít také opravdu dobrý vztah k dětem, trpělivost a jeho celková osobnost by měla odpovídat práci s dětmi.

Výhody státní školy

Oproti soukromé škole se zde nachází mnohem větší počet dětí, a to z různých sociálních poměrů. U té soukromé se počítá spíše s dětmi z movitějších rodin, a proto nemají ti ze soukromé styk s těmi ze sociálně slabších rodin. To může vést k nižší toleranci dětí ze soukromé vůči dětem ze státní a jejich celkový pohled na lidi v budoucnu. V soukromé škole se také může stát, že se zde sejde 15 dětí s nějakým specifickým problémem, kdy rodiče předpokládají, že právě jejich dítko bude v tomto prostředí výjimkou. Situace, kdy se nachází tolik dětí a každé s určitým problémem v jedné třídě může, být na jednoho učitele opravdu moc.

Jak si tedy vybrat?

Co se týče vzdělání, jak soukromá, tak státní škola nabízí naprosto stejný vzdělávací program. Obě se řídí zákony určenými podmínkami a osnovami. V případě té soukromé se rodič ocitá na jakési výhodnější pozici vůči škole – na požádání se s ním hned vše projednává, protože školu platí. Jednání školy a řešení problémů tedy bývá pružnější. V případě vybavení škol, bývá to u obou typů podobné. Interaktivní tabule, notebooky a různé vymoženosti najdete, jak v té soukromé, tak ve státní škole. Až tedy budete vybírat typ školy, udělejte si nejdříve menší průzkum. Posuzujte především přístup a osobnost učitele, protože to je to klíčové pro klidné a kvalitní vzdělání vašeho dítěte.

Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí? Cizojazyčné školky – opravdu se vyplatí?

V dnešní době je moderní posílat již velmi malé děti do školek s rozšířenou výukou cizích jazyků – především angličtiny. Říká se, že kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někteří rodiče ale váhají, zda není lepší, aby se dítě nejprve...

Předčítání dětem je přínosné Předčítání dětem je přínosné

To, že je procvičování čtení i mimo školu velmi přínosné, je známá věc. Zvláště pokud předčítají rodiče, rozvíjí to nejen dětskou schopnost učení, ale i samotný vztah rodiče a dítěte. Čas strávený s dětmi je v dnešní době bohužel...

Školky jsou skvělou součástí dětského světa Školky jsou skvělou součástí dětského světa

S rozvíjením schopností u dětí se začíná již brzy, nejvíce v předškolním věku. Děti jsou zvídavé a pokud se jim něco ukazuje hravou formou, jsou schopny si vše snadno zapamatovat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka