facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

2. lunární měsíc těhotenství


Ilustrační fotografie


2. lunární měsíc těhotenství (5-8.týden)

Právě teď už z těhotenského testu, nebo od vašeho gynekologa víte, že se vše povedlo tak jak má a miminko je na cestě. Ještě je před vámi dlouhá cesta, ale pro začátek už jste úspěšně vyrazila ze startu.

V osmi týdnech váží plod cca 4.gramy a měří cca 3cm. Je velký asi jako jahoda a na ultrazvuku je již zaznamenaná pravidelná srdeční činnost.

Na konci druhého měsíce se embryo začíná nazývat plodem. Vyvinuli se již všechny hlavní vnitřní orgány, i když dosud jen v jednoduché formě. U plodu lze rozeznat obličej – nos je zašpičatělý, jsou vytvořeny nozdry a obě strany čelisti se spojily a vytvořily ústa, ve kterých se už schovává jazyk.
V tomto období se tvoří vnitřní části uší, zodpovědné za udržování rovnováhy a za sluch. Prsty na rukou a nohou jsou zatím spojeny kožní blankou.

Paže a nohy se výrazně prodloužily a můžeme rozeznat – ramena, lokty, hýždě a kolena.

Miminko je v tomto období značně pohyblivé, jeho pohyb však nastávající maminka zatím nevnímá.

Pro druhý měsíc těhotenství je typická psychická nestabilita. Nastávající maminka má pocity štěstí, ale zároveň i velké pocity strachu. Střídání smíchu a pláče je pro mnohé nepochopitelné, ale pro těhotenství zcela typické.

I když je vše pořádku, je potřeba uvést, že právě druhý měsíc těhotenství je náchylný k samovolnému potratu.

Každou těhotnou ženu určitě nepřekvapí nadměrná chuť k jídlu, a nebo naopak averse vůči všemu co by měla žena pozřít. Je proto důležité dát jídlu určitý pevný řád. V prvních týdnech gravidity je důležitý přísun zeleniny, ovoce, kyseliny listové a také bílkovin. Žena by v tomto období neměla zapomínat na správný pitný režim.

10. lunární měsíc těhotenství - týden po týdnu 10. lunární měsíc těhotenství

Buďte již na vše připravena. Mějte již zabalenou tašku do porodnice a připravte věci pro miminko. Mějte při ruce důležitá telefonní čísla a mějte přehled o tom, kde je v danou chvíli vaše rodina.

9. lunární měsíc těhotenství - týden po týdnu 9. lunární měsíc těhotenství

Na začátku 9.měsíce může plod ještě zaujímat polohu hlavičkou nahoru, takže při předčasném porodu se dítě často narodí tzv. koncem pánevním.

8. lunární měsíc těhotenství - týden po týdnu 8. lunární měsíc těhotenství

Kromě častého nutkání močení, vás možná potrápí i samovolný únik moči, např. při kýchání, smíchu. Vše se po porodu vrátí k normálu, ale i přesto je dobré procvičovat svaly pánevního dna doporučenými cviky.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka