facebook
Dobré ráno, je úterý 11.12.2018 a svátek slaví Dana

Otočení plodu do správné polohy


Ilustrační fotografie


Pro spontánní porod je nejlepší, když je miminko v bříšku uloženo v tzv. poloze podélné záhlavím, tedy hlavičkou dolů směrem do pánve a zadečkem nahoru. Hlavička je největší částí těla a během fyziologického vaginálního porodu pomáhá rozšiřovat rodidla ženy pro průchod zbytku tělíčka včetně ramének. Zdaleka ne všechny děti ale tuto pozici stihnou do porodu zaujmout. Lebedí si v různě šikmých polohách, zadečkem dolů (obávaný konec pánevní) nebo rovnou horizontálně (tzv. příčka). Některé jsou s určitým rizikem spontánně poroditelné, jiné děti musí na svět císařským řezem. To některé maminky trápí a tak hledají rady, jak pomoci miminku otočit se do správné startovní pozice.

Babských rad na otočení plodu hlavičkou dolů existuje nepřeberné množství. Některé jsou spíše úsměvné, jako např. „navádění“ miminka za baterkou, kterou postupně svítíte po bříšku směrem ke stydké kosti, jiné jsou poněkud krkolomné až poněkud nebezpečné, jako třeba dělání stojek v bazénu. Většinou jde o nějakou formu uvolňovacích cviků a mobilizačních pohybů pro oblast bederní páteře, nejrůznější široké dřepy a mosty. Odborníci se k nim staví poněkud skepticky, někomu ale pomoci přece jen můžou.

Některé maminky vyhledávají pomoc v alternativních přístupech, zejména akupunktuře, akupresuře a tzv. moxování. Jde o nahřívání břišní oblasti pomocí zapálených pelyňkových kuželů. Ty zkušená osoba přikládá na určité body, jež mohou aktivovat děložní činnost a miminku tak pomoci se otočit. Je však nutné, aby moxování prováděla opravdu osoba věci znalá, pokoutným zkoušením pálení bylinek doma byste si mohla ošklivě ublížit. V každém případě je také vhodné poradit se se svým gynekologem, spousta z nich je těmto metodám dokonce nakloněna, a pokud vám jehličky nebo zapálený pelyněk pomůže uklidnit se, budou to brát jako více než pozitivní věc.

Kromě těchto metod existuje také účinná možnost, kdy se o otočení miminka pokusí porodník pomocí metody manuálního obratu. Jde o velmi starou metodu, kdy se zevními hmaty přes stěnu břišní miminko jemně otáčí, v dnešní době již s možností monitorace kondice plodu v děloze. Neprovádí se však na všech pracovištích, pouze tam, kde je lékař, který má s metodou dostatek zkušeností. Přestože do vás nikdo neřeže, jde o operační výkon a je potřeba jednodenní hospitalizace. Před výkonem většinou žena dostane infuzi s léky, které utlumí děložní činnost, která by mohla otočení komplikovat, zkontroluje se ultrazvukem poloha miminka a pomocí monitoru jeho srdeční činnost. Těhotná leží na zádech s mírně pokrčenými koleny. Porodník miminko uchopí přes stěnu břišní jednou rukou za hlavičku, druhou za zadeček. Mírným tlakem dlaně začne miminko přetáčet. Pokud je děloha ženy dostatečně uvolněná, výkon by se měl provést do 3 minut. Pokud se plod otočit nepodaří, je pravděpodobné, že poloha dítěte má nějakou příčinu, např. příliš krátký pupečník. Úspěšnost metody se proto pohybuje mezi 40-85%.

Bolesti hlavy v těhotenství Bolesti hlavy v těhotenství

S bolestí hlavy se čas od času potýká každý z nás. Ačkoliv může být jedním z příznaků těhotenství, příčin, které bolest hlavy mimo jiné způsobují, existuje celá řada. Bolesti hlavy běžně nesouvisejí s žádným závažným onemocnění.

Infekce ohrožující plod Infekce ohrožující plod

Samotná závažnost průběhu daného onemocnění závisí v prvé řadě na stáří zárodku nebo plodu. Čím je plod mladší, tím bývá průběh vážnější, přičemž dané onemocnění může vypuknout u dítěte ještě před narozením, někdy až po...

Hemoroidy Hemoroidy

U některých žen se během těhotenství může vyskytnout nepříjemná komplikace, o níž se ovšem příliš nemluví – hemoroidy. Jedná se o křečové žíly, podobné, jako se mohou vytvářet na nohou, jež se však tvoří v konečníku, což...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka