facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Křečové žíly v těhotenství


Ilustrační fotografie


Křečové žíly, odborně varixy, někdy se vyskytující pod názvem krevní městky jsou spoustě žen velmi dobře známou věcí, strašákem, který je může připravit o krásné nohy. Bohužel ženy mají k tomuto onemocnění vyšší sklon a to zejména v těhotenství, kdy je produkce ženských hormonů velmi vysoká. Proto i ženy, jež nemají varixy v rodinné anamnéze ani nemají práci, kde převážnou část dne stojí, mohou rozvoj těchto nepříjemných cévních rozšíření zaznamenat. Podle různých údajů postihují v určité formě až každého druhého dospělého člověka.

Jde v podstatě o oslabení cévní stěny, které vede k rozšíření cévy a hromadění žilní krve v ní. Mechanismem vzniku je kombinace oslabených cév a špatného odtoku krve z dolních končetin. Vlivem stagnující krve při dlouhém stání, obezity, vysokého krevního tlaku nebo genetické predispozice ke křečovým žilám se stěny žil rozšiřují a oddalují tak od sebe chlopně, které se v žilách dolních končetin přirozeně vyskytují, aby podpořily odtok odkysličené krve z nich zpátky k srdci. Chlopně tak neplní svou funkci, krev se v cévách hromadí a tlak uvnitř ještě narůstá. Oslabená stěna cévy tak postupně prodlužuje svou délku, čímž vzniká charakteristický vinutý průběh křečových žil.

Kromě nepříliš estetického vzhledu se mohou projevit některé z dalších příznaků, jako jsou během dne se zhoršující otoky, pocity tíhy v končetinách, jejich snadná únavnost, různé bolesti, svědění kůže nebo noční křeče. Křečová žíla se může navíc zanítit a znepříjemnit život svému nositeli pořádným zánětem případně vznikem trombózy. Krevní sraženina pak může dotyčného i zabít. Není tedy příliš dobrým nápadem křečové žíly neřešit, pokud se již objeví a ignorovat jejich prevenci, pokud je ještě nemáte.

V těhotenství je vhodné více než jindy vzniku křečových žil co nejvíce předcházet a pokud se již projeví, snažit se zabránit jejich většímu rozvinutí se. Základní prevencí je udržování optimální hmotnosti, a to i v těhotenství, proto je dobré hlídat si, zda nepřibíráte příliš rychle a příliš hodně. S tím souvisí další protektivní faktor a tou je vhodná pohybová aktivita, jak jen vám to pokročilost vašeho těhotenství dovolí. Po celou dobu jsou vhodné procházky, zpočátku cyklistika a běh, dokud to jde tak plavání. Velmi efektivní je tzv. cévní gymnastika, kterou určitě vyzkoušejte. Aspoň celkem deset minut denně střídavě propínejte a zatínejte špičku nohy a dělejte jednoduché kroužky v kotníku střídavě na obě strany. Kdykoliv dlouho nečinně sedíte nebo ležíte, tak si nohy takto jednoduše procvičíte. Během dlouhého stání je vhodné alespoň přešlapovat.

Cviky doplňte dostatečným pitným režimem, dehydratace nahrává do karet srážení krve. Pokuste se nesedět s překříženými nohami, což blokuje žilní odtok stlačením cév, a kdykoliv je to možné, dejte si nohy do zvýšené polohy. Podpoří to odtok a zároveň pomůže od pocitů tíhy, budete cítit mírné osvěžení. Noste spíše volnější a pohodlné oblečení, příliš těsné džíny mohou znesnadňovat přítok i odtok krve do vašich nohou. Ačkoliv vysoké jste krásné, volte raději nižší podpatky. Během sprchování několikrát vystřídejte studenou a teplou vodu při očistě dolních končetin. Pokud již křečovými žilami trpíte, poraďte se ve specializovaných ambulancích nebo u vašeho praktického lékaře o použití kompresních punčoch. Mohly by vám pomoci.

Hypotenzní syndrom v těhotenství Hypotenzní syndrom v těhotenství

Označením „hypotenzní syndrom“ se rozumí syndrom dolní duté žíly, který se projevuje přibližně u 3 % těhotných žen. Ačkoliv vás toto onemocnění postihne pouze s velmi malou pravděpodobností, je určitě dobré...

Otočení plodu do správné polohy Otočení plodu do správné polohy

Pro spontánní porod je nejlepší, když je miminko v bříšku uloženo v tzv. poloze podélné záhlavím, tedy hlavičkou dolů směrem do pánve a zadečkem nahoru. Hlavička je největší částí těla a během...

Zvýšená pigmentace v těhotenství Zvýšená pigmentace v těhotenství

Během těhotenství je zvýšena produkce hormonů, které stimulují tzv. melanocyty, což jsou buňky tvořící pigment, barvivo nejen v kůži, ale i vlasech, řasách, očních duhovkách apod.  Již samotné těhotenské...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka