facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Hypotenzní syndrom v těhotenství


Ilustrační fotografie


Označením „hypotenzní syndrom“ se rozumí syndrom dolní duté žíly, který se projevuje přibližně u 3 % těhotných žen. Ačkoliv vás toto onemocnění postihne pouze s velmi malou pravděpodobností, je určitě dobré se o něm včas informovat a pokud možno mu předejít. Hypotenzní syndrom je syndrom nízkého tlaku a jeho vznik je velkým rizikem především pro budoucí maminky, které spí v poloze na zádech.

 

Co to je hypotenzní syndrom

 

Hypotenzní syndrom se pojí s nízkým krevním tlakem. Ten se u mladých žen často objevuje i bez zjevné příčiny a jedná se o tlak, který je nižší než 110/65 mmHg. Nemusí působit žádné potíže. Pokud se ale potíže dostaví, velmi těžko se léčí a navíc často souvisejí i s daleko závažnějšími zdravotními problémy, kterých je určitě radno se vyvarovat.

 

S nízkým krevním tlakem v těhotenství se spojuje nadměrná slabost a únava, časté bolesti hlavy bez zjevné příčiny, závratě, mdloby, mžitky před očima. I když se jinak cítíte zdravá, je pro vás nízký krevní tlak rizikem především z důvodu, že můžete omdlít a ublížit si. Ohrozit tak můžete nejen sebe, ale i svůj plod.

 

Jak se vyvarovat hypotenzi

 

Hypotenzní syndrom se pojí zejména se druhým a třetím trimestrem těhotenství, ve kterém se ženě už nedoporučuje poloha spánku na zádech. Při této poloze zvětšená děloha tlačí na dolní dutou žílu a snižuje se návrat žilní krve do srdce a zároveň i její výdej. Dochází tak ke vzniku nízkého krevního tlaku, při němž může dojít až ke ztrátám vědomí. Velkým rizikem je také snížení zásobení plodu krví.

 

V těhotenství byste tedy měla vyhledávat spánek v poloze na boku, abyste předešla případné hypotenzi. Dle očekávání totiž není vhodná ani poloha na břiše, která vám bude zároveň i velmi nepohodlná. Jako prevence nízkého tlaku může posloužit hrnek čaje s obsahem teinu nebo káva. S konzumací těchto nápojů v těhotenství ale postupujte obezřetně a nezařazujte je do svého režimu každodenně.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka