facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 20.1.2025 a svátek slaví Běla

Těhotenství a antibiotika


Ilustrační fotografie


Pokud jste náhle onemocněla a doktor vám chce naordinovat antibiotika, měl by určitě přihlédnout k vašemu stavu. Právě v těhotenství je užívání celé řady léčiv značně problematické a to platí i pro antibiotika, která se využívají zejména při léčbě různých bakteriálních infekcí. V tomto článku se dozvíte, jak na užívání antibiotik v těhotenství obecně nahlížet, která jsou vhodná a která se zase vůbec nedoporučují.


Vhodná antibiotika

V těhotenství je možné užívat antibiotika jako penicilin, cefalosporin nebo i makrolidová antibiotika čili klaritromycin. Tato antibiotika se pro budoucí maminky označují za bezpečná. Je potřeba si uvědomit, že horečka a další příznaky, které během nemoci pacientku trápí, jsou pro plod mnohem více nebezpečné než právě užívání antibiotik.

Na druhou stranu se ale nedoporučuje si antibiotika doma naordinovat. I pokud náhodou objevíte nějaká nedobraná ve své domácí lékárničce, rozhodně navštivte lékaře, aby stanovil diagnózu a zvolil vhodnou léčbu. Na své těhotenství ho samozřejmě upozorněte, i pokud je v úplných počátcích.


Nevhodné antibiotické přípravky

Špatně zvolená antibiotika, která byste začala brát pouze dle vlastního uvážení, mohou způsobit náhlé krvácení, poškození plodu nebo přivodit dokonce i potrat. Vaše zdraví by mělo být na prvním místě. Pokud antibiotika užívat nechcete, vyzkoušejte alespoň různé přírodní léky - přírodní antibiotika.

Tato medicína ale většinou nedosahuje takových úspěchů a klasická antibiotika tedy nedokáže nahradit. Přírodní výtažky a extrakty jsou vhodné spíše jako prevence před případným onemocněním. V úvahu je možné vzít ještě také homeopatika. I jejich užívání ale určitě konzultujte s odborníkem.

Vyhnout byste se měla antibiotickým lékům, jako jsou tetracykliny, způsobující poruchy vývoje kostní hmoty či zubní skloviny. Dále se vyvarujte také chinilonům nebo chloramphenicolu. Nejvyšší rizika jsou spojena s užíváním lékům během prvního trimestru. Bohužel nutnost užívání antibiotik vás může postihnout opravdu kdykoliv.





Masáže v těhotenství Masáže v těhotenství

Všeobecně se říká, že masáže v těhotenství jsou nevhodné, možná až nepřípustné. Je však pravda, že díky rostoucímu bříšku a hmotnosti jsou zatěžovány některé tělesné partie, jako jsou záda a nohy, a proto je třeba jim...

Péče o tělo v šestinedělí Péče o tělo v šestinedělí

Těhotenství a porod vaše tělo celkově změní. Některé ženy se děsí tukových polštářků, které však v době kojení bez problémů odbourají. Jiné zase trápí představa strií a celulitidy. V tomto článku vám poradíme, jak se...

Nahřívání svalů a kloubů v těhotenství Nahřívání svalů a kloubů v těhotenství

Teplo a chlad patří mezi nejstarší a také nejúčinnější terapie. Obzvlášť v těhotenství, kdy se svých obtíží nemůžete snadno zbavit s pomocí prášků, je dobré zvolit právě nahřívání. Teplo by nikdy...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka