facebook
Dobré odpoledne, je neděle 18.5.2025 a svátek slaví Nataša

Strie v těhotenství – jak jim předejít?


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka se obává nejen nabraných  kil v těhotenství, ale i nevzhledných strií, které se mohou na bříšku objevit po porodu. Bohužel málokterá mamina se může po porodu pochlubit hladkou a nepovolenou kůží. Dá se tomuto nehezkému efektu nějak předejít nebo ho úplně odstranit?

Co jsou to strie

Strie, neboli „pajizévky“, jsou podlouhlé pruhy, které mají tvar vrásčité kůže. Mohou měřit několik centimetrů a dosahovat šířky až 10 milimetrů. Objevují se především na bocích, bříšku, spodní části zad či na stehnech. Zpočátku mají tmavší načervenalou barvu, postupem času vyblednou. Tento estetický problém se týká především žen, protože na vzniku strií má velký podíl právě ženský hormon – estrogen.

Jak mohou vznikat strie

Kromě výše uvedeného těhotenství se strie mohou objevit například velkým váhovým výkyvem (rychle zhubnete nebo přiberte), v kulturistice, v přechodu či při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. Bohužel platí, že čím je lidské tělo starší, tím hůře snáší velké váhové výkyvy a kůže už se nestíhá tak rychle „adaptovat“, ztrácí svou pružnost a elasticitu. Pokud strie již máme, nedá se jich úplně lehce zbavit, proto je dobré alespoň dodržovat určité zásady, aby se strie již více neobjevovaly:

1. Dodržujte pravidelný pitný režim
2. Pohybujte se

V období těhotenství se doporučuje celé tělo pravidelně promazávat, a to minimálně 2x denně speciálními kvalitními krémy proti striím. Výskyt strií je individuální a záleží i na genetické výbavě. Někdy může prevence výrazně pomoci, ale někdy se striím, hlavně po miminku, nevyhnete. Pokud ale máte dostatek financí, dají se strie o několik odstínů zesvětlit pomocí biolampy.





Fibroadenom v těhotenství Fibroadenom v těhotenství

Fibroadenom prsu je nezhoubné nádorové onemocnění, které se vyskytuje především u žen. Muži ním jsou postiženi méně než v 1 % případů. Jelikož se jedná o nezhoubný nádor, není se čeho bát, pokud vám jej doktor v prsu najde.

Problémy v poslední fázi těhotenství Problémy v poslední fázi těhotenství

V poslední fázi těhotenství předcházející porodu se žena musí vyrovnat s celou řadou problémů. Mezi nejčastější potíže patří problémy s dechem. Zvětšená děloha utlačuje bránici, proto se ženě obtížně dýchá. Navíc i miminko...

Užívání vitamínových tablet pro zdraví miminka Užívání vitamínových tablet pro zdraví miminka

V dnešní době mají nastávající maminky mnohem více informačních zdrojů, ze kterých více či méně čerpají informace o těhotenství a nastávajícím mateřství. Jednou ze skutečností, o kterou se těhotné ženy zajímají je výživa v průběhu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka