facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

O lněném semínku


Ilustrační fotografie


Lněné semínko si oblíbili nejen všichni příznivci zdravého životního stylu, ale také budoucí maminky, jejichž těhotenství se blíží ke svému konci. Tato semínka jsou významným zdrojem omega 3 mastných kyselin, vlákniny, vitamínu E, draslíku, železa nebo zinku. Všechny tyto složky v těhotenství ženské tělo zužitkuje. Měla by se konzumovat umletá v mlýnku, rozmělněné ve hmoždíři nebo nasekaná v mixéru. Naše tělo totiž není schopny látky ze semínek jinak zužitkovat.

 

Lněné semínko v těhotenství

Proč se toto semínko dostalo do hledáčku mnoha budoucích maminek? Říká se o něm, že je schopno usnadnit porod, jelikož uvolňuje porodní cesty, zjemňuje svaly, přispívá k otevření děložního hrdla a také vytváří hlen, který pak ulehčuje celý průběh porodu. Konzumací lněného semínka od 34. týdne těhotenství se můžete zbavit potíží s trávením, které mnoho žen trápí. Díky vysokému obsahu vlákniny je lněné semínko skvělou prevencí proti zácpě.

 

Jak konzumovat lněné semínko

S množstvím semínka to však rozhodně nepřehánějte. Denně postačí dvě polévkové lžíce. Při nadměrné konzumaci by se mohly projevit nežádoucí účinky, jakými jsou průjem, nevolnost, bolesti v břiše a různé střevní problémy. Semínko si umelte až doma. Pokud ho koupíte namleté již kupované, bude mít tendenci se kazit. Můžete si ho přidat do jogurtu a cereálií, do tvarohu, do domácího sladkého i slaného pečiva. Semínko můžete konzumovat buď čerstvé nebo spařené horkou vodou, která však uvolní značnou část slizu.

Jelikož je semínko bohaté na vlákninu, nezapomínejte spolu s ním na dostatečný pitný režim. V opačném případě by nebylo pozitivních účinků plně dosaženo. Určitě se vyplatí koupit lněné semínko jako bio. Při jeho pěstování nejsou použity žádné pesticidy, které by se mohly negativně podepsat na vašem zdraví nebo na zdraví očekávaného miminka. A takové lněné semínko není ani o tolik dražší.

Kromě celého lněného semínka můžete zakoupit také čajové směsi se lněným semínkem nebo třeba lněný olej, který je výborný do salátů a obecně nachází své využití ve studené kuchyni.





Proč je důležitý dostatek jódu Proč je důležitý dostatek jódu

Nedostatek jódu v těhotenství může způsobit nemalé zdravotní problémy. Běžně je spojován například s problémy štítné žlázy nebo s poruchami vývoje mozku u embrya. Je tedy určitě vhodné jej doplňovat potravinami...

Fibroadenom v těhotenství Fibroadenom v těhotenství

Fibroadenom prsu je nezhoubné nádorové onemocnění, které se vyskytuje především u žen. Muži ním jsou postiženi méně než v 1 % případů. Jelikož se jedná o nezhoubný nádor, není se čeho bát, pokud vám jej doktor v prsu najde.

Problémy v poslední fázi těhotenství Problémy v poslední fázi těhotenství

V poslední fázi těhotenství předcházející porodu se žena musí vyrovnat s celou řadou problémů. Mezi nejčastější potíže patří problémy s dechem. Zvětšená děloha utlačuje bránici, proto se ženě obtížně dýchá. Navíc i miminko...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka