facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Cvičení už v šestinedělí?


Ilustrační fotografie

Většina lékařů od cvičení v šestinedělí čerstvé rodičky odrazuje. I tak jsou ale mezi námi nedočkavé maminky, které se chtějí rychle vrátit do své každodenní rutiny. Obzvlášť pokud jste se před těhotenstvím a během něj udržovala aktivní, je těžké si dát na celých šest týdnů pauzu. Šestinedělí je dobou, kdy mnoho maminek pohyb potřebuje. Chtějí totiž co nejdříve začít bojovat se svými přebytečnými kilogramy a také se potřebují odreagovat a uvolnit trochu endorfinů.


Začněte cvičit pozvolna

Abyste začala cvičit již během šestinedělí, musíte se cítit opravdu dobře. Pokud máte nějaké bolesti nebo jste příliš unavená, raději ještě odpočívejte. Cvičení se doporučuje také pouze ženám, které jsou po porodu zcela zhojené. Jestliže jste rodila přirozenou cestou, vaše tělo se rychleji zotaví než po porodu císařským řezem. Myslete na to, že na cvičení máte do budoucna ještě spoustu času a že vám nikam neuteče. Pokud byste začala cvičit příliš brzo, můžete si přivodit různé komplikace, mezi něž patří například i inkontinence.

Cvičení v šestinedělí doporučujeme zaměřit na posílení svalů pánevního dna. Zpevněné pánevní dno totiž brání samovolnému úniku moči. Dále byste měla začít posilovat nohy, jelikož tak podpoříte krevní oběh a můžete předejít například trombóze. Posílením a protažením prsních svalů zase podpoříte svou laktaci. Nakonec je dobré se zaměřit i na lehké posilování břišních svalů, které tak získají zpět svůj pevný tvar. Jestliže se vám ale po porodu břišní svaly rozestoupí, je vhodné pohybové aktivity lepší konzultovat s lékařem.


Cvičení doma a procházky do přírody

V šestinedělí si opravdu dopřejte dostatek odpočinku. Posilujte jenom lehce s váhou vlastního těla. Neměla byste cvičit do únavy nebo do bolesti. Cyklistiku, kolečkové brusle či běh dočasně vyměňte za procházky do přírody. Pomalá volnější chůze vám jistě udělá dobře. Navíc ji můžete absolvovat i s kočárkem.

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Nadměrná únava v šestinedělí Nadměrná únava v šestinedělí

Potýkáte se v šestinedělí s nadměrnou únavou? Připadáte si vyčerpaná a bez energie? Pak rozhodně nezoufejte, protože nejste jedinou maminkou, která to tak má. Malý novorozenec vyžaduje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka