facebook
Dobré ráno, je pátek 23.5.2025 a svátek slaví Vladimír

Péče o vlasy, kůži a nehty v těhotenství


Ilustrační fotografie


Žena je v období těhotenství vystavována změnám hormonálních hladin, které ovlivňují fungování celého organismu včetně vlasů, kůže a nehtů. Většina hormonálních projevů, ke kterým dochází na kůži, jsou pouze kosmetického charakteru a po porodu postupně vymizí. U většiny žen se v průběhu těhotenství vyskytuje zvýšená pigmentace. Tu lze zaznamenat již od časného stadia těhotenství zejména v oblasti prsních dvorců, podpaží, v okolí pupíku nebo genitálu. Tyto pigmentace většinou po porodu postupně samovolně odezní. V některých případech je však nutné přistoupit k léčbě.

Kůže je v době těhotenství velice namáhaná, a to zejména v oblasti břicha, které se zvětšuje, stehen a prsou. Tyto oblasti jsou tak proto nejčastěji zasaženy tzv. pajizévkami (strie). Nastávající maminka je může zaznamenat již v průběhu druhého trimestru, a to v podobě červených nebo fialových jizviček. Uvádí se, že hlavní příčinou je genetická dispozice společně s hormonálními a fyzickými změnami. Tyto kožní změny bohužel po porodu samovolně neodezní. K jejich odstranění se většinou používá laserová léčba. Jako prevence před vznikem strií se v rámci péče o kůži v těhotenství doporučuje pokožku na uvedených místech pravidelně promazávat speciálními hydratačními krémy či oleji.

Pokud jde o péči o vlasy v těhotenství, zde přetrvává celá řada obav, že by se v tomto období neměly nadměrně zatěžovat kadeřnickými úpravami. V průběhu těhotenství nejsou tyto obavy zcela na místě. Uvádí se, že asi od druhého měsíce, je růst vlasů naopak posílen. Jiná situace nastává po porodu, kdy většina žen zaznamenává zvýšenou frekvenci vypadávání vlasů. Postupně však i tento problém odezní a vlasy by měly nejpozději do jednoho roku opět dorůst.

Péče o nehty v těhotenství by měla zahrnovat dostatečnou hydrataci v podobě ochranných krémů určených na ruce a nehty. V průběhu těhotenství se mohou na nehtech objevit různé změny v podobě bílých skvrnek nebo rýh. Zároveň lze pozorovat jejich zeslabení, lámavost nebo třepení. Léčba se však většinou nevyžaduje.





Fibroadenom v těhotenství Fibroadenom v těhotenství

Fibroadenom prsu je nezhoubné nádorové onemocnění, které se vyskytuje především u žen. Muži ním jsou postiženi méně než v 1 % případů. Jelikož se jedná o nezhoubný nádor, není se čeho bát, pokud vám jej doktor v prsu najde.

Problémy v poslední fázi těhotenství Problémy v poslední fázi těhotenství

V poslední fázi těhotenství předcházející porodu se žena musí vyrovnat s celou řadou problémů. Mezi nejčastější potíže patří problémy s dechem. Zvětšená děloha utlačuje bránici, proto se ženě obtížně dýchá. Navíc i miminko...

Užívání vitamínových tablet pro zdraví miminka Užívání vitamínových tablet pro zdraví miminka

V dnešní době mají nastávající maminky mnohem více informačních zdrojů, ze kterých více či méně čerpají informace o těhotenství a nastávajícím mateřství. Jednou ze skutečností, o kterou se těhotné ženy zajímají je výživa v průběhu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka