facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Péče o vlasy, kůži a nehty v těhotenství


Ilustrační fotografie


Žena je v období těhotenství vystavována změnám hormonálních hladin, které ovlivňují fungování celého organismu včetně vlasů, kůže a nehtů. Většina hormonálních projevů, ke kterým dochází na kůži, jsou pouze kosmetického charakteru a po porodu postupně vymizí. U většiny žen se v průběhu těhotenství vyskytuje zvýšená pigmentace. Tu lze zaznamenat již od časného stadia těhotenství zejména v oblasti prsních dvorců, podpaží, v okolí pupíku nebo genitálu. Tyto pigmentace většinou po porodu postupně samovolně odezní. V některých případech je však nutné přistoupit k léčbě.

Kůže je v době těhotenství velice namáhaná, a to zejména v oblasti břicha, které se zvětšuje, stehen a prsou. Tyto oblasti jsou tak proto nejčastěji zasaženy tzv. pajizévkami (strie). Nastávající maminka je může zaznamenat již v průběhu druhého trimestru, a to v podobě červených nebo fialových jizviček. Uvádí se, že hlavní příčinou je genetická dispozice společně s hormonálními a fyzickými změnami. Tyto kožní změny bohužel po porodu samovolně neodezní. K jejich odstranění se většinou používá laserová léčba. Jako prevence před vznikem strií se v rámci péče o kůži v těhotenství doporučuje pokožku na uvedených místech pravidelně promazávat speciálními hydratačními krémy či oleji.

Pokud jde o péči o vlasy v těhotenství, zde přetrvává celá řada obav, že by se v tomto období neměly nadměrně zatěžovat kadeřnickými úpravami. V průběhu těhotenství nejsou tyto obavy zcela na místě. Uvádí se, že asi od druhého měsíce, je růst vlasů naopak posílen. Jiná situace nastává po porodu, kdy většina žen zaznamenává zvýšenou frekvenci vypadávání vlasů. Postupně však i tento problém odezní a vlasy by měly nejpozději do jednoho roku opět dorůst.

Péče o nehty v těhotenství by měla zahrnovat dostatečnou hydrataci v podobě ochranných krémů určených na ruce a nehty. V průběhu těhotenství se mohou na nehtech objevit různé změny v podobě bílých skvrnek nebo rýh. Zároveň lze pozorovat jejich zeslabení, lámavost nebo třepení. Léčba se však většinou nevyžaduje.

Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i...

Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka