facebook
Dobré odpoledne, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Seboroická dermatitida u miminka


Ilustrační fotografie


Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla. Tato dermatitida se projevuje v podobě odlupujících se bělavých, růžových či nažloutlých šupinek. Maminky se často domnívají, že se jedná o alergickou reakci. O alergii se však v tomto případě nejedná. Její příčiny jsou v přílišné činnosti mazových žláz, ke které může nejčastěji dojít v období do čtvrtého týdne do třetího měsíce věku miminka.

Seboroická dermatitida je poměrně častým projevem na kůži miminka. Nevyhne se tomu téměř dvě třetiny kojenců. A u některých z nich ji může vystřídat atopický ekzém. Nejedná se však o nakažlivé onemocnění. Vedle mazových žláz k němu přispívá i činnost hormonální soustavy. Závažnější projevy tohoto onemocnění bývají zaznamenávány u miminek, která nejsou kojená a jejichž hmotnost je nadprůměrná.

V případě, že výsev těchto šupinek není příliš veliký, lze je poměrně účinně vyčesat, je-li jejich umístění ve vlasech děťátka. Před samotným vyčesáváním se doporučuje pokožku trochu promazat, ideálně nějakým olejíčkem, aby se šupinky lépe odlouply. S promazáváním se to však nesmí přehnat, protože by se tím opět pokožka více promazala, a to může mít opět za následek zhoršení stavu. Mazové žlázy a jejich nadměrná činnost jsou totiž původci seboreické dermatitidy.

Vedle vyčesávání lze tuto dermatitidu vyřešit mytím vlásků, a to ideálně speciálními šampony určenými právě pro ošetření seboreické dermatitidy. Zároveň se doporučuje i ovesná koupel, která je vhodná i při následných projevech atopickým ekzémem. Dojde-li však k tomu, že se výskyt této vyrážky začne objevovat i na jiných místech na těle, a to zejména na obličeji či hrudníku, měl by další postup a ošetření pokožky doporučit lékař. Seboroická dermatitida totiž může přejít v nepříjemnou kvasinkovou vyrážku, která nepříjemně svědí a je potřeba ji léčit.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka