facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 4.3.2021 a svátek slaví Stela

Stres je ve hře


Ilustrační fotografie


V dlouhodobě emočně náročných situacích se v těle hromadí energie stresu. Původně ho člověk – živočich dostal do vínku jako veliký dar, extra energii pro záchranu života (utéct před lvem nebo bojovat). Když tuto extra energii využil, dostal ji z těla, odpočíval. Dnešní doba je velmi zátěžová v mnoha situacích, ale tato etra energie nám zůstává v těle. A tělo potřebuje nějaký přirozený mechanismus jak ji dostat ven. Co myslíte, že to je?

- Pláč
- Vztek
- Smích
- Třesení
- Pocení

Znáte? Děti jsou tak blízko zdravému nakládání se svými emocemi a tělem. Jenže my jsme prošli tradiční výchovou, která všechny tyto projevy pokládá za iracionální, tedy nerozumné. A musíme přeci dítě vést k rozumu! Všechno je dobře a ono pláče! To nedovolíme! Učíme děti zadržovat stres v těle – stejně „blbě“ jako to naučili nás. Dítě potřebuje tolik energie, aby celou tu emočná povodeň zadrželo v sobě!

První pomoc pro rodiče:

Vědomí = Vím, že je vše v pořádku. Dítě pláče, vzteká se, třese se, protože „ví“, že je to pro něj nejzdravější. A já jako rodič tam jsem a zůstávám a naslouchám.

Obléká se vám dítě jako hastroš? Obléká se vám dítě jako hastroš?

Váš potomek se překlenul přes dětská léta a stal se z něho puberťák. A začíná ten pravý kolotoč s výchovou dítěte. Protože teď nastane vzdor.

Jak jednat s dítětem v pubertě? Jak jednat s dítětem v pubertě?

Mám 11letou dceru, u které už propuká puberta. Někdy je jak vyměněná - odmlouvá, dělá obličeje. Když jí něco řeknu, udělá pravý opak. Kolikrát je to neúnosné. Jak s takovým dítětem jednat?

Nepořádek a úklid

Od kdy a jak zapojovat dítě do domácích prací, abych ji naučila nejen, že je dobré pracovat, ale také u toho vydržet? Nevím, kde je ta hranice, kdy trvat na tom, aby něco dodělala, a kdy toho po ní chci moc.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka