facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Stres je ve hře


Ilustrační fotografie


V dlouhodobě emočně náročných situacích se v těle hromadí energie stresu. Původně ho člověk – živočich dostal do vínku jako veliký dar, extra energii pro záchranu života (utéct před lvem nebo bojovat). Když tuto extra energii využil, dostal ji z těla, odpočíval. Dnešní doba je velmi zátěžová v mnoha situacích, ale tato etra energie nám zůstává v těle. A tělo potřebuje nějaký přirozený mechanismus jak ji dostat ven. Co myslíte, že to je?

- Pláč
- Vztek
- Smích
- Třesení
- Pocení

Znáte? Děti jsou tak blízko zdravému nakládání se svými emocemi a tělem. Jenže my jsme prošli tradiční výchovou, která všechny tyto projevy pokládá za iracionální, tedy nerozumné. A musíme přeci dítě vést k rozumu! Všechno je dobře a ono pláče! To nedovolíme! Učíme děti zadržovat stres v těle – stejně „blbě“ jako to naučili nás. Dítě potřebuje tolik energie, aby celou tu emočná povodeň zadrželo v sobě!

První pomoc pro rodiče:

Vědomí = Vím, že je vše v pořádku. Dítě pláče, vzteká se, třese se, protože „ví“, že je to pro něj nejzdravější. A já jako rodič tam jsem a zůstávám a naslouchám.

Nepořádek a úklid

Od kdy a jak zapojovat dítě do domácích prací, abych ji naučila nejen, že je dobré pracovat, ale také u toho vydržet? Nevím, kde je ta hranice, kdy trvat na tom, aby něco dodělala, a kdy toho po ní chci moc.

Strach o dítě - Dotaz od čtenářky

Dobrý den, Hanko, prosím Vás o radu. Mám pětiletou dcerku a mám o ni strach. Když není se mnou, nedokážu se na nic soustředit, jen myslím na to, jak mi každou chvíli někdo zavolá, že se jí něco stalo. V noci se budím...

Dítě - Disciplina nebo svoboda? Dítě - Disciplina nebo svoboda?

Před časem jsem odpovídala na zajímavý dotaz: „Sama sobě neumím práci zorganizovat. Vím to o sobě, ale chci svoje děti práci naučit. Vedu je k tomu, aby si den dopředu naplánovaly a napsaly co budou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka