facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Péče o dětské zuby


Ilustrační fotografie


Péče o dětské zoubky se mnohdy značně podceňuje. Pravděpodobně z důvodu, že přeci narostou nové, a proto není potřeba o ty mléčné tolik pečovat. Opak je však pravdou. Při nejmenším z toho důvodu, že se dítě již od útlého věku naučí o zuby pečovat a bude to považovat za automatické. I návštěvy u zubaře bude považovat za něco zcela normálního, zvláště udělá-li si z toho celá rodina rituál a bude navštěvovat zubaře společně. Děti pak uvidí, že není třeba se toho bát.

Důležité je začít s péčí o dětské zoubky, jakmile se začnou první z nich prořezávat. První řezáky je nutné očišťovat za pomocí navlhčeného vatového tamponku nebo gázy. Popřípadě existuje i speciální pomůcka, kterou si rodič nasadí na prst a pomocí toho očistí zoubky. Případně tak lze i masírovat okolní dásně. Pro první stoličky již je vhodné pořídit i první kartáček, který by měl být malý a dostatečně měkký. Důležité je kartáčkem náležitě odstranit usazený plak, a to ideálně svislým pohybem. Kartáček je nutné pravidelně měnit, nejdéle jednou za dva měsíce.

S malými dětmi by měli čistit zuby rodiče. Jakmile je dítě schopno si zuby čistit samostatně, mělo by se nechat. Avšak minimálně u předškolních dětí by měli rodiče zuby vždy následně ještě dočistit. Součástí péče o dětské zuby je i to, aby se dítě naučilo používat zubní pastu. Někteří odborníci sice uvádějí, že pasta není pro náležité vyčištění zubů nezbytná, avšak pro děti to je jistě příjemnější. Problém je však v tom, že malé děti pastu hodně polykají. Proto by se jí mělo použít jen malé množství.

Pro čištění dětských zubů by se měly používat pasty určené výlučně pro děti. Ty jsou totiž šetrnější než klasické pasty. Zároveň jsou důležité i z hlediska množství obsaženého fluoridu, kterého je v dětských pastách mnohem méně. Důležité je, aby se děti naučily pečovat o zuby pravidelně, proto by si měly osvojit, že si je mají čistit minimálně dvakrát denně, a to ráno a večer.

Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat Máte doma nebezpečné hračky? Poradíme vám, jak je rozpoznat

I přes přísné normy zavedené Evropskou unií nacházejí kontrolní orgány na trhu hračky, které jsou nebezpečné. Je tedy na každém z nás, aby byl ve výběru hračky pro dítě obezřetný.

Parfémy pro děti Parfémy pro děti

Možná vám to přijde divné, možná až nevhodné, ale parfémy pro batolata a děti obecně skutečně existují. Voní se dospělé ženy i muži, proč by tedy nemohly děti? Vždyť již mladé dámy pokukují po...

Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat Sebeúcta – jak ji v dítěti vypěstovat

To, že je zdravé sebevědomí pro život velmi důležité si každým dnem uvědomujeme víc a víc. Většina dospělých lidí však má sebevědomí velmi nízké a překáží jim nejen v práci, ale i v soukromém životě.  Sebevědomí se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka