facebook
Dobré poledne, je sobota 17.4.2021 a svátek slaví Rudolf

Péče o dětské zuby


Ilustrační fotografie


Péče o dětské zoubky se mnohdy značně podceňuje. Pravděpodobně z důvodu, že přeci narostou nové, a proto není potřeba o ty mléčné tolik pečovat. Opak je však pravdou. Při nejmenším z toho důvodu, že se dítě již od útlého věku naučí o zuby pečovat a bude to považovat za automatické. I návštěvy u zubaře bude považovat za něco zcela normálního, zvláště udělá-li si z toho celá rodina rituál a bude navštěvovat zubaře společně. Děti pak uvidí, že není třeba se toho bát.

Důležité je začít s péčí o dětské zoubky, jakmile se začnou první z nich prořezávat. První řezáky je nutné očišťovat za pomocí navlhčeného vatového tamponku nebo gázy. Popřípadě existuje i speciální pomůcka, kterou si rodič nasadí na prst a pomocí toho očistí zoubky. Případně tak lze i masírovat okolní dásně. Pro první stoličky již je vhodné pořídit i první kartáček, který by měl být malý a dostatečně měkký. Důležité je kartáčkem náležitě odstranit usazený plak, a to ideálně svislým pohybem. Kartáček je nutné pravidelně měnit, nejdéle jednou za dva měsíce.

S malými dětmi by měli čistit zuby rodiče. Jakmile je dítě schopno si zuby čistit samostatně, mělo by se nechat. Avšak minimálně u předškolních dětí by měli rodiče zuby vždy následně ještě dočistit. Součástí péče o dětské zuby je i to, aby se dítě naučilo používat zubní pastu. Někteří odborníci sice uvádějí, že pasta není pro náležité vyčištění zubů nezbytná, avšak pro děti to je jistě příjemnější. Problém je však v tom, že malé děti pastu hodně polykají. Proto by se jí mělo použít jen malé množství.

Pro čištění dětských zubů by se měly používat pasty určené výlučně pro děti. Ty jsou totiž šetrnější než klasické pasty. Zároveň jsou důležité i z hlediska množství obsaženého fluoridu, kterého je v dětských pastách mnohem méně. Důležité je, aby se děti naučily pečovat o zuby pravidelně, proto by si měly osvojit, že si je mají čistit minimálně dvakrát denně, a to ráno a večer.

Úskalí výchovy dítěte ve smyslu „cukru a biče“ Úskalí výchovy dítěte ve smyslu cukru a biče

Výchova formou pozitivní motivace odměnami kombinovaná s negativní odezvou na nevhodné chování dítěte v podobě trestu je poměrně častá a přirozená. Málokdo si však uvědomuje i některá úskalí s tím spojená.

Jak naučit dítě na záchod Jak naučit dítě na záchod

Když už konečně svou ratolest naučíte na nočník, už pomalu přichází čas na WC. Zkoušíte to každou chvíli, ale i ve 3 letech ne a ne se na něj naučit chodit. Nemusíte však zoufat, některým dětem se to skutečně podaří až kolem...

Dětská obuv Dětská obuv

Dětská obuv je pro správný vývoj dětské nohy velmi důležitá, proto by jejímu výběru měli rodiče věnovat náležitou pozornost. Špatná obuv může mít za následek nejen bolesti nohou, ale i zad. Velice časté jsou u dětí ploché...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka