facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Podvýživa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Dlouhodobý trend motivuje ženy, aby byly stále štíhlé. V mnohých případech se však nejedná o zdravou štíhlost ale o nezdravou podvýživu. Ta může být příčinou mnohých problémů, které mohou být i důvodem toho, že se ženě nedaří otěhotnět. Příliš nízká hmotnost může mít za následek nepravidelný popřípadě žádný menstruační cyklus s absencí ovulace. A bez toho opravdu otěhotnět nelze.

Jestliže se žena v takovém stavu přeci jen chystá otěhotnět, zejména za pomoci hormonální léčby, kterou nastartuje menstruační cyklus, měla by zároveň dbát na zdravou životosprávu. Podvýživa v těhotenství totiž představuje vyšší riziko potratu anebo následně může mít žena problémy s kojením. Základním ukazatelem podvýživy je přitom tzv. Body Mass Index, který podle poměru výšky a váhy určí, zda je hmotnost ženy optimální či nikoli.

Samozřejmě to neznamená, že by žena musela jíst před otěhotněním a následně v těhotenství za dva. Ale její strava by měla být velice pestrá a vyvážená a případné jedno či dvě kila navíc jedině prospějí. Zejména v období prvního trimestru, kdy dochází k vývoji všech důležitých orgánů, je nezbytné, aby měl plod z čeho čerpat. Což v případě podvyživené těhotné ženy dost dobře nelze. V prvním trimestru tak může podvýživa ženy dát základ nízké porodní hmotnosti miminka a zároveň ovlivnit vývoj plodu.

Ve druhém a třetím trimestru pak hrozí riziko anemie z nedostatku železa, nedostatečný vývoj plodu a předčasný porod. Po narození se může miminko potýkat s problémy centrální nervové soustavy, vysokým krevním tlakem, paradoxně obezitou a onemocněním srdce.

Mnohé ženy, které mají problémy s podvýživou, často bojují se svojí psychikou, což může přetrvávat i v době těhotenství. Taková nastávající maminka se stále kontroluje, co jí a kolik přibrala na hmotnosti. V takovém případě je nezbytné co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc zejména psychologa a výživového poradce, aby se daný stav bezodkladně napravil.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka