facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Co bude číst váš školáček? /Knihy pro školáky


Ilustrační fotografie

V první třídě jsou děti nadšené, že se naučily číst. Mají chuť přečíst si knihu sami, tak je v této činnosti podporujte. Speciální knihy pro první čtení jsou napsány tak, aby se dětem snadno četly. Mají velká tiskací písmena, příběhy jsou spíše kratší a doplněné barevnými ilustracemi.

Jakou knihu vybrat?

Honzíkova cesta od Bohumila Říhy s nádhernými obrázky od Heleny Zmatlíkové je naprostá klasika. Příběh o malém chlapci, který prožívá svou cestu vlakem na prázdniny k babičce a dědečkovi, znají všichni. Nyní je zde nové vydání s vylepšenou grafickou úpravou.

Další stálicí mezi knihami vhodnými do první třídy jsou Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Vypráví o šestici kamarádů prožívajících humorná dobrodružství. Kniha nás provede obdobím od jara až do zimy, je velmi čtivá a oblíbená nejen u žáků prvních tříd.

Příběhy o žabákovi Kvakovi a ropušákovi Žbluňkovi mají roztomilou, vtipnou a jednoduchou zápletku. Tahle knížka o kamarádství mezi dvěma zvířátky se pro první čtení skvěle hodí. Děti zaujmou jejich každodenní zážitky, kterými společně Kvak a Žbluňk procházejí.

Co se líbí starším dětem?

Tedy ne úplným puberťákům, ale žákům navštěvující základní školy. Měl by to být současný příběh s hrdinou, do něhož se děti snadno vcítí. A nesmí chybět humor. Čím víc, tím líp. Nechte se inspirovat nejoblíbenějšími tituly dětské literatury.

Deník malého poseroutky se stal světovým bestsellerem, jehož autorem je úspěšný spisovatel a vývojář her Jeff Kinney. Vašim dětem přinese spoustu zábavy a bude se jim dobře číst díky velkým písmenům. Greg je normální jedenáctiletý kluk, který začíná chodit na víceleté gymnázium. Ve světě plném starších spolužáků se cítí ztracen a stává se z něj poseroutka. Greg si do svého deníku zapisuje všechny postřehy, nápady a doplňuje je ilustrativními obrázky.

Jestli neznáte Lichožrouty, pak jste přišli o hodně. Kniha vás přenese do života tvorů, kteří lidem kradou ponožky- tedy vždy jen jednu z páru. Autorem tří lichožroutských vyprávění je Pavel Šrut. Úchvatné a unikátní ilustrace k nim nakreslila Galina Miklínová. Příběhy o lichožroutech získaly titul Kniha desetiletí a cenu Magnesia litera.

Babička drsňačka je vtipná a originální knížka pro malé i velké děti od britského spisovatele Davida Walliamse. Kniha děti seznámí s malým Benem, který je naštvaný, že musí zase ke svojí babičce. Je s ní ukrutná nuda a děsně smrdí po kapustě. Ale všechno je jinak- babička totiž není jenom obyčejná stařenka, věnuje se totiž zlodějskému řemeslu. Kniha se dobře čte, určitě si na ni vzpomeňte, až budete kupovat dárky.

Podporujte své děti, aby si čtení oblíbily. Do ničeho je nenuťte násilím, ale prázdniny jsou ideální doba pro čtení příjemných a oddychových knih.

Jak vyjít s učiteli Jak vyjít s učiteli

Když naše ratolesti začnou chodit do školy, čeká nás pravidelné setkávání a někdy istřetávání se s učiteli. Některé děti prospívají bez problémů a rodičům stačí docházet na třídní schůzky pro nezbytné informace.

Státní či soukromá škola? Státní či soukromá škola?

Vaše dítě dosáhlo věku šesti let a tak přemýšlíte, na jakou základní školu ho dát. V dnešní době máme možnost vybrat si mezi státní školou, která nestojí tolik peněz a mezi soukromou, kde máme sice...

Dětské skupiny? Maminky jsou opatrné Dětské skupiny? Maminky jsou opatrné

Vláda v demisi schválila počátkem ledna návrh zákona, který má umožnit vznik takzvaných dětských skupin, do kterých by pracující rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání. Zákon má řešit slaďování pracovního a rodinného...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka