facebook
Dobrý večer, je neděle 21.1.2018 a svátek slaví Slavomír

Hormonální antikoncepce po porodu


Ilustrační fotografie


Užívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci a ráda byste se k ní po porodu vrátila? V našem novém článku se dozvíte, jak a kdy je to možné. Hormonální antikoncepce je účinná metoda proti dalšímu otěhotnění. I když plánujete další miminko, je dobré dopřát svému tělu dostatek času na regeneraci. Udává se, že byste neměla mít děti dříve jak dva roky po sobě. To znamená, že byste měla otěhotnět nejprve za rok po porodu.

Jsou hormonální tablety vhodné?

O vhodnosti hormonální antikoncepce se v první řadě poraďte se svým gynekologem. Jelikož antikoncepce není stále volně prodejná, je nutné, abyste požádala o recept. Lékař by vám tedy sám měl sdělit názor na hormonální antikoncepci, a pokud usoudí, že pro vás není vhodná, tak vám doporučit jinou účinnou metodu, kterou se můžete chránit.

Kdy začít užívat hormonální antikoncepci

Některé ženy začínají užívat hormonální antikoncepci ihned po porodu, jiné zase tehdy, až jim skončí šestinedělí. Mnoho lékařů doporučuje během něj ještě sexuální aktivity vynechat, jelikož je zde vyšší riziko infekce - porodní zranění ještě nejsou zcela zahojená - není tedy důvod k jejímu užívání.

Pozor na antikoncepci při kojení

V případě hormonální antikoncepce dbejte zvýšené pozornosti tehdy, když kojíte. Není totiž vhodné užívat antikoncepci s estrogenem, která by vaše kojení mohla zkomplikovat. Estrogen totiž snižuje tvorbu hormonu zvaného prolaktin, který se podílí na tvorbě mateřského mléka. S takovou antikoncepcí by se tak mohlo stát, že byste nečekaně musela přestat kojit. Doporučuje se tedy antikoncepce s gestagenem, která kojení nijak neohrožuje ani neomezuje.

Běžné jsou tablety, injekce nebo podkožní implantáty. Tablety jsou jednou z nejšetrnějších metod, například v porovnání se zmíněnými injekcemi, které mohou vyvolat nepravidelné krvácení. Navíc zde můžete vybírat z jednofázové, dvoufázové nebo i třífázové antikoncepce, která je účinná a má na ženské tělo dokonce i pozitivní účinky (například na pleť, na krevní tlak nebo na hmotnost).Cvičení už v šestinedělí? Cvičení už v šestinedělí?

Většina lékařů od cvičení v šestinedělí čerstvé rodičky odrazuje. I tak jsou ale mezi námi nedočkavé maminky, které se chtějí rychle vrátit do své každodenní rutiny. Obzvlášť pokud jste se před těhotenstvím a během něj udržoval...

Obezita po porodu Nadváha po porodu

S nadváhou po porodu se potýká mnoho žen. Pokud i vás trápí nadbytečné kilogramy, přečtěte si, jak s nimi zatočit. Během těhotenství se tělo ženy mění. Váha se zvýší průměrně o nějakých 10 až 15 kg a ačkoliv dost kilogramů zmizí hned ...

Správná životospráva v šestinedělí Správná životospráva v šestinedělí

Šestinedělí je doba krátce po porodu, ve které tělo regeneruje a nabírá potřebné síly pro období mateřství. I proto je nezbytné zde dbát na správnou životosprávu a dodat mu nezbytné. V našem článku...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka