facebook
Dobré ráno, je neděle 31.5.2020 a svátek slaví Laura

Hormonální antikoncepce po porodu


Ilustrační fotografie


Užívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci a ráda byste se k ní po porodu vrátila? V našem novém článku se dozvíte, jak a kdy je to možné. Hormonální antikoncepce je účinná metoda proti dalšímu otěhotnění. I když plánujete další miminko, je dobré dopřát svému tělu dostatek času na regeneraci. Udává se, že byste neměla mít děti dříve jak dva roky po sobě. To znamená, že byste měla otěhotnět nejprve za rok po porodu.

Jsou hormonální tablety vhodné?

O vhodnosti hormonální antikoncepce se v první řadě poraďte se svým gynekologem. Jelikož antikoncepce není stále volně prodejná, je nutné, abyste požádala o recept. Lékař by vám tedy sám měl sdělit názor na hormonální antikoncepci, a pokud usoudí, že pro vás není vhodná, tak vám doporučit jinou účinnou metodu, kterou se můžete chránit.

Kdy začít užívat hormonální antikoncepci

Některé ženy začínají užívat hormonální antikoncepci ihned po porodu, jiné zase tehdy, až jim skončí šestinedělí. Mnoho lékařů doporučuje během něj ještě sexuální aktivity vynechat, jelikož je zde vyšší riziko infekce - porodní zranění ještě nejsou zcela zahojená - není tedy důvod k jejímu užívání.

Pozor na antikoncepci při kojení

V případě hormonální antikoncepce dbejte zvýšené pozornosti tehdy, když kojíte. Není totiž vhodné užívat antikoncepci s estrogenem, která by vaše kojení mohla zkomplikovat. Estrogen totiž snižuje tvorbu hormonu zvaného prolaktin, který se podílí na tvorbě mateřského mléka. S takovou antikoncepcí by se tak mohlo stát, že byste nečekaně musela přestat kojit. Doporučuje se tedy antikoncepce s gestagenem, která kojení nijak neohrožuje ani neomezuje.

Běžné jsou tablety, injekce nebo podkožní implantáty. Tablety jsou jednou z nejšetrnějších metod, například v porovnání se zmíněnými injekcemi, které mohou vyvolat nepravidelné krvácení. Navíc zde můžete vybírat z jednofázové, dvoufázové nebo i třífázové antikoncepce, která je účinná a má na ženské tělo dokonce i pozitivní účinky (například na pleť, na krevní tlak nebo na hmotnost).

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Nadměrná únava v šestinedělí Nadměrná únava v šestinedělí

Potýkáte se v šestinedělí s nadměrnou únavou? Připadáte si vyčerpaná a bez energie? Pak rozhodně nezoufejte, protože nejste jedinou maminkou, která to tak má. Malý novorozenec vyžaduje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka