facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna

Nevolnost nemusí znamenat pouze těhotenství


Ilustrační fotografie


Pod pojmem nevolnost si mnoho budoucích maminek představí zvracení, žaludek jako na vodě a další stavy, které neodmyslitelně signalizují blížící se miminko. Zatímco u některých maminek jsou tyto nevolnosti na denním pořádku, jiné se jim zdárně vyhýbají. Pokud vás nevolnosti v těhotenství potkají, rozhodně je nepodceňujte a neomlouvejte svůj nový stav těhotenstvím. Zvracení a s ním další nevolnosti mohou signalizovat i něco vážnějšího.

Virové a bakteriální infekce

Nevolnosti často provází chřipku, angínu a další onemocnění. Pokud vás tedy začaly trápit náhle a kromě nich se dostavila třeba i zvýšená teplota, určitě se mějte na pozoru. V takovém případě vám doporučujeme navštívit i praktického lékaře, který rozborem zjistí, o co se jedná. V případě chřipky nebo angíny samozřejmě dojde k přeléčení. Až poté zjistíte, zda byly nevolnosti způsobené nemocí nebo těhotenstvím.

Příčiny v žaludku a ve střevech

I když nejste těhotná, může se stát, že vám nějaká potraviny nesedne a vy ji vyzvracíte. Pokud se to stane jednou v těhotenství, neznamená to ještě, že to bude pravidlem. Zvracení často provází i různá onemocnění žaludku a jícnu. Spojuje se třeba i se zánětem slepého střeva nebo s prasklým vředem. Pokud je tedy akutního a neutuchajícího charakteru, určitě vyhledejte lékařskou pomoc - raději dříve než si zaděláte na velké problémy.

Další běžné nemoci

Těhotenství vás před žádným z těchto onemocnění neochrání. Ba naopak, mnoho maminek má se vzrůstajícím stresem z blížícího se miminka sníženou imunitu a k nemoci jsou spíše náchylné. Zvracení se pojí také třeba s poruchami vnitřního ucha, s nádory, se žloutenkou a s dalšími komplikovanými onemocněními. Pokud na něj trpíte ještě před otěhotněním, určitě vám doporučujeme nechat se vyšetřit u svého praktického lékaře, případně na doporučení zajít ke specialistovi.

Nevolnost a zvracení Nevolnost a zvracení

Ranní nevolnosti trápí mnoho těhotných žen. Projevují se nejčastěji zvracím a pocity na zvracení. Rovněž je provázejí bolesti břicha nebo nadýmání. Ačkoliv postihují většinu těhotných žen, přicházejí především v prvních týdnech těhotenství ...

Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Kdy kontaktovat lékaře Kdy kontaktovat lékaře

Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka