facebook
Dobré dopoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Pálení žáhy v těhotenství


Ilustrační fotografie

Potýkáte se s pálením žáhy? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, co toto pálení způsobuje, jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat. Pálení žáhy patří mezi méně časté prvotní projevy těhotenství, pokud vás ale potká, dokáže velmi nepříjemně zkazit každý všední den.

Jak vzniká pálení žáhy

Pálení žáhy postihuje až 40 % dospělých. Způsobuje ho návrat žaludečních šťáv do jícnu, kde tyto šťávy dráždí sliznici. Podobný stav ve vašem těle vyvolá i zvracení, které je však doprovázeno dávením nebo křečemi. Pokud vás pálení žáhy trápí, je jeho příčinou nedostatečná funkce svěrače právě mezi jícnem a žaludkem. Pálení žáhy se často spojuje například s bolestmi žaludku nebo s nepříjemným zápachem z úst.

Pálení žáhy u těhotných žen

Jako budoucí maminka jste pálením žáhy ohrožena nejvíce v posledním trimestru. V této době jím trpí až polovina budoucích rodiček a některé z nich dokonce i každý den. Do té doby se vyskytuje spíše méně. Pokud vás pyróza trápí běžně, pravděpodobně tyto problémy ani v těhotenství neodezní.

Řešením může být například úprava jídelníčku, kdy se zaměříme na přijímání menších porcí během celého dne - ideální je, pokud můžete své jídlo rozdělit na 5 až 7 porcí denně. Dobré je se vyhnout kávě, alkoholu, koncentrovaným džusům, česneku a příliš tučným pokrmům. Rozhodně se nepřejídejte večer. Pokud ale po večeři máte ještě hlad, nechoďte spát s kručícím žaludkem, dopřejte si například mléčný výrobek v kombinaci s ovocem nebo se zeleninou. Určitě se vyhněte smaženým pokrmům, které jsou těžce stravitelné.

Příčina pálení žáhy může být také stresová, kdy se jeho vlivem stahuje žaludek a mohou unikat žaludeční šťávy. Do jídelníčku zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Jak řešit pálení žáhy

Pokud vás pálí žáhy, informujte o tomto problému svého praktického lékaře. Neřešení situace může vést až k žaludečním vředům nebo dokonce ke tvorbě zhoubných nádorů. Obecně se předepisují léky, které snižují kyselost žaludky a podporují správnou činnost střev. Od pálení si můžete pomoci také tím, že budete spát s hlavou ve zvýšené poloze, po jídle nebudete relaxovat v leže a během dne budete přijímat dostatek tekutin, především v podobě neochucené a neperlivé vody.





Nevolnost nemusí znamenat pouze těhotenství Nevolnost nemusí znamenat pouze těhotenství

Pod pojmem nevolnost si mnoho budoucích maminek představí zvracení, žaludek jako na vodě a další stavy, které neodmyslitelně signalizují blížící se miminko. Zatímco u některých maminek jsou tyto...

Intimní problémy, o kterých se v těhotenství nemluví Intimní problémy, o kterých se v těhotenství nemluví

Mnoho žen trápí problémy, o kterých se stydí mluvit, ať už doma před manželem, před svou kamarádkou nebo i před lékařem. Bohužel takové problémy často pokračují a stávají se vážnější, protože...

Přecitlivělost a změny nálad Přecitlivělost a změny nálad

Změny nálad v těhotenství a přecitlivělost budoucích maminek není ničím novým. Nemusí se samozřejmě hned jednat o depresi, se kterou je nutné vyhledat pomoc psychologa. Se svou náladovostí si tak mnoho...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka