facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Pálení žáhy v těhotenství


Ilustrační fotografie

Potýkáte se s pálením žáhy? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, co toto pálení způsobuje, jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat. Pálení žáhy patří mezi méně časté prvotní projevy těhotenství, pokud vás ale potká, dokáže velmi nepříjemně zkazit každý všední den.

Jak vzniká pálení žáhy

Pálení žáhy postihuje až 40 % dospělých. Způsobuje ho návrat žaludečních šťáv do jícnu, kde tyto šťávy dráždí sliznici. Podobný stav ve vašem těle vyvolá i zvracení, které je však doprovázeno dávením nebo křečemi. Pokud vás pálení žáhy trápí, je jeho příčinou nedostatečná funkce svěrače právě mezi jícnem a žaludkem. Pálení žáhy se často spojuje například s bolestmi žaludku nebo s nepříjemným zápachem z úst.

Pálení žáhy u těhotných žen

Jako budoucí maminka jste pálením žáhy ohrožena nejvíce v posledním trimestru. V této době jím trpí až polovina budoucích rodiček a některé z nich dokonce i každý den. Do té doby se vyskytuje spíše méně. Pokud vás pyróza trápí běžně, pravděpodobně tyto problémy ani v těhotenství neodezní.

Řešením může být například úprava jídelníčku, kdy se zaměříme na přijímání menších porcí během celého dne - ideální je, pokud můžete své jídlo rozdělit na 5 až 7 porcí denně. Dobré je se vyhnout kávě, alkoholu, koncentrovaným džusům, česneku a příliš tučným pokrmům. Rozhodně se nepřejídejte večer. Pokud ale po večeři máte ještě hlad, nechoďte spát s kručícím žaludkem, dopřejte si například mléčný výrobek v kombinaci s ovocem nebo se zeleninou. Určitě se vyhněte smaženým pokrmům, které jsou těžce stravitelné.

Příčina pálení žáhy může být také stresová, kdy se jeho vlivem stahuje žaludek a mohou unikat žaludeční šťávy. Do jídelníčku zařaďte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Jak řešit pálení žáhy

Pokud vás pálí žáhy, informujte o tomto problému svého praktického lékaře. Neřešení situace může vést až k žaludečním vředům nebo dokonce ke tvorbě zhoubných nádorů. Obecně se předepisují léky, které snižují kyselost žaludky a podporují správnou činnost střev. Od pálení si můžete pomoci také tím, že budete spát s hlavou ve zvýšené poloze, po jídle nebudete relaxovat v leže a během dne budete přijímat dostatek tekutin, především v podobě neochucené a neperlivé vody.





Bolesti břicha Bolesti břicha

Bolesti břicha provázejí nejednu těhulku. Pokud chcete odhalit jejich příčinu, je v první řadě potřeba rozlišit, v jaké části vás bříško bolí. Nejvíce rizik přinášejí ostré bolesti v podbřišku.

Nejlepší pomoc na citlivá prsa Nejlepší pomoc na citlivá prsa

Citlivost prsou je u těhotných žen téměř na denním pořádku. Není snad žena, která by tyto příznaky vůbec nezaznamenala. Ať už jsou vaše prsa malá či velká...

Když je vám neustále zima Když je vám neustále zima

Trápí vás dlouhodobě studené nohy? Je vám neustále zima, a to i ve vytopené místnosti? V tomto článku vám poradíme, jak s těmito nepříjemnými pocity bojovat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka