facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Hlavně se nepřetěžovat


Ilustrační fotografie


V těhotenství by o sebe měla každá budoucí maminka maximálně pečovat. Šetřete se fyzicky i psychicky, veškerou námahu konzultujte se svým lékařem. Pokud se máte na koho obrátit s prosbou o pomoc, určitě do činností zapojte i svou rodinu - manžela, děti a třeba i své rodiče. Především maminky často chtějí pomáhat. Vy pokud můžete, jen odpočívejte a relaxujte. Jakákoliv námaha by pro vás v těhotenství měla být naprosté tabu. Za pár měsíců se spustí kolotoč starostí, kterého se vy stanete součástí, proto si do té doby pořádně odpočiňte.

Nakupování svěřte mamince

Výlety do města i do přírody rozhodně ano. Nákupy a nošení těžkých tašek opravdu nikoliv. Na procházce venku si provětráte hlavu a nadýcháte se čerstvého vzduchu. V obchodním centru zase můžete vybírat hračky a roztomilé oblečky pro své budoucí miminko. Na nákupy potravin ale raději zapomeňte. Pokud se jich chcete sama účastnit, i když mohou být velmi vyčerpávající, vezměte si k ruce své rodiče nebo budoucího tatínka, který nákup určitě rád odnese z auta i do auta místo vás. Pokud si napíšete seznam, určitě vám i maminka udělá nákup přesně podle vašich představ.

Domácí práce s rozumem

Sama určitě můžete vařit a opatrně poklízet. Zapomeňte ale na práce, které vyžadují stoupání na schůdky nebo na žebřík, ze kterého byste mohla spadnout. Nevhodné jsou rovněž domácí práce prováděné v předklonu nebo podřepu, při kterých se vám snadno zamotá hlava a udělá nevolno. Vhodné není ani mytí oken nebo věšení záclon. Pokud tedy chystáte velký povánoční úklid, chopte se ho jako generál a všechny činnosti rozdělte mezi své blízké. Uvidíte, že vám rádi vyjdou vstříc.

Zbavte se psychického stresu

I samotný stres může být pro miminko ve vašem bříšku velmi nebezpečný. Nerozčilujte se kvůli maličkostem. I pokud jste běžně cholerická, snažte se vše brát v klidu. Nenechte se zbytečně vytočit a myslete na své budoucí dítko. Jestliže vás trápí práce, obraťte se s žádostí o neschopenku na svého ošetřující lékaře. Pokud vás trápí vztahy v rodině (i to se může stát), pokuste se lidem ve svém okolí vysvětlit, že vám takové prostředí neprospívá, případně se kontaktu s nimi vyhněte.

Jak se v těhotenství nesedřít Jak se v těhotenství nesedřít

Každá nastávající maminka má starost o své nenarozené dítě. A ač se to nemá s ničím přehánět, je třeba být pozorný a ostražitý. I proto jsme sepsali 5 tipů, jak se v těhotenství nesedřít.

První těhotenství - na co se má nezkušená maminka připravit První těhotenství - na co se má nezkušená maminka připravit

Zjistila jste, že čekáte miminko a přemýšlíte, na jaké změny se musíte připravit. V těhotenství a mateřství vás čekají změny jak fyzického, tak i psychického rázu. Na pohled se dotknou vaší postavy, postihnou stravovací návyky...

Jak roste bříško v těhotenství Jak roste bříško v těhotenství

Snad každou budoucí maminku zajímá, kdy se konečně začne zvětšovat její bříško. Zatímco před těhotenstvím se ženy snaží mít bříško štíhlé a ploché, chtějí na něm potlačit veškeré známky tuku, v těhotenství jim přibírání...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka