facebook
Dobré poledne, je neděle 28.4.2024 a svátek slaví Robert

Hlavně se nepřetěžovat


Ilustrační fotografie


V těhotenství by o sebe měla každá budoucí maminka maximálně pečovat. Šetřete se fyzicky i psychicky, veškerou námahu konzultujte se svým lékařem. Pokud se máte na koho obrátit s prosbou o pomoc, určitě do činností zapojte i svou rodinu - manžela, děti a třeba i své rodiče. Především maminky často chtějí pomáhat. Vy pokud můžete, jen odpočívejte a relaxujte. Jakákoliv námaha by pro vás v těhotenství měla být naprosté tabu. Za pár měsíců se spustí kolotoč starostí, kterého se vy stanete součástí, proto si do té doby pořádně odpočiňte.

Nakupování svěřte mamince

Výlety do města i do přírody rozhodně ano. Nákupy a nošení těžkých tašek opravdu nikoliv. Na procházce venku si provětráte hlavu a nadýcháte se čerstvého vzduchu. V obchodním centru zase můžete vybírat hračky a roztomilé oblečky pro své budoucí miminko. Na nákupy potravin ale raději zapomeňte. Pokud se jich chcete sama účastnit, i když mohou být velmi vyčerpávající, vezměte si k ruce své rodiče nebo budoucího tatínka, který nákup určitě rád odnese z auta i do auta místo vás. Pokud si napíšete seznam, určitě vám i maminka udělá nákup přesně podle vašich představ.

Domácí práce s rozumem

Sama určitě můžete vařit a opatrně poklízet. Zapomeňte ale na práce, které vyžadují stoupání na schůdky nebo na žebřík, ze kterého byste mohla spadnout. Nevhodné jsou rovněž domácí práce prováděné v předklonu nebo podřepu, při kterých se vám snadno zamotá hlava a udělá nevolno. Vhodné není ani mytí oken nebo věšení záclon. Pokud tedy chystáte velký povánoční úklid, chopte se ho jako generál a všechny činnosti rozdělte mezi své blízké. Uvidíte, že vám rádi vyjdou vstříc.

Zbavte se psychického stresu

I samotný stres může být pro miminko ve vašem bříšku velmi nebezpečný. Nerozčilujte se kvůli maličkostem. I pokud jste běžně cholerická, snažte se vše brát v klidu. Nenechte se zbytečně vytočit a myslete na své budoucí dítko. Jestliže vás trápí práce, obraťte se s žádostí o neschopenku na svého ošetřující lékaře. Pokud vás trápí vztahy v rodině (i to se může stát), pokuste se lidem ve svém okolí vysvětlit, že vám takové prostředí neprospívá, případně se kontaktu s nimi vyhněte.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka