facebook
Dobrý podvečer, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Hlavně se nepřetěžovat


Ilustrační fotografie


V těhotenství by o sebe měla každá budoucí maminka maximálně pečovat. Šetřete se fyzicky i psychicky, veškerou námahu konzultujte se svým lékařem. Pokud se máte na koho obrátit s prosbou o pomoc, určitě do činností zapojte i svou rodinu - manžela, děti a třeba i své rodiče. Především maminky často chtějí pomáhat. Vy pokud můžete, jen odpočívejte a relaxujte. Jakákoliv námaha by pro vás v těhotenství měla být naprosté tabu. Za pár měsíců se spustí kolotoč starostí, kterého se vy stanete součástí, proto si do té doby pořádně odpočiňte.

Nakupování svěřte mamince

Výlety do města i do přírody rozhodně ano. Nákupy a nošení těžkých tašek opravdu nikoliv. Na procházce venku si provětráte hlavu a nadýcháte se čerstvého vzduchu. V obchodním centru zase můžete vybírat hračky a roztomilé oblečky pro své budoucí miminko. Na nákupy potravin ale raději zapomeňte. Pokud se jich chcete sama účastnit, i když mohou být velmi vyčerpávající, vezměte si k ruce své rodiče nebo budoucího tatínka, který nákup určitě rád odnese z auta i do auta místo vás. Pokud si napíšete seznam, určitě vám i maminka udělá nákup přesně podle vašich představ.

Domácí práce s rozumem

Sama určitě můžete vařit a opatrně poklízet. Zapomeňte ale na práce, které vyžadují stoupání na schůdky nebo na žebřík, ze kterého byste mohla spadnout. Nevhodné jsou rovněž domácí práce prováděné v předklonu nebo podřepu, při kterých se vám snadno zamotá hlava a udělá nevolno. Vhodné není ani mytí oken nebo věšení záclon. Pokud tedy chystáte velký povánoční úklid, chopte se ho jako generál a všechny činnosti rozdělte mezi své blízké. Uvidíte, že vám rádi vyjdou vstříc.

Zbavte se psychického stresu

I samotný stres může být pro miminko ve vašem bříšku velmi nebezpečný. Nerozčilujte se kvůli maličkostem. I pokud jste běžně cholerická, snažte se vše brát v klidu. Nenechte se zbytečně vytočit a myslete na své budoucí dítko. Jestliže vás trápí práce, obraťte se s žádostí o neschopenku na svého ošetřující lékaře. Pokud vás trápí vztahy v rodině (i to se může stát), pokuste se lidem ve svém okolí vysvětlit, že vám takové prostředí neprospívá, případně se kontaktu s nimi vyhněte.

Věk prvorodiček Věk prvorodiček

V poslední době se věk žen, které jsou poprvé těhotné, čím dál více zvyšuje. Důvodem je zejména potřeba žen studovat a následně získat pracovní zkušenosti a budovat kariéru. V mnohých případech je uváděný důvod prostý. Ženy se...

Jak si poradit jako mladá maminka, aneb těhotná v patnácti Jak si poradí mladá maminka, aneb těhotná v patnácti

Ne každý se chová zodpovědně. Proto se může stát, že žena otěhotní třeba v 15 nebo v 16 letech, kdy ještě není dospělá. V takové situaci mnoho slečen začíná panikařit. Bojí se o těhotenství říct svým rodičům a snaží se ho co nejdéle zatajit.

Kdy je vhodná doba pro odchod z práce Kdy je vhodná doba pro odchod z práce

Jste těhotná a stále chodíte do práce? Pokud vás baví, uspokojuje a nechcete se rozloučit se svým měsíčním výdělkem, pak je vše v pořádku. Jestliže je ale vaše práce fyzicky náročná a vy ji z nějakých důvodů už nezvládáte, určitě je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka