facebook
Dobrý podvečer, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Bolesti břicha


Ilustrační fotografie


Bolesti břicha provázejí nejednu těhulku. Pokud chcete odhalit jejich příčinu, je v první řadě potřeba rozlišit, v jaké části vás bříško bolí. Nejvíce rizik přinášejí ostré bolesti v podbřišku. Pokud mají dlouhodobé trvání a nic na ně nezabírá, určitě vám doporučujeme navštívit lékaře, který vážné příčiny vyloučí.

Nevolnosti spojené s trávením

Bolesti v oblasti žaludku nebo střev, které doprovázejí pocity nevolnosti, značí špatné zažívání. Střevní problémy jsou pro těhotenství zcela typické a lze jim předcházet jen velmi špatně. Samy většinou po pár dnech či týdnech odezní. S rostoucím bříškem se spojuje pocit pnutí, který je způsobem napínáním vazů dělohy k tříslům a stydkým pyskům. Jak se rozvolňují chrupavky v pánvi, může vás při dlouhé chůzi nebo při stání bolet i tato oblast. Ve třetím trimestru se již můžete setkat se stahy, které způsobují tvrdnutí bříška. Ty by se neměly objevovat častěji než přibližně dvacetkrát denně.

Vážné příčiny bolestí břicha

Bohužel bolest břicha může signalizovat také různé fáze potratu, mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení uloženého lůžka nebo počínající porod. Pro potrat jsou typické náhlé křečovité bolesti. Kromě nich na sobě bude rodička pozorovat také krvácení. V tomto případě vám doporučujeme rychlý odjezd do nemocnice. Mimoděložní těhotenství se pojí s bolestmi celého břicha a dokonce může způsobit i bolesti ramen či lopatek. Náhlé a silné bolesti signalizují i předčasné odlučování placenty (zde se dostaví také krvácení), preeklampsii nebo předčasný porod, který provázejí i kontrakce.

Břicho bolí nejen v těhotenství

Nezapomeňte také na to, že vaše bolesti nutně nemusejí souviset s těhotenstvím. I budoucí maminky trápí různé střevní infekce a záněty. Ty však mohou vaše těhotenství rovněž nepříjemně zkomplikovat. Proto dbejte na prevenci a včas vyhledejte lékaře.

Mírné bolesti bříška v těhotenství jsou jinak celkem běžné a snad každá maminka se s nimi setkala. Po čase jistě zvládnete sama dobře rozlišit, z jakého důvodu vás bříško bolí a jestli je to důvod zajít k lékaři. Stačí jen poslouchat své tělo. Od bolestí břicha vám může pomoci teplá sprcha nebo koupel, procházka v přírodě, masáže a odpočinek nebo i různé bylinky - výborná je například máta, meduňka nebo anýz.





Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Kdy kontaktovat lékaře Kdy kontaktovat lékaře

Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších ...

Nevolnost v těhotenství Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka