facebook
Dobrý podvečer, je pátek 22.11.2019 a svátek slaví Cecílie

Krevní skupina a Rh faktor


Ilustrační fotografie


Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0.  Rhesus (Rh) faktor může být negativní nebo pozitivní (Rh- a Rh+). Lidé, kteří mají faktor negativní, nesmějí přijímat krev od těch s pozitivním faktorem.

Problematický Rh- faktor

V těhotenství se věnuje pozornost především ženám, které mají Rh faktor negativní a jejich partner má Rh pozitivní. Jestliže dítě zdědí pozitivní fatkor, plynou z toho pro ženu a její další těhotenství vážné důsledky. Pozitivní krvinky se od dítěte dostanou k matce a její tělo si na ně vytvoří protilátky. V dalším těhotenství (pokud má dítě opět Rh faktor pozitivní) dochází k pronikání těchto protilátek k dítěti. Vzniká u něj tak chudokrevnost, žloutenka a poškození orgánů. Při závažném poškození plodu je nutné provést krevní transfúzi.

Jak obelstít náš imunitní systém

Dříve tato situace byla považována za daleko závažnější než dnes. Lékař je totiž schopen navrhnout taková opatření, aby matka své dítě donosila bez zbytečných komplikací. Žena tak musí chodit na pravidelné odběry krve, kdy se u ní sleduje tvorba protilátek. Po prvním porodu je pak nutné podat injekci lidského imunoglobulinu anti-RhO, který tvorbu těchto protilátek přeruší.

Pokud se Rh faktor neřeší, může dojít k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. Všem maminkám tak doporučujeme situaci nepodceňovat a s dotazy se obrátit na svého gynekologa.

Prenatální péče Prenatální péče

Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes.

CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství

CTG vyšetření neboli kardiotokografie se týká všech budoucích maminek. Rozhodně se ho ale nemusíte obávat. Provádí se až ke konci těhotenství - mělo by přijít na řadu zhruba ve 32. týdnu.

Krevní tlak v těhotenství Krevní tlak v těhotenství

Každý z nás má nějaký krevní tlak - normální, vysoký nebo nízký. Nízký tlak se obvykle nijak neřeší, zatímco na ten vysoký se užívají speciální léky. Ideální tlak v těhotenství by měl být do 135/85...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka