facebook
Dobrý večer, je sobota 23.1.2021 a svátek slaví Milena

Krevní skupina a Rh faktor


Ilustrační fotografie


Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0.  Rhesus (Rh) faktor může být negativní nebo pozitivní (Rh- a Rh+). Lidé, kteří mají faktor negativní, nesmějí přijímat krev od těch s pozitivním faktorem.

Problematický Rh- faktor

V těhotenství se věnuje pozornost především ženám, které mají Rh faktor negativní a jejich partner má Rh pozitivní. Jestliže dítě zdědí pozitivní fatkor, plynou z toho pro ženu a její další těhotenství vážné důsledky. Pozitivní krvinky se od dítěte dostanou k matce a její tělo si na ně vytvoří protilátky. V dalším těhotenství (pokud má dítě opět Rh faktor pozitivní) dochází k pronikání těchto protilátek k dítěti. Vzniká u něj tak chudokrevnost, žloutenka a poškození orgánů. Při závažném poškození plodu je nutné provést krevní transfúzi.

Jak obelstít náš imunitní systém

Dříve tato situace byla považována za daleko závažnější než dnes. Lékař je totiž schopen navrhnout taková opatření, aby matka své dítě donosila bez zbytečných komplikací. Žena tak musí chodit na pravidelné odběry krve, kdy se u ní sleduje tvorba protilátek. Po prvním porodu je pak nutné podat injekci lidského imunoglobulinu anti-RhO, který tvorbu těchto protilátek přeruší.

Pokud se Rh faktor neřeší, může dojít k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. Všem maminkám tak doporučujeme situaci nepodceňovat a s dotazy se obrátit na svého gynekologa.

První těhotenská prohlídka První těhotenská prohlídka

Ať už miminko plánujete či ne, nehledě na výsledek těhotenského testu, je vhodné navštívit ordinaci ženského lékaře 2-3 týdny poté, co jste nedostala očekávanou menstruaci, aby lékař mohl graviditu potvrdit či vyvrátit.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Odběr plodové vody Odběr plodové vody

Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka