facebook
Dobrý večer, je pondělí 27.3.2023 a svátek slaví Dita

Krevní skupina a Rh faktor


Ilustrační fotografie


Krevní skupina spolu s Rh faktorem je ve spojitosti s těhotenstvím hojně diskutovaným tématem. O tom, jaký krevní typ jste, vypovídají vlastnosti červených krvinek. Rozlišují se krevní skupiny A, B, AB a 0.  Rhesus (Rh) faktor může být negativní nebo pozitivní (Rh- a Rh+). Lidé, kteří mají faktor negativní, nesmějí přijímat krev od těch s pozitivním faktorem.

Problematický Rh- faktor

V těhotenství se věnuje pozornost především ženám, které mají Rh faktor negativní a jejich partner má Rh pozitivní. Jestliže dítě zdědí pozitivní fatkor, plynou z toho pro ženu a její další těhotenství vážné důsledky. Pozitivní krvinky se od dítěte dostanou k matce a její tělo si na ně vytvoří protilátky. V dalším těhotenství (pokud má dítě opět Rh faktor pozitivní) dochází k pronikání těchto protilátek k dítěti. Vzniká u něj tak chudokrevnost, žloutenka a poškození orgánů. Při závažném poškození plodu je nutné provést krevní transfúzi.

Jak obelstít náš imunitní systém

Dříve tato situace byla považována za daleko závažnější než dnes. Lékař je totiž schopen navrhnout taková opatření, aby matka své dítě donosila bez zbytečných komplikací. Žena tak musí chodit na pravidelné odběry krve, kdy se u ní sleduje tvorba protilátek. Po prvním porodu je pak nutné podat injekci lidského imunoglobulinu anti-RhO, který tvorbu těchto protilátek přeruší.

Pokud se Rh faktor neřeší, může dojít k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. Všem maminkám tak doporučujeme situaci nepodceňovat a s dotazy se obrátit na svého gynekologa.

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka