facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Držení tradic: sv. Barbora


Ilustrační fotografie


Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání na Ježíška dalším zvykem?

Co jsou to Barborky?

Barborky jsou třešňové větvičky, které se podle tradice mají nařezat z třešně staré minimálně 10 let v den svátku sv. Barbory, což je 4. prosince. Poté jí doneseme do domu, kde bydlí nevěsta a pokud  vykvete na Štědrý den, čeká ji do roka svatba. Podle tradice si také děvčata natrhají několik větviček a každé dá jméno chlapců z vesnice, kteří jsou jim sympatičtí. Chlapec, jehož větvička vykvetla nejdříve je danému děvčeti předurčen jako ženich. Pokud se Vás ani nikoho z rodiny svatba netýká, můžete si větvičkami jen ozdobit byt.

Pověst a tradice sv. Barbory

Jedna pověst říká, že Barborky jsou předvánoční bytosti, které se objevovali v předvečer 3. prosince na zemi. Byly to ženy zahalené v bílých šatech, které rozdávaly hodným dětem dárky a cukrovinky ve tvaru srdíčka, kterým se říkalo Barborky.
V dnešních dobách se v některých rodinách dodržuje zvyk, že si malé děti dají večer 3. prosince punčochu nebo talířek za okno, aby jim tam mohla sv. Barborka dát cukrovinky podle toho, zda byly hodné nebo ne.

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít? Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?

Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách.

Co očekávat od prvních dnů rodičovství? Co očekávat od prvních dnů rodičovství?

Chystáte se pořídit si miminko nebo jste již v očekávání? Jistě vás trápilo nebo trápí ta nejistota prvních dní zvláště, pokud jste prvorodička. Příchod dítěte je pro partnery obrovská změna a je třeba...

Příchod nového sourozence do rodiny Příchod nového sourozence do rodiny

Nový přírůstek do rodiny je vždy velká radost a očekávání. Ne však úplně pro všechny členy. Příchod nového sourozence je pro staršího brášku nebo sestřičku často velmi stresující. Mají strach, že o ně už nebude zájem, a tak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka