facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 24.9.2020 a svátek slaví Zlata

Držení tradic: sv. Barbora


Ilustrační fotografie


Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání na Ježíška dalším zvykem?

Co jsou to Barborky?

Barborky jsou třešňové větvičky, které se podle tradice mají nařezat z třešně staré minimálně 10 let v den svátku sv. Barbory, což je 4. prosince. Poté jí doneseme do domu, kde bydlí nevěsta a pokud  vykvete na Štědrý den, čeká ji do roka svatba. Podle tradice si také děvčata natrhají několik větviček a každé dá jméno chlapců z vesnice, kteří jsou jim sympatičtí. Chlapec, jehož větvička vykvetla nejdříve je danému děvčeti předurčen jako ženich. Pokud se Vás ani nikoho z rodiny svatba netýká, můžete si větvičkami jen ozdobit byt.

Pověst a tradice sv. Barbory

Jedna pověst říká, že Barborky jsou předvánoční bytosti, které se objevovali v předvečer 3. prosince na zemi. Byly to ženy zahalené v bílých šatech, které rozdávaly hodným dětem dárky a cukrovinky ve tvaru srdíčka, kterým se říkalo Barborky.
V dnešních dobách se v některých rodinách dodržuje zvyk, že si malé děti dají večer 3. prosince punčochu nebo talířek za okno, aby jim tam mohla sv. Barborka dát cukrovinky podle toho, zda byly hodné nebo ne.

Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den Fotokniha ze svatby navždy uchová nezapomenutelný den

Podzim je období, kdy se příroda mění před očima a vše se zahalí do záplavy barevného listí. Měkké, přívětivé barvy zvou k naplánování svatebního obřadu všechny, jimž se letní parno příčí.

Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje? Víte, co váš čtyřnohý přítel konzumuje?

Strava našich domácích miláčků se často docela podceňuje. V hlavě uvízne televizní reklama a bezmyšlenkovitě do misky vkládáme to, co je nejlepší pro marketing.

Rodinné vztahy a nemoci Rodinné vztahy a nemoci

Dobré rodinné zázemí je pro zdraví každého dítěte velmi důležité. A to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. To je však často narušováno disharmonií v rodině...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka