facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.5.2022 a svátek slaví Aneta

Držení tradic: sv. Barbora


Ilustrační fotografie


Kromě Mikuláše s čertem a andělem se mohou děti těšit i na svátek sv. Barborky. Tato tradice se dnes již moc nedrží, což je škoda, protože pro děti je dodržování jakékoliv tradice magické a zábavné. Proč jim tedy nezpříjemnit čekání na Ježíška dalším zvykem?

Co jsou to Barborky?

Barborky jsou třešňové větvičky, které se podle tradice mají nařezat z třešně staré minimálně 10 let v den svátku sv. Barbory, což je 4. prosince. Poté jí doneseme do domu, kde bydlí nevěsta a pokud  vykvete na Štědrý den, čeká ji do roka svatba. Podle tradice si také děvčata natrhají několik větviček a každé dá jméno chlapců z vesnice, kteří jsou jim sympatičtí. Chlapec, jehož větvička vykvetla nejdříve je danému děvčeti předurčen jako ženich. Pokud se Vás ani nikoho z rodiny svatba netýká, můžete si větvičkami jen ozdobit byt.

Pověst a tradice sv. Barbory

Jedna pověst říká, že Barborky jsou předvánoční bytosti, které se objevovali v předvečer 3. prosince na zemi. Byly to ženy zahalené v bílých šatech, které rozdávaly hodným dětem dárky a cukrovinky ve tvaru srdíčka, kterým se říkalo Barborky.
V dnešních dobách se v některých rodinách dodržuje zvyk, že si malé děti dají večer 3. prosince punčochu nebo talířek za okno, aby jim tam mohla sv. Barborka dát cukrovinky podle toho, zda byly hodné nebo ne.

Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny? Vánoce bez stresu: Jak najít dokonalé dárky pro každého člena rodiny?

Znáte to – pro jednoho člena rodiny je výběr dárků snadný, pro druhého člena rodiny vás zkrátka nic vhodného nenapadá. A tak skončíte v lepším případě u kosmetických balíčků nebo v...

Alkoholik v rodině Alkoholik v rodině

Citlivé téma, o kterém se mnoha lidem špatně mluví. A to hlavně těm, kteří prožili nebo právě prožívají kus života s alkoholikem. Nejhorším případem pak bývá rodič – alkoholik, který je často svým chováním v alkoholovém opojení velmi špatným ...

Mezigenerační rozdíly:  prarodič – vnuk Mezigenerační rozdíly: prarodič – vnuk

Každé dítě je jiné, některé má talent na studia, jiný třeba na výtvarné či umělecké činnosti. Prarodiče však často upřednostňují studia, protože oni sami tuto možnost dříve neměli, a tak mají pocit, že dítko - studijní typ jim zajistí před ostatními ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka