facebook
Dobré ráno, je středa 24.4.2024 a svátek slaví Marek

Odběr plodové vody


Ilustrační fotografie


Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou studia, mnoho mladých žen nikam nespěchá. Odběr plodové vody se provádí u těhotných žen po třicítce, u kterých je už vyšší riziko vzniku různých vývojových vad a jiných zdravotních komplikací miminka než u mladších žen kolem dvacítky.

Kdy a u koho se zákrok provádí

Odběru plodové vody se odborně přezdívá amniocentéza. Tento zákrok se obvykle provádí v 15. až 20. týdnu těhotenství a většina žen ho vnímá nepříjemně až bolestivě. Amniocentéza je schopná odhalit například Downův syndrom a další chromozomální vady. Bohužel se zde ale nedají rozlišit rozštěpy páteře, břišní stěny nebo vady srdce. Z plodové vody se poznají metabolické poruchu, které způsobují chybějící enzymy.

Toto vyšetření se doporučuje i ženám, u kterých již byly zaznamenány některé vývojové vady nebo třeba opakované potraty. Odběr plodové vody se doporučuje také partnerům, u kterých se projevila hemofilie.

Jak test probíhá

Samotný test není povinný. Pokud vám ho však lékař doporučí, neměla byste jej odmítnout. Představuje důležitou prevenci a může vám potvrdit, že vaše miminko je silné a zdravé. Před vyšetřením se doporučuje 3 hodiny nejíst. Důležité je dostavit se na test s plným močovým měchýřem. Plodová voda se odebírá z dělohy. Je potřeba přibližně 15 až 30 mililitrů. Při vyšetření se používá také ultrazvuk, kterým se kontroluje poloha miminka.

Některé výsledky budete mít k dispozici již za 48 hodin od vyšetření, na jiné se zase musí čekat až 14 dní. Při vyšetření dostanete znecitlivující injekci, která zabrání tomu, abyste při zákroku cítila bolest.





HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka