facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 4.3.2021 a svátek slaví Stela

Cytologie děložního čípku


Ilustrační fotografie


Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které se pak může zavčasu začít s léčbou. Samozřejmě je prevencí i proti méně závažným nemocem.


Předrakovinové změny na děložním čípku


Rakovina děložního čípku se dnes týká žen v každém věku. Předrakovinové změny způsobuje papillomavir HPV, který se dá přenést pohlavním stykem. Využívá oslabené imunity organismu, která je spojena také z životním stylem. Proto se na preventivních gynekologických prohlídkách provádí takzvaný cytologický stěr, který sleduje možné změny.


Cytologie v těhotenství


Cytologie by se měla provést také v těhotenství, a to přibližně mezi 8. a 10. týdnem jako standardní součást vaší těhotenské prohlídky. Pokud je vše v pořádku, žádné další cytologické vyšetření se již neprovádí. Jestliže vyšetření ale prokáže nějaké předrakovinové nebo rakovinové změny, je potřeba navrhnout vhodné řešení.


Vyčkávání nebo operace


V prvním případě se obvykle k léčbě přistupuje až po skončení těhotenství, konkrétně až po období šestinedělí, během kterého se ženské tělo částečně stihne zregenerovat z porodu. Během těhotenství se sleduje stav těchto změn. Ty navíc po porodu často zcela vymizí, a proto by bylo zbytečné a ohrožující pro plod i matku, je řešit.

V případě rakovinových a jiných závažných změn je mnohdy nutné provést operaci i v těhotenství. Lékař by se měl rozhodnout až podle výsledků biopsie. Ideální je pak zákrok provést ve druhém trimestru, tedy mezi 14. až 24. týdnem těhotenství. Většinu porodů je pak možné provést standardní cestou. K císařskému řezu se tak přistupuje zcela výjimečně, především však u zhoubných nádorů.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Struktura péče o těhotné Struktura péče o těhotné

V České republice existuje rozsáhlý víceúrovňový systém péče o těhotné ženy, tak aby jim mohla být poskytnuta odborná péče podle jejich potřeb. Většina žen si vystačí s běžnou těhotenskou poradnou, některé ale musí...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka