facebook
Dobrý podvečer, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Cytologie děložního čípku


Ilustrační fotografie


Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které se pak může zavčasu začít s léčbou. Samozřejmě je prevencí i proti méně závažným nemocem.


Předrakovinové změny na děložním čípku


Rakovina děložního čípku se dnes týká žen v každém věku. Předrakovinové změny způsobuje papillomavir HPV, který se dá přenést pohlavním stykem. Využívá oslabené imunity organismu, která je spojena také z životním stylem. Proto se na preventivních gynekologických prohlídkách provádí takzvaný cytologický stěr, který sleduje možné změny.


Cytologie v těhotenství


Cytologie by se měla provést také v těhotenství, a to přibližně mezi 8. a 10. týdnem jako standardní součást vaší těhotenské prohlídky. Pokud je vše v pořádku, žádné další cytologické vyšetření se již neprovádí. Jestliže vyšetření ale prokáže nějaké předrakovinové nebo rakovinové změny, je potřeba navrhnout vhodné řešení.


Vyčkávání nebo operace


V prvním případě se obvykle k léčbě přistupuje až po skončení těhotenství, konkrétně až po období šestinedělí, během kterého se ženské tělo částečně stihne zregenerovat z porodu. Během těhotenství se sleduje stav těchto změn. Ty navíc po porodu často zcela vymizí, a proto by bylo zbytečné a ohrožující pro plod i matku, je řešit.

V případě rakovinových a jiných závažných změn je mnohdy nutné provést operaci i v těhotenství. Lékař by se měl rozhodnout až podle výsledků biopsie. Ideální je pak zákrok provést ve druhém trimestru, tedy mezi 14. až 24. týdnem těhotenství. Většinu porodů je pak možné provést standardní cestou. K císařskému řezu se tak přistupuje zcela výjimečně, především však u zhoubných nádorů.

HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin HCG hormon neboli lidský choriový gonadotropin

Na začátku si osvětlíme jednotlivé pojmy. Gonadotropin je odvozeno gonáda (česky pohlavní žláza) a choriový od chorion, což je obal kolem vyvíjejícího se zárodku. HCG je produkován placentou v průběhu těhotenství. Jeho hlavním úkolem je ...

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka