facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 20.6.2019 a svátek slaví Květa

Cytologie děložního čípku


Ilustrační fotografie


Cytologie je vyšetření, které se ženám provádí standardně alespoň jednou ročně. Jedná se o prevenci, která dokáže včas odhalit změny hrdla dělohy, pochvy nebo zevních rodidel. Díky němu můžete předejít například rakovině, u které se pak může zavčasu začít s léčbou. Samozřejmě je prevencí i proti méně závažným nemocem.


Předrakovinové změny na děložním čípku


Rakovina děložního čípku se dnes týká žen v každém věku. Předrakovinové změny způsobuje papillomavir HPV, který se dá přenést pohlavním stykem. Využívá oslabené imunity organismu, která je spojena také z životním stylem. Proto se na preventivních gynekologických prohlídkách provádí takzvaný cytologický stěr, který sleduje možné změny.


Cytologie v těhotenství


Cytologie by se měla provést také v těhotenství, a to přibližně mezi 8. a 10. týdnem jako standardní součást vaší těhotenské prohlídky. Pokud je vše v pořádku, žádné další cytologické vyšetření se již neprovádí. Jestliže vyšetření ale prokáže nějaké předrakovinové nebo rakovinové změny, je potřeba navrhnout vhodné řešení.


Vyčkávání nebo operace


V prvním případě se obvykle k léčbě přistupuje až po skončení těhotenství, konkrétně až po období šestinedělí, během kterého se ženské tělo částečně stihne zregenerovat z porodu. Během těhotenství se sleduje stav těchto změn. Ty navíc po porodu často zcela vymizí, a proto by bylo zbytečné a ohrožující pro plod i matku, je řešit.

V případě rakovinových a jiných závažných změn je mnohdy nutné provést operaci i v těhotenství. Lékař by se měl rozhodnout až podle výsledků biopsie. Ideální je pak zákrok provést ve druhém trimestru, tedy mezi 14. až 24. týdnem těhotenství. Většinu porodů je pak možné provést standardní cestou. K císařskému řezu se tak přistupuje zcela výjimečně, především však u zhoubných nádorů.

Těhotenské testy Těhotenské testy

Těhotenský test bývá první věc, která potvrdí ženě těhotenství. Stávalo se, že při použití testů několikrát za sebou ukazovaly pozitivní výsledek a někdy negativní. Jak se vlastně má správně používat...

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka