facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Výhody a nevýhody císařského řezu


Ilustrační fotografie


Zatímco některé maminky chtějí rodit jedině přirozenou cestou, jiné uvažují o císařském řezu. Názory na císařský řez se různí, ať už u budoucích rodiček nebo mezi lékaři se můžete setkat s jeho odpůrci i příznivci.

Pravdou poslední doby zůstává, že klasický porod je pro tělo více přirozený a rodit císařem byste měla pouze tehdy, když vám klasický porod přináší rizika a zdravotní komplikace. V tomto článku se zaměříme na jeho přednosti a nedostatky, ať si na něj sama můžete udělat názor na základě ověřených informací.


Výhody císařského řezu

První výhodou, kterou císařský řez přináší, jsou neporušená rodidla. Klasický porod se mnohdy neobejde bez drobných komplikací. Pochva se musí šít a také ztratí svou pružnost. Zatímco ženy po klasickém porodu většinou pár dní nemohou normálně sedět, po císařském řezu to jde mnohem snáze a bez bolesti. Rovněž vám nehrozí inkontinenční problémy, jejichž pravděpodobnost porod přirozenou cestou výrazně zvyšuje. Během porodu se může svěrač poškodit, což přináší komplikace i do budoucna.

Císařský řez je vhodný nejen pro ženy, které z nějakého důvodu nemohou rodit přirozenou cestou, ale i pro ty, které mají obavy o sebe nebo o své miminko. Je řízený a naprosto bezpečný. Bude vám podána anestezie a miminko porodíte zhruba do 15 minut. Během zákroku tedy neucítíte žádné bolesti, po něm se ale samozřejmě dostaví.


Nevýhody císařského řezu

Hojení po císařském řezu je určitě mnohem komplikovanější než po porodu přirozenou cestou. I po několika týdnech bude na břiše viditelná velká jizva, která samozřejmě časem trochu vybledne, do konce vašeho života ale bude patrná. Hojení navíc trvá i několik týdnů a vy se tak nemůžete ihned vrátit do běžného života.

Dítě, které se porodí císařským řezem, má sníženou obranyschopnost a hůře se adaptuje. Z plic se mu nevytlačí plodová voda, kterou pak musí odsát lékař. Některé studie uvádějí, že děti porozené císařským řezem jsou v budoucnu náchylnější k alergiím, astmatu nebo k atopickému ekzému.

Císařský řez vyžaduje epidurální nebo celkovou anestezii, která je pro tělo samozřejmě náročná. Navíc si vlastní porod s celkovou anestezií vůbec nebudete pamatovat a miminko se k vám dostane až s časovým odstupem a vy tak zameškáte první kontakt ihned po porodu.

Pokud rodička již jednou podstoupí císařský řez, s velkou pravděpodobností jím bude rodit i při dalším otěhotnění. Většina lékařů nechce riskovat komplikace u porodu přirozenou cestou po v minulosti absolvovaném císařském řezu. Navíc císařský řez nelze opakovat do nekonečně. Většinou se využívá pouze na tři porody. To znamená, že pokud chcete početnou rodinu, měla byste se pokusit císařskému řezu vyhnout, jelikož vás lékaři od čtvrtého těhotenství už budou odrazovat.





Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Porodné Porodné

Porodné je dávkou státní sociální podpory. Již z názvu vyplývá, že se tato dávka váže na porod dítěte. Není to však bezvýjimečné. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, která nahrazuje péči rodičů.

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne? Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?

Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka