facebook
Dobrý podvečer, je pátek 19.10.2018 a svátek slaví Michaela

Citlivá pokožka novorozence


Ilustrační fotografie


Dětská pokožka v prvním půl roce života vyžaduje opravdu speciální péči. Dosud bylo vaše miminko zvyklé na zcela jiné prostředí a je tedy možné, že vás potrápí nějaké ty otlaky a opruzeniny, suchá místa na těle nebo třeba vyrážka. V tomto článku vám poradíme, jak se s takovými problémy nejlépe vypořádat.

S použitím krémů a mastí opatrně

Pokud chcete podpořit hydrataci pokožky, můžete vyzkoušet olejíčky a speciální mastičky. Se všemi přípravky ale zacházejte maximální hygienicky - například si před jejich aplikací vždy omyjte ruce. Zvolte přípravky bez parfemace, která by mohla způsobit svědivou vyrážku na kůži miminka. Ta by pak dočasně znepříjemnila pár dní života nejen vašemu dítku, ale i vám. Je potřeba myslet na to, že prostředí, se kterým se dítě setkává, je pro jeho pokožku nové. Zpočátku není odolná proti bakteriím, plísním a dalším vnějších škodlivým vlivům.

S kosmetikou to však nepřehánějte. Během šestinedělí stačí promazat jen po koupeli, pokud vám pokožka připadá extrémně vysušená. Vyzkoušet můžete také přípravky do koupele, které ji hydratují. Rovněž zkuste zvolit šetrnější prací prášek a perte bez aviváže. Pokud jste si všimla vyrážky na pokožce, zkuste dětské oblečení prát jen v mýdlové vodě. Nezapomeňte jej vždy pořádně vymáchat. Oblečení by mělo být vyrobené z kvalitních materiálů. Pokud nebude savé a prodyšné, dočkáte se jen nepříjemných opruzenin, které vzniknou vlivem nadměrného pocení - ty hrozí nejen v létě, ale také v zimě, pokud miminko příliš obléknete.

Šetrná péče je základ

Problematickou partií na novorozeneckém tělíčku je zadeček. Ten je po každé výměně plínky nutné pořádně očistit. V prvních týdnech na čištění používejte pouze vodu. Pokud ta čistí nedostatečně, můžete sáhnout po šetrném rostlinném oleji a samozřejmě použít i krém proti opruzeninám, který zde poslouží jako spolehlivá prevence.

Na citlivé pokožce hlavy se mohou tvořit šupinky. Ty rozhodně nijak neodlupujte, spíše je po uvolnění jemně vyčešte. Po každé koupeli miminko řádně osušte a s pobytem ve vodě to nepřehánějte. Postačí klidně jenom 5 až 10 minut.
Vyrážka kojenců Vyrážka kojenců

Vyrážka se u malých dětí - kojenců, novorozenců a batolat - objevuje často. V prvních letech života je jejich kůže velmi citlivá a i organismus je náchylnější k různým onemocněním. Pojďte se s námi podívat, jaké dětské nemoci...

RDS – syndrom dechové tísně RDS – syndrom dechové tísně

RDS je zkratkou z anglického Respiratory Distress Syndrome, což znamená česky syndrom dechové tísně. Způsobuje ho nezralost plic při předčasných porodech. Projevuje se ihned po narození nezralého novorozence jako rychle...

Kryptorchismus – vada v sestupu varlat Kryptorchismus – vada v sestupu varlat

Kryptorchismus je jednou z nejčastější vrozených vad mužského pohlavního systému. V obvyklém případě sestup varlat začíná již ve 26. týdnu vývoje (tedy zhruba v polovině 7. měsíce). Výskyt této vady se udává zhruba u 30% nedonošených ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka