facebook
Dobré odpoledne, je neděle 15.9.2019 a svátek slaví Jolana

Těhotenství a bylinky


Ilustrační fotografie


Bylinky v těhotenství představují velmi kontroverzní téma. Existují totiž takové, které dokáží zklidnit bolest, ulevit od nepříjemné nevolnosti i pomoci při porodu. Známé jsou však i ty, které mohou průběh celého těhotenství zkomplikovat. Jaké bylinky by tedy měla nastávající maminka vyzkoušet? A kterým se raději vyhnout?

Bylinky vhodné v těhotenství

Tyto bylinky si můžete vypěstovat na zahrádce a využívat jako jako čerstvé nebo sušené. Rovněž je zakoupíte v lékárnách a v obchodech se zdravou výživou - opět v sušené formě. Často se také míchají a prodávají jako různé směsi nebo bylinné čaje.

V těhotenství můžete vyzkoušet meduňku, která pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a špatné náladě. Vhodný je také maliník, jelikož obsahuje značné množství vitamínů a minerálů, navíc jeho užíváním můžete posílit svaly pánevního dna. Z dalších bylinek bychom rádi zmínili kontryhel upravující hladinu hormonů a heřmánek, který pomáhá při trávících obtížích. Z běžně dostupných bylinek je zde také šípek a zázvor. Obě bylinky posilují imunitu a doporučují se při nachlazení.

Jakých bylinek se vyvarovat

Mnoho bylin je obecně považováno za jedovatých. Na následujících řádcích zmíníme ty běžné, které se během roku často používají. Těmto by se každá maminka měla vyhnout, protože mohou zkomplikovat těhotenství a také porod. Například aloe léčivá je schopna vyvolat překrvením pánevních orgánů, které může způsobit potrat. Hluchavka bílá způsobuje rozklad červených krevních krvinek. Jalovec dráždí ledviny. Lékořice působí pro zvýšení krevního tlaku a odvodňuje. Máta poškozuje ledviny, podběl dráždí játra a petržel působí na překrvení dělohy. Z bylinek, které se využívají v kuchyni, bychom rádi zmínili také rozmarýn, šafrán, šalvěj nebo skořici (ta je vhodná jen v malém množství).

Užívání bylinek tedy pečlivě zvažte a žádnou z nich nekonzumujte dlouhodobě. Bylinky nakupujte jen ve specializovaných obchodech a v baleních, na kterých najdete výrobce a konkrétní složení.

Pampeliška - elixír mládí Pampeliška - elixír mládí

Jaro a čas očisty přichází a na našich loukách se k životu začínají probouzet pampelišky, které jsou často přehlíženy, ačkoli jejich účinky si v ničem nezadají s jinými známějšími bylinami. I když naše oko nejčastěji...

Adaptogeny - pomoc při jarní únavě Adaptogeny - pomoc při jarní únavě

Jarní únava jakožto pocit fyzického a psychického vyčerpání, je častý výsledek dlouhodobého nedostatku slunečního svitu, který zná snad každý z nás. Pokud chceme své tělo po zimních měsících tmy a chladu...

Meduňka vám pomůže usnout Meduňka vám pomůže usnout

Meduňka lékařská je bylinka, která se často používá při nespavosti. Určitě i vy ji znáte, a pokud ne, rádi vás představíme. Jedná se o rostlinu, kterou můžete zakoupit ve formě čajů nebo třeba kapek. Mnohdy se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka