facebook
Dobré ráno, je neděle 21.10.2018 a svátek slaví Brigita

Bonding, aneb jak je důležitý dotek


Ilustrační fotografie


První objetí svého dítěte je pro každou maminku vzácným okamžikem. Pro dítě je to vůbec první kontakt po porodu a začíná tím ten nejpevnější vztah na světě. Co znamená pro matku i dítě slovo bonding a jak je celkově důležitý pro vývoj dítěte?

Základ pouta začíná v bříšku

První kontakt s okolním světem a hlavně s matkou má dítě již v období těhotenství. Ten největší výbuch mateřské lásky však začíná už po porodu. Jde o hormonální rozpoložení obou jedinců, které zajistí dítěti pocit bezpečí a díky tomu ví, že je matka u něj. Bondingem se tedy rozumí přímý kontakt matky s dítětem pokožky na pokožku. Kůže matky obsahuje určité bakterie, které se přenáší na dítě, ty však později zmizí vlivem požívání mateřského mléka.

Jak je bonding důležitý

Přímý kontakt dítěte s matkou je významný nejen pro emocionální ale i fyzickou adaptaci obou jedinců. Dítě má pocit, že je schované před nebezpečím okolního světa a lépe si na dosud neznámé prostředí zvyká. Matky, které často praktikují bonding, mají menší poporodní bolesti, netrpí pocity poporodní úzkosti a lépe a rychleji chápou signály vysílané malým novorozencem. Zároveň si déle uchovají mateřské mléko.

Jak na bonding ihned po porodu

Matky jsou v dnešní době k bondingu velmi povzbuzovány. Zvláštní význam má hlavně u nedonošených či nemocných dětí nebo u těch, kde byl porod vyvolán uměle. Vzájemný kontakt matky a dítěte má blahodárný účinek jak emocionální, tak fyzický. K bondingu by mělo dojít bezprostředně po porodu, kdy by mělo být novorozeně ještě jako neumyté a nahé položeno na hruď matky. Jelikož matčiny bradavky mají stejnou vůni jako plodová voda na ručičkách dítěte, lépe se tak podle toho adaptuje a díky této vůni rozpozná zdroj mateřského mléka. Okamžitá separace matky od dítěte (pokud to není nutné v případě přidušeného miminka, které musí personál ihned na místě rozdýchat), může znamenat horší zvládání stresu ze strany matky a v horším případě může dojít k rozvinutí posttraumatických stresových poruch.

V prvních dnech po porodu by k sobě měla matka vinout dítě jak nejčastěji to půjde – a to především skrze bonding. Společná koupel, spaní v posteli či jiné projevy lásky pomáhá oběma zvládat nápor prvních dní a dítě spolehlivě ubezpečí, že je milováno a chráněno.
Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Znáte už svůj termín porodu? Znáte už svůj termín porodu?

Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...

Porodní polohy detailně II. Porodní polohy detailně II.

Kolmé polohy jsou při porodu výhodné z několika důvodů. Tlak hlavičky, popřípadě zadečku při porodu koncem pánevním, na spodní část dělohy umožňuje větší otevření porodního kanálu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka