facebook
Dobré ráno, je středa 16.1.2019 a svátek slaví Drahoslav

Bonding, aneb jak je důležitý dotek


Ilustrační fotografie


První objetí svého dítěte je pro každou maminku vzácným okamžikem. Pro dítě je to vůbec první kontakt po porodu a začíná tím ten nejpevnější vztah na světě. Co znamená pro matku i dítě slovo bonding a jak je celkově důležitý pro vývoj dítěte?

Základ pouta začíná v bříšku

První kontakt s okolním světem a hlavně s matkou má dítě již v období těhotenství. Ten největší výbuch mateřské lásky však začíná už po porodu. Jde o hormonální rozpoložení obou jedinců, které zajistí dítěti pocit bezpečí a díky tomu ví, že je matka u něj. Bondingem se tedy rozumí přímý kontakt matky s dítětem pokožky na pokožku. Kůže matky obsahuje určité bakterie, které se přenáší na dítě, ty však později zmizí vlivem požívání mateřského mléka.

Jak je bonding důležitý

Přímý kontakt dítěte s matkou je významný nejen pro emocionální ale i fyzickou adaptaci obou jedinců. Dítě má pocit, že je schované před nebezpečím okolního světa a lépe si na dosud neznámé prostředí zvyká. Matky, které často praktikují bonding, mají menší poporodní bolesti, netrpí pocity poporodní úzkosti a lépe a rychleji chápou signály vysílané malým novorozencem. Zároveň si déle uchovají mateřské mléko.

Jak na bonding ihned po porodu

Matky jsou v dnešní době k bondingu velmi povzbuzovány. Zvláštní význam má hlavně u nedonošených či nemocných dětí nebo u těch, kde byl porod vyvolán uměle. Vzájemný kontakt matky a dítěte má blahodárný účinek jak emocionální, tak fyzický. K bondingu by mělo dojít bezprostředně po porodu, kdy by mělo být novorozeně ještě jako neumyté a nahé položeno na hruď matky. Jelikož matčiny bradavky mají stejnou vůni jako plodová voda na ručičkách dítěte, lépe se tak podle toho adaptuje a díky této vůni rozpozná zdroj mateřského mléka. Okamžitá separace matky od dítěte (pokud to není nutné v případě přidušeného miminka, které musí personál ihned na místě rozdýchat), může znamenat horší zvládání stresu ze strany matky a v horším případě může dojít k rozvinutí posttraumatických stresových poruch.

V prvních dnech po porodu by k sobě měla matka vinout dítě jak nejčastěji to půjde – a to především skrze bonding. Společná koupel, spaní v posteli či jiné projevy lásky pomáhá oběma zvládat nápor prvních dní a dítě spolehlivě ubezpečí, že je milováno a chráněno.

Připraveni na návrat z porodnice!

Než se maminka vrátí s miminkem domů, mělo by již být veškeré domácí zázemí připravené. Během pobytu v porodnici by partner sám nebo za pomoci někoho blízkého měl zajistit poslední úklid před velkým příchodem nového...

Bonding po porodu Bonding po porodu

Bonding je anglický výraz, který v překladu znamená připoutání. Jedná se o to, aby bezprostředně po porodu byl zajištěn přímý dotyk matky a novorozeného miminka. Samotný porod a poporodní období je spojeno s výkyvy...

Výběr porodnice Výběr porodnice

Termín se vám blíží a vy stále nemáte vybranou porodnici? To je třeba co nejrychleji napravit. Výběr porodnice je pro budoucí maminku i miminko velmi důležité nejen z hlediska vzdálenosti od bydliště...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka