facebook
Dobrý podvečer, je úterý 7.7.2020 a svátek slaví Nora

Co se děje s miminkem po porodu?


Ilustrační fotografie


Pokud se rozhodnete pro porod v porodnici, ostatně jako většina nastávajících maminek, krátce po porodu vám bude miminko pravděpodobně na chvíli odejmuto. Tento okamžik, sloužící k základnímu vyšetření a ošetření novorozence, bývá často kritizován jako negativní zásah do utvářejícího se pouta mezi rodičkou a dítětem. Co se během této chvíle a bezprostředně po porodu děje, když pomineme velké změny v organismu dítěte?

Po narození miminka je se do 30 vteřin po porodu hodnotí jeho srdeční akce a dýchání, zjišťuje se, zda není potřeba novorozence resuscitovat. Pokud je zcela zdravý, pouze se osuší a měl by se přiložit matce na hrudník, přikrýt suchou přikrývkou, aby se předešlo ztrátám tepla. O čase přerušení pupečníku se nyní intenzivně diskutuje, současné doporučení hovoří pro vyčkání alespoň minuty po porodu či až pupečník dotepe (extrémem je tzv. lotosový porod, kdy se nechává pupečník i s placentou zaschnout a přirozeně odpadnout, s čímž však v porodnicích určitě souhlasit nebudou z důvodu velkého rizika přenesení infekce). Ve směru od placenty se z pupečního pahýlu odebere krev k vyšetření plynů, krevní skupiny dítěte a pro případnou přítomnost syfilis.

První, pátou a desátou minutu po porodu je miminko hodnoceno dle tzv. Apgar skóre, které hodnotí jeho spontánní dýchání, srdeční akci, barvu kůže, svalový tonus a reakci na podráždění. Až po finálním vyhodnocení přichází na řadu definitivní podvaz pupečníku – dle zvyklostí pracoviště se provádí svorkou či gumičkou. Zakryje se sterilním mulovým čtvercem. Zaschlý pahýlek se poté odstraní za další 3-4 dny.

Poté se miminko zváží, změří se jeho délka a tělesná teplota. Novorozenec se také identifikuje, používají se minimálně dva systémy, aby se předešlo záměně miminek. Většinou dostane na nožičku pásek se jménem a číslem, stejný má i maminka. Dítko se obleče a do očí se mu kápnou desinfekční kapičky. Jde o tzv. kredeizaci, prevenci vzniku zánětu spojivek způsobeného gonokoky, jež mohou osidlovat genitál matky. Dále se podá vitamin K jako prevence krvácivé nemoci. Dítě je vyšetřeno pediatrem či neonatologem, aby se zjistila jeho poporodní adaptace a pomohlo se odhalení případných vrozených vývojových vad. Zavede se dokumentace.

Během nejbližších dnů po porodu se taktéž odebere malinko krve z patičky miminka kvůli novorozeneckému screeningu na závažná dědičná onemocnění. Základně se také vyšetří sluch pomocí tzv. otoakustických emisí. Po propuštění do domácího ošetřování následují prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost.

Kdy je ten správný čas odjet do porodnice? Kdy je ten správný čas odjet do porodnice?

Blíží se vám termín a vy přemýšlíte, jak vlastně poznáte, kdy je ta správná chvíle nastartovat auto či zavolat sanitku. Už je to opravdu tady nebo je to jen planý poplach? Existují však...

Předčasný porod Předčasný porod

Předčasný porod představuje strašáka pro mnoho žen. Jak mu předejít a co jej může způsobit? Předčasný porod může mít na svědomí zánět plodových obalů, nedostatečné fungování placenty, oslabený děložní hrček nebo předčasné kontrakce.

Překotný porod Překotný porod

Překotný porod se vyznačuje tím, že trvá kratší dobu než dvě hodiny a jeho průběh je velice spontánní. Dochází zde ke zkrácení takzvané první doby porodní, při které odtéká plodová voda a přicházejí děložní kontrakce. Při překotném porodu je ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka