facebook
Dobrý večer, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Kojení na veřejnosti


Ilustrační fotografie


Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době, která je kojení více než nakloněna. Svědčí tomu i Laktační liga, která zajišťuje mimo jiné poradenskou činnost pro maminky, školení laktačních poradců a propagaci kojení. Stejně tak se ke kojení staví i většina českých porodnic. Období po narození miminka je totiž velice důležité pro správné nastartování a nacvičení techniky kojení.

Zejména v prvních měsících života vyžadují miminka kojení v častých intervalech. Je proto nutné, aby byla maminka svému miminku k dispozici. Většinou ženy kojí v soukromí svého domova, zejména v případě nejmenších kojenců, ale postupem času začínají čím dál více času trávit i mimo domov. V období teplých měsíců se maminky snaží pobývat s miminkem co nejvíce času na čerstvém vzduchu nebo se maminky scházejí k nejrůznějším aktivitám například v mateřských centrech. Pro tyto případy je pak nezbytné, aby maminka nakojila i mimo domov.

Proto je naštěstí již čím dál více žen k vidění při kojení i na veřejnosti. Existují sice i protichůdné názory na takové chování, ale jsou spíše sporadické. A převládá názor propagující kojení jako zcela přirozenou a krásnou věc. Mnoho žen se může ostýchat, pokud jde o kojení na veřejnosti. Pro tyto případy lze doporučit použití plínky či plédu k zakrytí miminka a tím zajištění určitého soukromí i na veřejnosti. Nebo existují i speciální kojící přikrývky, které potřebné soukromí rovněž zajistí.

K podpoře kojení na veřejnosti se vyslovila i celá řada známých osobností. Za tímto účelem se pořádají i mnohá setkání a veřejné akce, které mají za cíl dodat odvahu těm ženám, které se případně ještě ostýchají. Stejně tak například i uvedená Laktační liga propaguje světový týden kojení.

Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce

Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale...

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka