facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Kojení na veřejnosti


Ilustrační fotografie


Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době, která je kojení více než nakloněna. Svědčí tomu i Laktační liga, která zajišťuje mimo jiné poradenskou činnost pro maminky, školení laktačních poradců a propagaci kojení. Stejně tak se ke kojení staví i většina českých porodnic. Období po narození miminka je totiž velice důležité pro správné nastartování a nacvičení techniky kojení.

Zejména v prvních měsících života vyžadují miminka kojení v častých intervalech. Je proto nutné, aby byla maminka svému miminku k dispozici. Většinou ženy kojí v soukromí svého domova, zejména v případě nejmenších kojenců, ale postupem času začínají čím dál více času trávit i mimo domov. V období teplých měsíců se maminky snaží pobývat s miminkem co nejvíce času na čerstvém vzduchu nebo se maminky scházejí k nejrůznějším aktivitám například v mateřských centrech. Pro tyto případy je pak nezbytné, aby maminka nakojila i mimo domov.

Proto je naštěstí již čím dál více žen k vidění při kojení i na veřejnosti. Existují sice i protichůdné názory na takové chování, ale jsou spíše sporadické. A převládá názor propagující kojení jako zcela přirozenou a krásnou věc. Mnoho žen se může ostýchat, pokud jde o kojení na veřejnosti. Pro tyto případy lze doporučit použití plínky či plédu k zakrytí miminka a tím zajištění určitého soukromí i na veřejnosti. Nebo existují i speciální kojící přikrývky, které potřebné soukromí rovněž zajistí.

K podpoře kojení na veřejnosti se vyslovila i celá řada známých osobností. Za tímto účelem se pořádají i mnohá setkání a veřejné akce, které mají za cíl dodat odvahu těm ženám, které se případně ještě ostýchají. Stejně tak například i uvedená Laktační liga propaguje světový týden kojení.

Bolestivé kojení Bolestivé kojení

Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení.

Strava maminek během kojení Strava maminek během kojení

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které...

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka