facebook
Dobré odpoledne, je středa 11.12.2019 a svátek slaví Dana

Kojení na veřejnosti


Ilustrační fotografie


Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době, která je kojení více než nakloněna. Svědčí tomu i Laktační liga, která zajišťuje mimo jiné poradenskou činnost pro maminky, školení laktačních poradců a propagaci kojení. Stejně tak se ke kojení staví i většina českých porodnic. Období po narození miminka je totiž velice důležité pro správné nastartování a nacvičení techniky kojení.

Zejména v prvních měsících života vyžadují miminka kojení v častých intervalech. Je proto nutné, aby byla maminka svému miminku k dispozici. Většinou ženy kojí v soukromí svého domova, zejména v případě nejmenších kojenců, ale postupem času začínají čím dál více času trávit i mimo domov. V období teplých měsíců se maminky snaží pobývat s miminkem co nejvíce času na čerstvém vzduchu nebo se maminky scházejí k nejrůznějším aktivitám například v mateřských centrech. Pro tyto případy je pak nezbytné, aby maminka nakojila i mimo domov.

Proto je naštěstí již čím dál více žen k vidění při kojení i na veřejnosti. Existují sice i protichůdné názory na takové chování, ale jsou spíše sporadické. A převládá názor propagující kojení jako zcela přirozenou a krásnou věc. Mnoho žen se může ostýchat, pokud jde o kojení na veřejnosti. Pro tyto případy lze doporučit použití plínky či plédu k zakrytí miminka a tím zajištění určitého soukromí i na veřejnosti. Nebo existují i speciální kojící přikrývky, které potřebné soukromí rovněž zajistí.

K podpoře kojení na veřejnosti se vyslovila i celá řada známých osobností. Za tímto účelem se pořádají i mnohá setkání a veřejné akce, které mají za cíl dodat odvahu těm ženám, které se případně ještě ostýchají. Stejně tak například i uvedená Laktační liga propaguje světový týden kojení.

Kojení dvojčat Kojení dvojčat

Kojení je základní a přirozená výživa pro naše miminka. V dnešní době je kojení velice podporováno, a to jak v rámci porodnic, tak i následnou péčí speciálních laktačních poradkyň, které mohou navštívit...

Kojení a alkohol

Po mnoho let se traduje, že alkohol je v těhotenství a mateřství tabu, stejně jako cigarety a nadměrný přísun kofeinu. Jak to je ale doopravdy? I jedna sklenička vína, piva nebo panák tvrdého alkoholu uškodí?

Kojení a léky Kojení a léky

Užívání léků v období kojení je hojně diskutovaným tématem. Než začnete brát jakékoliv léky volně prodejné nebo předepsané, je určitě dobré poradit se s lékařem a informovat ho o tom, že kojíte. Kromě léků je potřeba dát si pozor i na různé...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka