facebook
Dobré odpoledne, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

Kojení na veřejnosti


Ilustrační fotografie


Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době, která je kojení více než nakloněna. Svědčí tomu i Laktační liga, která zajišťuje mimo jiné poradenskou činnost pro maminky, školení laktačních poradců a propagaci kojení. Stejně tak se ke kojení staví i většina českých porodnic. Období po narození miminka je totiž velice důležité pro správné nastartování a nacvičení techniky kojení.

Zejména v prvních měsících života vyžadují miminka kojení v častých intervalech. Je proto nutné, aby byla maminka svému miminku k dispozici. Většinou ženy kojí v soukromí svého domova, zejména v případě nejmenších kojenců, ale postupem času začínají čím dál více času trávit i mimo domov. V období teplých měsíců se maminky snaží pobývat s miminkem co nejvíce času na čerstvém vzduchu nebo se maminky scházejí k nejrůznějším aktivitám například v mateřských centrech. Pro tyto případy je pak nezbytné, aby maminka nakojila i mimo domov.

Proto je naštěstí již čím dál více žen k vidění při kojení i na veřejnosti. Existují sice i protichůdné názory na takové chování, ale jsou spíše sporadické. A převládá názor propagující kojení jako zcela přirozenou a krásnou věc. Mnoho žen se může ostýchat, pokud jde o kojení na veřejnosti. Pro tyto případy lze doporučit použití plínky či plédu k zakrytí miminka a tím zajištění určitého soukromí i na veřejnosti. Nebo existují i speciální kojící přikrývky, které potřebné soukromí rovněž zajistí.

K podpoře kojení na veřejnosti se vyslovila i celá řada známých osobností. Za tímto účelem se pořádají i mnohá setkání a veřejné akce, které mají za cíl dodat odvahu těm ženám, které se případně ještě ostýchají. Stejně tak například i uvedená Laktační liga propaguje světový týden kojení.

Zlozvyky při kojení Zlozvyky při kojení

Kojení je nepostradatelným prvkem ve vývoji miminka. Zajišťuje mu nejen dostatečnou a vyváženou výživu, ale napomáhá i jeho psychickému vývoji. Kojení má za následek vytvoření intenzivního vztahu mezi matkou a miminkem.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Mýty o kojení - 1. díl Mýty o kojení - 1. díl

Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka