facebook
Dobré ráno, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Jak se chovat ke svému bříšku v začátcích těhotenství


Ilustrační fotografie


Skoro každá maminka, která své těhotenství úzkostlivě plánuje, řeší, jak se chovat ke svému bříšku, aby miminku v něm nijak neublížila. V prvních týdnech se obecně vyskytuje zvýšené riziko spontánního potratu, proto byste měla bedlivě sledovat své tělo a změny, které v něm probíhají.

Jak rychle se zvětší bříško

Bříško se vám okamžitě po otěhotnění rozhodně nezačne nijak výrazně zvětšovat. Maximálně se vlivem hormonů můžete cítit otekle a nafoukle. Zvětší se vaše prsa a ony i pokožka se stanou na dotek citlivější. Bříško se začne zvětšovat zhruba kolem 10. týdne těhotenství. To na sobě začnete pozorovat změny, které možná nikdo jiný ani nepostřehne. Například kalhoty vám budou v pase těsnější a to až tak, že je nebudete moci dopnout. Pak několik týdnů bude pro vaše okolí těžké rozeznat, zda jste těhotná nebo jen přibíráte na váze. Veřejným míněním se však nesmíte nechat rozhodit, protože záleží jen na vaší fyzické a psychické pohodě.

Šetrné zacházení a klidový režim

Ke svému bříšku se již od začátku těhotenství chovejte co nejšetrněji. Jakmile se v něm objeví ostrá bolest, neváhejte a navštivte svého gynekologa. Pokud vás trápí nadýmání či nechutenství, zkuste změnit svůj jídelníček. Pijte dostatek vody a připravujte si bylinkové čaje, které vás nadýmání snadno zbaví. Pokuste se omezit potraviny, které nadýmání způsobují - luštěniny či vybrané druhy čerstvé zeleniny.

Se sportem opatrně

Své bříško rozhodně nijak nezatěžujte. Během těhotenství byste měla opustit od posilování břišních svalů. Zaměřte se spíše na protahovací cviky a z vytrvalostních sportů vyzkoušejte chůzi nebo plavání. I při nich dostatečně bříško zapojíte. Rovněž můžete vyzkoušet cviky na posílení svalů pánevního dna, jejichž zapojení je důležité nejen u porodu. S pohybem rovněž souvisí vhodná poloha na spánek. I když jste zvyklá spát na břiše, vyzkoušejte pozici na boku či na zádech. Spaní na bříšku pro vás začne pravděpodobně být v nadcházejících týdnech náročné. Navíc někteří lékaři jej ani nedoporučují.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka