facebook
Dobrý podvečer, je neděle 4.12.2022 a svátek slaví Barbora

Trénink na porod


Ilustrační fotografie


Pokud jste prvorodička, jistě máte obavy, jak bude probíhat porod a zda ho v klidu zvládnete. Existují však různé tipy, díky kterým se můžete na porod lépe připravit a zkusit si ho tak nějak „na nečisto“. Během těhotenství se pro lepší fyzickou kondici doporučuje cvičit jógu či pilates, neměly bychom však vynechávat ani předporodní kurzy.


Předporodní kurzy


Pokud máte ohledně samotného těhotenství a porodu plno otázek, není od věci přihlásit se na předporodní kurz, kde vám porodník či porodní asistentka na všechny vaše dotazy odpoví a zároveň se dozvíte spousty užitečných informací navíc. Dále se naučíte správně dýchat a provádět posilovací cviky na záda či pánevní dno. Kurz však neberte jako úplnou a adekvátní přípravu. Další nezbytnou součástí je posilovací cviky pánevního dna opravdu provádět.


Posilovací balónek


Jedním ze současných moderních pomocníků na přípravu k porodu je speciální balonek EPI-NO, který vám na kurzu také jistě představí. Tento anatomicky tvarovaný modrý balonek s pumpičkou slouží k posilování pánevního dna. Vkládá se do pochvy a pumpičkou se postupně více a více nafukuje tak, jak svaly v pochvě dovolí. S každým dalším cvičením se svaly pánevního dna napínají, posilují se a připravují se na náročný porod. Cvičit je vhodné pravidelně alespoň 2x denně a začít se doporučuje cca 3 týdny před porodem. Díky tomuto mírnému a postupnému napínání se zároveň posilují tkáně a předchází se tak zbytečnému nastřižení hráze nebo jeho natržení či problémy s poporodní inkontinencí.


Výběr porodnice


Dalším důležitým krokem pro klidnější porod je včasný a dobrý výběr porodnice. Můžete dát na doporučení někoho z rodiny, či třeba kamarádky, která je již maminkou. Ideální je porodnici osobně navštívit a seznámit se s jejím prostředím. Dále je dobré promyslet si svůj porodní plán a přímo s vybranou porodnicí jej konzultovat. Je také možné, že v zájmu zajištění kvalitní péče po vás budou chtít okamžitou registraci. Dále je dobré položit personálu otázky typu: Jaké zákroky a vyšetření jsou ženám běžně nabízeny? Jaké je procento porodů, do kterých nebylo třeba nějak zásadně zasahovat? Jak často dochází k nástřihům hráze? Kdo se bude o ženu během porodu starat? Kam dáte dítě po porodu?


Otázka, na kterou byste si však měla odpovědět sama je ta, zda chcete mít u porodu i partnera či jiného blízkého a jak si představujete první seznámení s vaším miminkem. Jedná se o věci, které si musíte rozhodnout sama a které můžete ovlivnit pouze vy.

Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky

Jaro se pomalu přiblížilo a láká vyrazit ven na čerstvý vzduch. Každá maminka by se měla v těhotenství hýbat. Pohyb zabrání nabrání kilogramů navíc, udrží vás v dobré fyzické...

Výživa a pitný režim při sportu Výživa a pitný režim při sportu

Každá maminka sportovkyně jistě ví, jak je výživa spolu s pitným režimem důležitá. Na vyvážený jídelníček a dostatečnou hydrataci je nutné dbát po celý rok. A když jste těhotná, platí...

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates

Pilates je cvičení, se kterým můžete zpevnit postavu, dopřát svalům perfektní protažení a také se naučit správně dýchat. Můžete ho doma cvičit sama nebo se rozhodnout pro návštěvu skupinové lekce, což je především ze začátku...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka