facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Trénink na porod


Ilustrační fotografie


Pokud jste prvorodička, jistě máte obavy, jak bude probíhat porod a zda ho v klidu zvládnete. Existují však různé tipy, díky kterým se můžete na porod lépe připravit a zkusit si ho tak nějak „na nečisto“. Během těhotenství se pro lepší fyzickou kondici doporučuje cvičit jógu či pilates, neměly bychom však vynechávat ani předporodní kurzy.


Předporodní kurzy


Pokud máte ohledně samotného těhotenství a porodu plno otázek, není od věci přihlásit se na předporodní kurz, kde vám porodník či porodní asistentka na všechny vaše dotazy odpoví a zároveň se dozvíte spousty užitečných informací navíc. Dále se naučíte správně dýchat a provádět posilovací cviky na záda či pánevní dno. Kurz však neberte jako úplnou a adekvátní přípravu. Další nezbytnou součástí je posilovací cviky pánevního dna opravdu provádět.


Posilovací balónek


Jedním ze současných moderních pomocníků na přípravu k porodu je speciální balonek EPI-NO, který vám na kurzu také jistě představí. Tento anatomicky tvarovaný modrý balonek s pumpičkou slouží k posilování pánevního dna. Vkládá se do pochvy a pumpičkou se postupně více a více nafukuje tak, jak svaly v pochvě dovolí. S každým dalším cvičením se svaly pánevního dna napínají, posilují se a připravují se na náročný porod. Cvičit je vhodné pravidelně alespoň 2x denně a začít se doporučuje cca 3 týdny před porodem. Díky tomuto mírnému a postupnému napínání se zároveň posilují tkáně a předchází se tak zbytečnému nastřižení hráze nebo jeho natržení či problémy s poporodní inkontinencí.


Výběr porodnice


Dalším důležitým krokem pro klidnější porod je včasný a dobrý výběr porodnice. Můžete dát na doporučení někoho z rodiny, či třeba kamarádky, která je již maminkou. Ideální je porodnici osobně navštívit a seznámit se s jejím prostředím. Dále je dobré promyslet si svůj porodní plán a přímo s vybranou porodnicí jej konzultovat. Je také možné, že v zájmu zajištění kvalitní péče po vás budou chtít okamžitou registraci. Dále je dobré položit personálu otázky typu: Jaké zákroky a vyšetření jsou ženám běžně nabízeny? Jaké je procento porodů, do kterých nebylo třeba nějak zásadně zasahovat? Jak často dochází k nástřihům hráze? Kdo se bude o ženu během porodu starat? Kam dáte dítě po porodu?


Otázka, na kterou byste si však měla odpovědět sama je ta, zda chcete mít u porodu i partnera či jiného blízkého a jak si představujete první seznámení s vaším miminkem. Jedná se o věci, které si musíte rozhodnout sama a které můžete ovlivnit pouze vy.





Jak na zpevnění pánevního dna Jak na zpevnění pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou pro těhotenství velmi důležité a mnoho budoucích maminek tak jistě pracuje na jejich zpevnění. V tomto článku vám dáme pár užitečných tipů na cviky, které můžete na posílení těchto svalů využít...

Jak běhat s rostoucím bříškem Jak běhat s rostoucím bříškem

Jak je s běháním v těhotenství? Přestat nadobro trénovat nebo pouze zvolnit? Vyměnit běh za jinou aktivitu nebo mu zůstat věrná i v nadcházejících týdnech? Ohledně běhu v těhotenství se odborníci neshodnou. I tak jsme ale pro vás dali ...

Cvičení během zimních měsíců Cvičení během zimních měsíců

Ačkoliv zima svádí k lenošení na gauči s dobrou knihou nebo u oblíbeného seriálu, je zapotřebí se stále hýbat. Pohyb je důležitý i v období těhotenství, kdy čekáte, až váš malý drobeček přijde na svět.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka