facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce


Ilustrační fotografie


Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale také na apetitu miminka. S postupným zaváděním příkrmů se kojení omezuje až přestane úplně, a to zhruba kolem stáří jednoho roku.

Kojení v práci

Na maminky pamatuje i pracovní zákoník, ve kterém je uvedeno, že zaměstnavatel má kojící matce povinnost poskytnout přestávky na kojení. U dítěte do jednoho roku se jedná o dvě půlhodinové přestávky a po dalších třech měsících o jednu půlhodinovou přestávku za směnu. Na tyto podmínky však dosáhne pouze maminka zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, která tak pracuje osm hodin denně a pět dní v týdnu. Za tyto přestávky vám náleží náhrada pracovní mzdy.

Včasná domluva se zaměstnavatelem

Pokud s takovým řešením počítáte, informujte o tom svého zaměstnavatele. Někteří zaměstnavatelé neznají podrobně pracovní zákoník a třeba vůbec netuší, že něco takového existuje. Možná tedy zpočátku narazíte na jejich odmítavý postoj, tím se ale nenechte zastrašit.

Domluvte se s nadřízeným na rozvrhu, který budete při přestávkách dodržovat. Určitě vám rád vyjde vstříc, pokud to nenaruší jiné věci v organizaci. Někteří zaměstnavatelé vyžadují potvrzení od lékaře - jedině tak je zaměstnavatel schopen si ověřit, že skutečně kojíte. Na přestávky pak můžete docházet domů nebo se s manželem domluvit, aby vám miminko přivezl do práce a pokud je léto, nakrmit jej třeba v parku.

Jestliže nechcete kojit na veřejnosti, máte od zaměstnavatele nárok na klidné prostory. Můžete tedy využít například vlastní kancelář nebo zasedací místnost - vše už záleží jenom na domluvě.

Když není možné využít přestávek pro kojení

Pokud ale pracujete na zkrácený úvazek, na přestávky vám pravděpodobně nárok nevznikne. Navíc své miminko si na většinu míst vzít sebou nemůžete - musíte jej nechat doma, například v péči babičky nebo partnera. V takovém případě můžete buď přejít na příkrmy, což se doporučuje přibližně od čtvrtého měsíce. Tímto příkrmem tak můžete nahradit kojení tehdy, když jste v práci. Rovněž můžete mateřské mléko odsát a uložit ho do speciálního sáčku. Tatínek pak doma miminko jistě bez problémů nakrmí.





Antikoncepce při kojení Antikoncepce při kojení

Chcete si po porodu naplno užít svého sexuálního života a řešíte, jakou antikoncepční metodu zvolit? Kterou antikoncepci je vhodné využívat při kojení a jaká bude šetrná k vašemu miminku? Sex v prvních týdnech po porodu...

Omezení kojení Omezení kojení

K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha...

Jak zlepšit produkci mateřského mléka Jak zlepšit produkci mateřského mléka

Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka