facebook
Dobré ráno, je úterý 11.12.2018 a svátek slaví Dana

Jak si vybrat porodnici


Ilustrační fotografie


Výběr porodnice rozhodně nepodceňujte. Ať už své těhotenství teprve plánujete, nebo jste těhotná už nějaký ten týden, vyplatí se nad porodnicí přemýšlet. Některé z nich totiž mají dlouhý pořadník, a pokud se pro ně rozhodnete na poslední chvíli, je možné, že na vás už nezbude místo. Do nějaké porodnice se tedy musíte ohlásit už s předstihem. Pokud vás ale porod postihne nečekaně a už nebude čas vás převést do porodnice, ve které jste původně rodit zamýšlela, samozřejmě se nic neděje.


Kdy se zaregistrovat do porodnice


Do porodnice se musíte zaregistrovat. Tento požadavek zavedly porodnice z důvodu zkvalitňování služeb, které nabízejí. Jelikož jich v Čechách působí několik desítek, jistě si nebude těžké vybrat. Budoucí maminky většinou volí porodnici v okolí jejich bydliště. Pokud jim ale při porodu hrozí nějaké komplikace, je jim ošetřujícím lékařem doporučena některá z fakultních nemocnic, kde jsou porodnice lépe vybavené a připravené na komplikace.


V oblíbených porodnicích je potřeba se registrovat okamžitě po vystavení těhotenské průkazky, případně jiné lékařské zprávy, ve které se uvádí, že jste těhotná. Registrovat se musíte například téměř ve všech porodnicích v Praze. Nejdéle do 36. týdne těhotenství se pak musíte obrátit i na porodnici, která registraci z kapacitních důvodů přímo nevyžaduje. Je však potřeba se předem nahlásit, aby zde s vámi počítali. Porodnici za účelem registrace navštivte osobně nebo do ní zavolejte. Není potřeba žádné vyšetření, pouze předložíte své doklady a zodpovíte případné dotazy na porod a svůj zdravotní stav.


Hledejte informace na internetu


Ještě než se do nějaké porodnice zaregistrujete, určitě vám doporučujeme si ji prověřit na internetu. Ptejte se dalších rodiček, zda s vaší vysněnou porodnicí nemají zkušenosti. Pokud ji ale nikdo příliš nechválí, raději zvažte jinou. Je mnoho aspektů, dle kterých se dá porodnice vybírat a ty samozřejmě mají i různou prioritu.


Většinou je na prvním místě péče o maminku a miminko. Zjistěte si, jak se vám v porodnici budou věnovat a zda je vybavená vším potřebným zařízením. Nemocnice by rovněž měla mít přátelské prostředí. Svou roli hraje také strava - například pokud máte nějakou speciální dietu, tak zda vám jsou schopni vyjít vstříc či nikoliv. Jídla, která dostanete, ale samozřejmě jíst nemusíte. Můžete pověřit například svého manžela nebo svou maminku, aby vám do porodnice něco dobrého přinesli.


Seznam porodnic najdete zde.

Nečekané těhotenství - jaké mám možnosti? Nečekané těhotenství - jaké mám možnosti?

Nečekaně jste otěhotněla a nevíte, co si teď počít. V klidu si vše srovnejte v hlavě, a pak zvažte všechny možnosti, které se vám nabízejí. Tou nejpříznivější je samozřejmě si miminko nechat. Pokud ale například nejste v dlouhodobém...

První návštěva gynekologa po otěhotnění První návštěva gynekologa po otěhotnění

Jste čerstvě těhotná a přemýšlíte, kdy je nejvyšší čas obrátit se na svého gynekologa? Gynekolog může vaše těhotenství potvrdit a poskytnout cenné rady do budoucích několika měsíců. Díky němu získáte potřebnou jistotu.

Jak si oholit nohy a intimní partie Jak si oholit nohy a intimní partie

Holení chloupků v těhotenství představuje nepříjemnou komplikaci pro nejednu maminku. Během prvních měsíců nečiní žádné potíže, ale jak se bříško zvětšuje, začínáte mít problém dohlédnout...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka