facebook
Dobré ráno, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Jak si vybrat porodnici


Ilustrační fotografie


Výběr porodnice rozhodně nepodceňujte. Ať už své těhotenství teprve plánujete, nebo jste těhotná už nějaký ten týden, vyplatí se nad porodnicí přemýšlet. Některé z nich totiž mají dlouhý pořadník, a pokud se pro ně rozhodnete na poslední chvíli, je možné, že na vás už nezbude místo. Do nějaké porodnice se tedy musíte ohlásit už s předstihem. Pokud vás ale porod postihne nečekaně a už nebude čas vás převést do porodnice, ve které jste původně rodit zamýšlela, samozřejmě se nic neděje.


Kdy se zaregistrovat do porodnice


Do porodnice se musíte zaregistrovat. Tento požadavek zavedly porodnice z důvodu zkvalitňování služeb, které nabízejí. Jelikož jich v Čechách působí několik desítek, jistě si nebude těžké vybrat. Budoucí maminky většinou volí porodnici v okolí jejich bydliště. Pokud jim ale při porodu hrozí nějaké komplikace, je jim ošetřujícím lékařem doporučena některá z fakultních nemocnic, kde jsou porodnice lépe vybavené a připravené na komplikace.


V oblíbených porodnicích je potřeba se registrovat okamžitě po vystavení těhotenské průkazky, případně jiné lékařské zprávy, ve které se uvádí, že jste těhotná. Registrovat se musíte například téměř ve všech porodnicích v Praze. Nejdéle do 36. týdne těhotenství se pak musíte obrátit i na porodnici, která registraci z kapacitních důvodů přímo nevyžaduje. Je však potřeba se předem nahlásit, aby zde s vámi počítali. Porodnici za účelem registrace navštivte osobně nebo do ní zavolejte. Není potřeba žádné vyšetření, pouze předložíte své doklady a zodpovíte případné dotazy na porod a svůj zdravotní stav.


Hledejte informace na internetu


Ještě než se do nějaké porodnice zaregistrujete, určitě vám doporučujeme si ji prověřit na internetu. Ptejte se dalších rodiček, zda s vaší vysněnou porodnicí nemají zkušenosti. Pokud ji ale nikdo příliš nechválí, raději zvažte jinou. Je mnoho aspektů, dle kterých se dá porodnice vybírat a ty samozřejmě mají i různou prioritu.


Většinou je na prvním místě péče o maminku a miminko. Zjistěte si, jak se vám v porodnici budou věnovat a zda je vybavená vším potřebným zařízením. Nemocnice by rovněž měla mít přátelské prostředí. Svou roli hraje také strava - například pokud máte nějakou speciální dietu, tak zda vám jsou schopni vyjít vstříc či nikoliv. Jídla, která dostanete, ale samozřejmě jíst nemusíte. Můžete pověřit například svého manžela nebo svou maminku, aby vám do porodnice něco dobrého přinesli.


Seznam porodnic najdete zde.

Jak se chovat ke svému bříšku v začátcích těhotenství Jak se chovat ke svému bříšku v začátcích těhotenství

Skoro každá maminka, která své těhotenství úzkostlivě plánuje, řeší, jak se chovat ke svému bříšku, aby miminku v něm nijak neublížila. V prvních týdnech se obecně vyskytuje zvýšené riziko spontánního potratu, proto byste měla...

Je výhodnější těhotenství v zimě nebo v létě? Je výhodnější těhotenství v zimě nebo v létě?

Mnoho žen má dilema, zda je lepší rodit v létě a těhotenství tak prožít v zimě a na jaře, nebo rodit v zimě a čas s miminkem v bříšku strávit v létě a na podzim...

Donuťte ho, aby byl těhotný s vámi Donuťte ho, aby byl těhotný s vámi

Po oznámení, že jste těhotná, většinou muž reaguje jistou mírou radosti. A na následujících devět měsíců se ujme role líbače vašeho bříška. Někdy, když je to muž obzvláště aktivní, tak vám rostoucí bříško...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka