facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Když dítě nechce jíst


Ilustrační fotografie


Někdy se stává, že dítě prostě odmítne sníst, co mu rodiče dají na talíř. Na tom většinou není nic zvláštního. Takový vrtoch občas přepadne každé dítě. V některých případech se však může jednat o problém, zvláště pokud dítě pravidelně odmítá jíst, nebo sní pouze malé množství jídla z talíře a větší část vždy nechá. Jestliže rodiče zaregistrují takovéto chování svých dětí, měli by začít zjišťovat, v čem je příčina.

Často se rovněž stává, že dítě odmítá klasická jídla v podobě omáček s masem a přílohou, chleba se sýrem, ovoce, zeleninu apod., ale například sladká jídla a různé pochutiny si dopřeje kdykoli a kdekoli. V tom případě se dá zřejmě uvažovat o rozmařilosti daného dítěte. Řada odborníků pak v takovém případě doporučuje vyzkoušet to, že se dítě prostě nechá bez jídla. Buď sní normální jídlo, které mají i rodiče, nebo nedostane nic. Mnohdy se pak ukáže, že po celodenním hladovění dítě sní vše, co mu rodiče předloží. V takovém případě se dá opravdu vycházet z toho, že je takové dítě pouze rozmlsané a vybíravé. Jestliže však přesto, že má hlad, nesní klasické jídlo, může být problém někde jinde.

V žádném případě by se dítě nemělo do jídla nutit. Případné nechutenství nebo odpor k jídlu by se jen nežádoucím způsobem prohloubil. Rodiče by měli pamatovat i na to, aby připravená porce nebyla ani příliš velká ani malá. Zároveň je důležité, aby jídlo bylo dítěti podáváno pravidelně, a to nejlépe tehdy, kdy se k jídlu usadí celá rodina společně. Měl by to být pro rodinu jakýsi rituál, kdy se všichni v klidu sejdou. Rituály jsou obecně ve výchově dětí velmi důležité.

Jídlo by pro dítě mělo být jednak vyvážené a zároveň příjemné na pohled. Ne nadarmo se říká, že se „jí i očima“. Naopak není žádoucí, aby se dítě odměňovalo za to, že sní to, co má připraveno na talíři. Jídlo by se mělo stát normální a přirozenou součástí denního režimu dítěte a nemělo by tak být ničím, za co je potřeba dítě odměnit.

Jestliže by dítě odmítalo jídlo z důvodu skutečného nechutenství, mohla by být příčina v aktuálním zdravotním stavu dítěte. Například v průběhu různých viróz je snížena chuť k jídlu. V závažnějších případech může být příčina v psychickém stavu dítěte nebo v poruše zažívání. V takových případech je nezbytné vyhledat lékaře a řešit tuto příčinu.

Kousání nehtů u dětí Kousání nehtů u dětí

Kousání nehtů je velice nepříjemný zlozvyk některých dětí, který není radno přecházet. Proto by jej měli rodiče u svých dětí řešit ihned v počátku, jakmile jej u svého dítěte objeví. Často se tento nešvar u dětí...

Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo? Jak si poradit s dítětem, které odmítá jídlo?

Spoustě maminkám se stává, že jejich dítko v určitém období přestane jíst, nebo jí jen velmi málo. Je všeobecně známé, že dítě kvůli správnému vývinu pravidelně a vyváženě jíst musí. Pokud se to stane jen občas...

Vliv canisterapie na děti s postižením Vliv canisterapie na děti s postižením

V dnešní době již existuje mnoho způsobů, jak ulehčit život a celkové prožívání dětem s určitým druhem postižení. Spousta lidí zastává názor, že příroda léčí nejlépe. Málokterá metoda však může...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka