facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Domácí práce v těhotenství


Ilustrační fotografie


V těhotenství byste se rozhodně neměla přepínat. Je to ideální doba najít si čas na svůj vlastní odpočinek, protože v mateřství se už moc nezastavíte. Úklid domácnosti, vaření a další domácí práce proto ponechte někomu jinému z rodiny, pokud máte tu možnost. Jestliže si chcete doma uklidit sama, rozhodně dbejte opatrnosti a bezpečnosti při práci, abyste zbytečně neohrozila sebe a své miminko.

Žádné práce ve výšce

Potřebujete vylézt na stoličku, abyste pohodlně dosáhla do té nejvyšší poličky? Nebo plánujete ještě do svátků umýt okna? A co nákup, který musíte podniknout, protože vaše lednička zeje prázdnotou? Na tyto činnosti raději zapomeňte. I když se jedná třeba jen o vystoupání na schůdky, které jsou pár centimetrů nad zemí, nikdy nevíte, kdy se vám zatočí hlava a neudržíte rovnováhu.

Stejně tak zapomeňte na nošení těžkých věcí, například i tašek s nákupem. Na nákup tedy zásadně choďte se svou maminkou nebo se svým partnerem. Nakoupit si můžete sama, ale tašky nechte raději odnést někoho jiného, jinak se budete zbytečně přetěžovat a zvyšovat i riziko samovolného potratu.

Zapomeňte také na stírání prachu z polic, které jsou příliš vysoko nad zemí nebo naopak nízko u podlahy. I když zpočátku těhotenství tyto práce zvládáte, v dalších týdnech to pro vás může být velký problém.

Maximálně odpočívejte

Ideální je se věnovat takovým domácím pracím, mezi kterými si můžete i odpočinout. Můžete tedy vařit, pokud vaření zabere maximálně 30 minut a zbývající čas strávíte pohodlně usazená na židli u stolu, kde budete odpočívat. Jak sama zjistíte, k mnoha domácím pracím se můžete pohodlně posadit. A věřte, že především v pozdějších týdnech těhotenství takové ulehčení opravdu oceníte.

Jestliže se vám uklízet nechce, svěřte úklid svému partnerovi nebo třeba i mamince. Domácnost nastávající maminky by samozřejmě měla být čistá. Neznamená to však, že ji musíte uklízet vy sama.

Stěhování v průběhu těhotenství Stěhování v průběhu těhotenství

Dostala jste se do situace, že se potřebujete odstěhovat, zatímco jste těhotná? Možná že vaše miminko přišlo dříve, než jste s partnerem plánovali, nebo jste zkrátka neměli čas a prostředky...

Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka