facebook
Dobré ráno, je pátek 15.11.2019 a svátek slaví Leopold

Domácí práce v těhotenství


Ilustrační fotografie


V těhotenství byste se rozhodně neměla přepínat. Je to ideální doba najít si čas na svůj vlastní odpočinek, protože v mateřství se už moc nezastavíte. Úklid domácnosti, vaření a další domácí práce proto ponechte někomu jinému z rodiny, pokud máte tu možnost. Jestliže si chcete doma uklidit sama, rozhodně dbejte opatrnosti a bezpečnosti při práci, abyste zbytečně neohrozila sebe a své miminko.

Žádné práce ve výšce

Potřebujete vylézt na stoličku, abyste pohodlně dosáhla do té nejvyšší poličky? Nebo plánujete ještě do svátků umýt okna? A co nákup, který musíte podniknout, protože vaše lednička zeje prázdnotou? Na tyto činnosti raději zapomeňte. I když se jedná třeba jen o vystoupání na schůdky, které jsou pár centimetrů nad zemí, nikdy nevíte, kdy se vám zatočí hlava a neudržíte rovnováhu.

Stejně tak zapomeňte na nošení těžkých věcí, například i tašek s nákupem. Na nákup tedy zásadně choďte se svou maminkou nebo se svým partnerem. Nakoupit si můžete sama, ale tašky nechte raději odnést někoho jiného, jinak se budete zbytečně přetěžovat a zvyšovat i riziko samovolného potratu.

Zapomeňte také na stírání prachu z polic, které jsou příliš vysoko nad zemí nebo naopak nízko u podlahy. I když zpočátku těhotenství tyto práce zvládáte, v dalších týdnech to pro vás může být velký problém.

Maximálně odpočívejte

Ideální je se věnovat takovým domácím pracím, mezi kterými si můžete i odpočinout. Můžete tedy vařit, pokud vaření zabere maximálně 30 minut a zbývající čas strávíte pohodlně usazená na židli u stolu, kde budete odpočívat. Jak sama zjistíte, k mnoha domácím pracím se můžete pohodlně posadit. A věřte, že především v pozdějších týdnech těhotenství takové ulehčení opravdu oceníte.

Jestliže se vám uklízet nechce, svěřte úklid svému partnerovi nebo třeba i mamince. Domácnost nastávající maminky by samozřejmě měla být čistá. Neznamená to však, že ji musíte uklízet vy sama.

První miminko až po třicítce První miminko až po třicítce

Věk prvorodiček se stále zvyšuje a zcela běžně se setkáváme i se ženami, které si pořizují první dítě až po třicítce. Škola, práce, cestování a další naše zájmy působí tak, že si ani neuvědomujeme...

Jak se registrovat do porodnice Jak se registrovat do porodnice

Většina žen již před otěhotněním tuší, v jaké porodnici by chtěla rodit. Pokud i vy máte nějakou vybranou, je určitě vhodné se do ní včas registrovat, abyste nakonec nebyla nemile překvapena, že porodnice...

Co potřebuji, když čekám miminko v létě? Co potřebuji, když čekám miminko v létě?

Jste těhotná a těšíte se již na své miminko, protože se porod blíží a narodí se vám v nejbližších dnech? To skvělé! Budete mít miminko v letních měsících, tedy ani první výbavička nebude tak složitá...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka