facebook
Dobré poledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi


Ilustrační fotografie


Využití spermií zdravého dárce je jednou z možností umělého oplodnění. Tato metoda se nazývá AID – Artificial Insemination from Donor.

U zhruba poloviny neplodných párů je důvod na straně muže, převážně v nedostatečné kvalitě spermií. Pokles hodnot spermiogramu je všeobecně známým trendem dnešní mužské populace a tak se logicky týká i potencionálních dárců, jelikož jejich sperma musí být přísně v normě, či spíše ještě vysoko nad ní. Dárcovské sperma se totiž hluboce zmražuje a na své využití může čekat i dlouhá léta, což může mít samozřejmě vliv na jeho koncovou kvalitu. Z příchozích sta dobrovolníků tak přísným normám vyhoví přibližně 5-15 mladých mužů. Stále častěji tak mladíci nalákaní vidinou snadného přivýdělku v reprodukčních centrech slýchají spíše radu, aby si raději sperma nechali zmrazit pro budoucí vlastní potřebu.

K použití spermatu od anonymního dárce k umělému oplodnění se přistupuje ve třech základních, lékařsky indikovatelných případech:

- azoospermie muže, tzn. že netvoří žádné spermie, je potřeba jednoznačné odůvodnění (ať už jde např. o stav po chemoterapii, úraze nebo o vývojovou vadu)

- genetické riziko – hrozí přenos závažného onemocnění

- oligoasthenospermia gravis, což je stav s velmi nedostatečnou tvorbou spermií u muže, sperma dárce se zde však využívá na žádost páru nebo po opakovaných neúspěších s umělým oplodněním s odebraným spermatem manžela.

V některých individuálně posuzovaných případech a spíše v zahraničí lze tuto metodu využít např. i u HIV pozitivních párů.

Darování spermatu k umělému oplodnění je možné pouze pro sezdané manželské páry a při zachování vzájemné anonymity (mezi dárcem a příjemkyní, vč. jejího manžela, a obráceně), pokud samozřejmě souhlasí oba partneři. Zvláště pro muže může být myšlenka vědomého oplodnění manželky spermatem cizího muže dosti náročná, proto je v reprodukčních centrech poskytována psychologická pomoc.

Dárce se vybírá tak, aby byl pokud možno co nejpodobnější partnerovi. V žadatelských dotaznících se proto vyplňuje barva očí, vlasů, výška, váha, krevní skupina apod. Všichni dárci musí být podrobně vyšetřeni kvůli riziku přenosu infekčních i genetických chorob a musí mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou. Ačkoliv jde o poměrně rozšířenou fámu, IQ se dárcům neměří.
Vybíráni jsou z řad mužů ve věku 18-35 let, dobrého zdravotního stavu, bez genetického a psychiatrického zatížení v rodině, nekuřáci, bez anamnézy drogové závislosti. Dárce pak vybírá lékař podle informací získaných od budoucích rodičů. Údaje o dárci může příjemkyni poskytnout jen takové, aby byla v maximální možné míře chráněna jeho anonymita a zabráněno jeho identifikaci.

AID se provádí většinou metodou intrauterinní inseminace do dělohy během období ovulace ženy. Pravděpodobnost otěhotnění je jako u normálního cyklu, tzn. 16-25%. Lze zvýšit použitím stimulačních preparátů na přibližně 50%.
Pokud žena po úspěšném otěhotnění žádá o další AID, použije se sperma stejného dárce, pokud je k dispozici, aby se zajistila co největší podobnost sourozenců.

Výchozí cenou za AID je v ČR 500 Kč, což je i odměna pro dárce. Další náklady záleží na konkrétním pracovišti a úhradám pojišťovny.





Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit? Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit?

Mnoho maminek, které touží po dvojčátkách, si jistě klade jednu a tu samou otázku: „Mohu nějak ovlivnit, abych měla dvojčata?“. Zatímco jedny rodiče představa dvojčat děsí, jelikož si představí dvojnásobek péče, práce a peněz.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka