facebook
Dobré odpoledne, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Výhody cvičení v těhotenství


Ilustrační fotografie


Cvičení v těhotenství je pro každou maminku přínosné. Pokud jste cvičila již před otěhotněním, pravděpodobně je to již vaše závislost a vy budete spíš mít problémy s pohybem přestat nebo ho omezit. Ono přestat úplně cvičit není vhodné, pokud neprožíváte zrovna rizikové těhotenství. Jestliže váš lékař ničemu nebrání, určitě byste se měla i v těhotenství hýbat. U většiny budoucích rodiček stačí jen ubrat na intenzitě cvičení.


Se sportem můžete začít až v těhotenství

Ať už cvičíte či ne, v těhotenství byste určitě měla začít. Nemusíte provozovat ani nic náročného - to rozhodně není zdravé a přínosné pro vaše bříško. Lehké pohybové aktivity vám ale budou ku prospěchu. Ženy, které cvičí již před otěhotněním, většinou chtějí zůstat u aktivit, které dlouhodobě provozují. Udrží si tak tělo nejen v dobré fyzické kondici, jelikož cvičení je skvělá příprava i na porod, ale budou se cítit dobře též po psychické stránce. A to je rovněž velmi důležité.


Hlavní benefity těhotenského cvičení

Jaké jsou tedy výhody, které cvičení a zdravý umírněný pohyb v těhotenství přinášejí? V první řadě je pohyb skvělou prevencí před zácpou, křečemi v nohách a bolestí zad. Jelikož při cvičení rozhýbete svá střeva a zažívací potíže se vám tak obloukem vyhnou. Dále zabráníte i vzniku nepříjemných křečí, které se však mohou projevit i jako důsledek nevyváženého jídelníčku. Křeče ale vznikají i z nadměrné zátěže. Takže se vyplatí své tělo určitě zatěžovat s rozmyslem.

Zdravý pohyb ve vašem těle rozproudí vlnu endorfinů a vy se budete cítit až o 100 % lépe. Zároveň také zkvalitníte svůj spánek, protože půjdete do postele více unavená. Snížíte stres a uvolníte těhotenské napětí.

Také tak rychle nepřiberete, což opět povede k tomu, že se budete ve svém těle celkově cítit dobře. I během těhotenství se udržíte v dobré kondici a nebude pro vás tak náročné vrátit se po porodu zpět do formy. Cvičením zlepšíte krevní oběh v nohách, což působí také jako prevence proti otokům, které celou řadu maminek v těhotenství trápí.





Cvičení na balanční podložce Cvičení na balanční podložce

Určitě znáte balanční podložky. Cvičení na nich může být příjemné i náročné. Je jen na vás, jaké si ho v těhotenství uděláte. Určitě doporučujeme zařadit spíše strečink a protahovací cviky než silový trénink. Na balanční podložce...

Kegelovy cviky Kegelovy cviky

Svaly pánevního dna jsou pro ženu velice důležité, avšak v rámci cvičení jsou často opomíjené. Jestliže jsou tyto svaly náležitě zpevňované a procvičované, pomáhají předcházet nepříjemné inkontinenci. Dále jsou účinnými pomocníky...

Zumba i v těhotenství Zumba i v těhotenství

Oblíbila jste si zumbu a ráda byste na ni chodila i v průběhu těhotenství? Klasická zumba představuje pro tělo velkou zátěž, kterou byste s miminkem v bříšku jen těžko vydržela. Věděla jste ale, že...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka