facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Strava maminek během kojení


Ilustrační fotografie

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které neprospívají rostoucímu miminku a mohou být případně i rizikové a způsobit zdravotní obtíže. Na zdravou životosprávu by však maminky neměly zapomínat ani v době kojení. Dokonce se uvádí, že kojení je pro tělo ženy náročnější než samotné těhotenství. Tím spíše by proto maminky měly své stravě věnovat zvýšenou pozornost.

Strava kojící maminky by měla být pestrá a zdravá. V žádném případě by se neměla odbývat u rychlého občerstvení nebo sladkými tyčinkami. Ty sice dodají rychlou energii, ale již sebou nepřináší žádné tělu prospěšné látky. Maminky by měly mít na paměti, že jejich mléko bude tak kvalitní, jak kvalitní bude jejich strava. Kojení a starost o miminko ženu vyčerpává, proto by její stravování mělo být v prvé řadě pravidelné. Denní jídelníček by měl být bohatý na čerstvé ovoce, zeleninu, bílkoviny a kvalitní sacharidy v podobě rýže, těstovin a celozrnného pečiva.

Maminky by se měly vyvarovat potravinám, které nadýmají. Zejména novorozená miminka mívají problémy s kolikami, jejichž příčinou může být právě nevhodná skladba potravy matky. Dráždivé bývají v tomto směru luštěniny, květák, kapusta, zelí, čerstvé nebo kynuté pečivo. Maminka jistě časem zjistí, co nevyhovuje právě jejímu miminku, které to dá velice rychle najevo.

Samozřejmostí by mělo být, že se maminka bude po dobu kojení, stejně jako v těhotenství, vyhýbat alkoholu a kávě. Mezi nevhodné potraviny patří rovněž ty, které jsou potencionálními spouštěči alergických reakcí. Jedná se o kakao, citrusy, jahody, plísňové sýry a ořechy.

Během kojení je důležité, aby maminka dodržovala dostatečný pitný režim. Není sice jednotný názor na přímoúměrný vztah mezi tekutinami a tvorbou mléka. Ale na druhou stranu voda je v mléce neodmyslitelně přítomná. Ideální je, aby maminka pila neperlivou vodu. K dispozici jsou rovněž nejrůznější čaje pro kojící ženy, které většinou přispívají i ke správnému trávení.

Bolestivé kojení Bolestivé kojení

Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení.

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Kojení na veřejnosti Kojení na veřejnosti

Kojení je nádherná a přirozená věc, což potvrdí každá maminka. Již v době těhotenství si většina maminek přeje, aby své miminko mohly kojit. Mnohdy je cesta ke kojení trnitá, ale naštěstí žijeme v době...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka