facebook
Příjemnou noc, je středa 30.9.2020 a svátek slaví Igor

Strava maminek během kojení


Ilustrační fotografie


V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které neprospívají rostoucímu miminku a mohou být případně i rizikové a způsobit zdravotní obtíže. Na zdravou životosprávu by však maminky neměly zapomínat ani v době kojení. Dokonce se uvádí, že kojení je pro tělo ženy náročnější než samotné těhotenství. Tím spíše by proto maminky měly své stravě věnovat zvýšenou pozornost.

Strava kojící maminky by měla být pestrá a zdravá. V žádném případě by se neměla odbývat u rychlého občerstvení nebo sladkými tyčinkami. Ty sice dodají rychlou energii, ale již sebou nepřináší žádné tělu prospěšné látky. Maminky by měly mít na paměti, že jejich mléko bude tak kvalitní, jak kvalitní bude jejich strava. Kojení a starost o miminko ženu vyčerpává, proto by její stravování mělo být v prvé řadě pravidelné. Denní jídelníček by měl být bohatý na čerstvé ovoce, zeleninu, bílkoviny a kvalitní sacharidy v podobě rýže, těstovin a celozrnného pečiva.

Maminky by se měly vyvarovat potravinám, které nadýmají. Zejména novorozená miminka mívají problémy s kolikami, jejichž příčinou může být právě nevhodná skladba potravy matky. Dráždivé bývají v tomto směru luštěniny, květák, kapusta, zelí, čerstvé nebo kynuté pečivo. Maminka jistě časem zjistí, co nevyhovuje právě jejímu miminku, které to dá velice rychle najevo.

Samozřejmostí by mělo být, že se maminka bude po dobu kojení, stejně jako v těhotenství, vyhýbat alkoholu a kávě. Mezi nevhodné potraviny patří rovněž ty, které jsou potencionálními spouštěči alergických reakcí. Jedná se o kakao, citrusy, jahody, plísňové sýry a ořechy.

Během kojení je důležité, aby maminka dodržovala dostatečný pitný režim. Není sice jednotný názor na přímoúměrný vztah mezi tekutinami a tvorbou mléka. Ale na druhou stranu voda je v mléce neodmyslitelně přítomná. Ideální je, aby maminka pila neperlivou vodu. K dispozici jsou rovněž nejrůznější čaje pro kojící ženy, které většinou přispívají i ke správnému trávení.

Antikoncepce při kojení Antikoncepce při kojení

Chcete si po porodu naplno užít svého sexuálního života a řešíte, jakou antikoncepční metodu zvolit? Kterou antikoncepci je vhodné využívat při kojení a jaká bude šetrná k vašemu miminku? Sex v prvních týdnech po porodu...

Omezení kojení Omezení kojení

K omezení kojení může dojít z vlastní vůle maminky i nikoliv. O omezení mluvíme tehdy, když je potřeba z nějakého důvodu přestat kojit. Kojení může narušit nemoc, užívání léků, bolest, zánět prsu, konzumace alkoholu apod. V mnoha...

Jak zlepšit produkci mateřského mléka Jak zlepšit produkci mateřského mléka

Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka