facebook
Dobrý večer, je úterý 19.1.2021 a svátek slaví Ilona

Otěhotnění a zdravotní stav


Ilustrační fotografie


Každé vydařené a dobře se vyvíjející těhotenství je pro každou maminku radostná zpráva. Těhotenství je však velký fyzický a často i psychický zápřah pro zdravou maminku, natož pak pro tu, která trpí nějakou chorobou. Aby těhotenství a porod proběhl v pořádku, potřebuje taková žena speciální zdravotnický dohled a správnou životosprávu.

Které nemoci mohou negativně ovlivnit těhotenství?

Aby bylo zajištěno bezpečí nejen pro dítě, ale i pro matku, je třeba spolupracovat s odborníky. Nejčastěji se jedná o tyto nemoci:

Cukrovka

Ještě před tím, než se zavedla léčba inzulinem, bylo pro ženy, které trpí cukrovkou otěhotnět téměř nemožné. V tomto období se diabetes také zhoršuje, a proto by měla být dodržována úzká spolupráce nejen s gynekologem, ale i s diabetologem, aby byla zajištěna velká pravděpodobnost, že bude matka v pořádku a dítě se narodí zdravé.

Epilepsie a srdeční choroby

Při tomto onemocnění se zdravotní stav matky v těhotenství většinou i mírně zlepší. Stále je ale velmi důležité být pod dohledem odborníka nejen během těhotenství, ale už při plánování dítěte. Odborný lékař vám ještě před otěhotněním upraví léčbu a předepíše takové léky, které negativně neovlivní vývoj dítěte. Co se týče srdečního onemocnění, je na místě, aby kardiolog posoudil, zda je těhotenství pro ženu vůbec vhodné a pravděpodobně ji odešle do poradny pro riziková těhotenství. Těhotenství většinou končí císařským řezem, aby nebyly při přirozeném porodu přespříliš namáhány srdeční svaly.

Onemocnění štítné žlázy

Pokud je štítná žláza léčena správně, není pro ženu problém otěhotnět. Pokud danou poruchou trpí a zjistí, že je skutečně těhotná, měla by to okamžitě hlásit svému endokrinologovi a přednostně se objednat na vyšetření. Ten zajistí, aby měla žena vyvážený a dostatečný příjem hormonů. V tomto období je pro dítě správná činnost štítné žlázy matky klíčová, protože hormony ovlivňují celý postupný vývoj dítěte v plodu. Neléčená štítná žláza často vede k potratu, takže pokud se v rodině vyskytuje někdo, kdo danou poruchu má, měla by se žena ještě před početím nechat zkontrolovat u endokrinologa, protože je tato choroba často dědičná.

Příliš stará na těhotenství? Příliš stará na těhotenství?

Na rozdíl od mužů, kteří mohou dítě zplodit od puberty prakticky kdykoliv, mají ženy na početí miminka jen určitý vyměřený čas. S přibývajícími možnostmi v mládí a zvyšující se finanční nákladnosti zaopatření byť jen jediného...

Fetální alkoholový syndrom Fetální alkoholový syndrom

Alkohol má tu nepříjemnou vlastnost, že má malou a jednoduchou molekulu, která velmi snadno proniká membránami, ne nadarmo se používá jako rozpouštědlo. Proto pro něj není žádným problémem prostoupit placentární bariérou...

Kofein v těhotenství Kofein v těhotenství

Kofein je látka, která je součástí zejména tak oblíbeného a známého nápoje, kterým je káva. Zároveň je však obsažen i v černém a zeleném čaji, kakau, kolových nápojích a v některých lécích. Mnohé ženy, které si rády dopřávají ranní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka