facebook
Dobré dopoledne, je úterý 29.9.2020 a svátek slaví Jeroným

Otěhotnění a zdravotní stav


Ilustrační fotografie


Každé vydařené a dobře se vyvíjející těhotenství je pro každou maminku radostná zpráva. Těhotenství je však velký fyzický a často i psychický zápřah pro zdravou maminku, natož pak pro tu, která trpí nějakou chorobou. Aby těhotenství a porod proběhl v pořádku, potřebuje taková žena speciální zdravotnický dohled a správnou životosprávu.

Které nemoci mohou negativně ovlivnit těhotenství?

Aby bylo zajištěno bezpečí nejen pro dítě, ale i pro matku, je třeba spolupracovat s odborníky. Nejčastěji se jedná o tyto nemoci:

Cukrovka

Ještě před tím, než se zavedla léčba inzulinem, bylo pro ženy, které trpí cukrovkou otěhotnět téměř nemožné. V tomto období se diabetes také zhoršuje, a proto by měla být dodržována úzká spolupráce nejen s gynekologem, ale i s diabetologem, aby byla zajištěna velká pravděpodobnost, že bude matka v pořádku a dítě se narodí zdravé.

Epilepsie a srdeční choroby

Při tomto onemocnění se zdravotní stav matky v těhotenství většinou i mírně zlepší. Stále je ale velmi důležité být pod dohledem odborníka nejen během těhotenství, ale už při plánování dítěte. Odborný lékař vám ještě před otěhotněním upraví léčbu a předepíše takové léky, které negativně neovlivní vývoj dítěte. Co se týče srdečního onemocnění, je na místě, aby kardiolog posoudil, zda je těhotenství pro ženu vůbec vhodné a pravděpodobně ji odešle do poradny pro riziková těhotenství. Těhotenství většinou končí císařským řezem, aby nebyly při přirozeném porodu přespříliš namáhány srdeční svaly.

Onemocnění štítné žlázy

Pokud je štítná žláza léčena správně, není pro ženu problém otěhotnět. Pokud danou poruchou trpí a zjistí, že je skutečně těhotná, měla by to okamžitě hlásit svému endokrinologovi a přednostně se objednat na vyšetření. Ten zajistí, aby měla žena vyvážený a dostatečný příjem hormonů. V tomto období je pro dítě správná činnost štítné žlázy matky klíčová, protože hormony ovlivňují celý postupný vývoj dítěte v plodu. Neléčená štítná žláza často vede k potratu, takže pokud se v rodině vyskytuje někdo, kdo danou poruchu má, měla by se žena ještě před početím nechat zkontrolovat u endokrinologa, protože je tato choroba často dědičná.

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění

Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu...

Léčba neplodnosti Léčba neplodnosti

Neplodnost se mezi muži a ženami objevuje čím dál častěji. Její léčba závisí na odhalení příčiny. Tento krok by tedy měl být naprostým základem. Pokud se o miminko snažíte teprve pár týdnů...

Co dělat, když chci chlapečka Co dělat, když chci chlapečka

Jistě i vy víte, že žádné osvědčené rady na to jak porodit chlapce neexistují. Kdyby totiž bylo možné ovlivnit pohlaví miminka, tak by chlapce měla každá žena...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka