facebook
Dobré poledne, je neděle 16.6.2019 a svátek slaví Zbyněk

Zánět vaječníků


Ilustrační fotografie


Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis. Může být dokonce spojený i se zánětem dělohy nebo pochvy. Z pochvy se totiž bakterie snadno dostanou do dalších pohlavních orgánů a zánět se tak může rozšířit i v celé pánevní oblasti. Může mít akutní nebo chronický průběh.


Akutní nebo chronický zánět vaječníků či vejcovodů

Akutní zánět poznáte podle silných bolestí ve vašem podbřišku. Jestliže takový zánět není léčen, může přejít do chronického stavu. To znamená, že se vaše obtíže budou neustále opakovat a v tomto stavu už nebude jednoduché je vyléčit.

Zánět způsobují viry nebo bakterie. Může se jednat o kapavku, chlamydie, streptokoky, stafylokoky a další nebezpečné mikroorganismy. Kromě bolestí jej provází také zvýšená tělesná teplota nebo dokonce i horečka, zvracení, průjem, časté močení, nepravidelné krvácení a hnisavý výtok. To jsou rozhodně signály, co byste neměla přehlížet a měla byste se vydat ke svému lékaři.

Kromě bakterií může být příčinou také obyčejné prochlazení. Rodidla jsou totiž velmi citlivá a hůře se prokrvují, s čímž souvisí i menší obsah bílých krvinek v této části těla.


S návštěvou lékaře nečekejte

Ten vás vyšetří a stanoví vhodnou léčbu. Lékař provede stěr z pochvy nebo i z močové trubice. Přítomnost hnisu je možné odhalit také pomocí ultrazvuku. Někdy je nutné přistoupit také ke speciální laparoskopické operaci, což však u těhotných žen samozřejmě nehrozí.

Léčba zde většinou probíhá konzervativně a zánět se léči antibiotiky nebo jinými léčivy, která je možné v těhotenství užívat. Pokud je u vás nějaký takový zdravotní problém objeven, určitě byste se měla hodně fyzicky šetřit a dostatečně odpočívat.

Nadýmání v těhotenství Nadýmání v těhotenství

Nadýmání během těhotenství není ničím neobvyklým. Většina budoucích maminek se s touto nepříjemností někdy v průběhu těhotenství jistě setkaly. Rostoucí děloha postupně zaplňuje velkou část břišní dutiny...

Vaginální mykóza je nepříjemnou komplikací Vaginální mykóza je nepříjemnou komplikací

Vaginální mykóza je intimní a velmi nepříjemný problém, který trápí ženy nejen v období těhotenství. V této době je ale tělo přece jen náchylnější k hormonálním výkyvům a tedy i pravděpodobnost, že...

Mimoděložní těhotenství Mimoděložní těhotenství

Při normálním průběhu oplodnění dojde k tomu, že se vajíčko uvolní z vaječníku a putuje vejcovodem do dělohy, přičemž během této doby dojde k jeho oplodnění. Následně se oplodněné vajíčko uhnízdí v děložní stěně, která již je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka