facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

Zánět vaječníků


Ilustrační fotografie


Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis. Může být dokonce spojený i se zánětem dělohy nebo pochvy. Z pochvy se totiž bakterie snadno dostanou do dalších pohlavních orgánů a zánět se tak může rozšířit i v celé pánevní oblasti. Může mít akutní nebo chronický průběh.


Akutní nebo chronický zánět vaječníků či vejcovodů

Akutní zánět poznáte podle silných bolestí ve vašem podbřišku. Jestliže takový zánět není léčen, může přejít do chronického stavu. To znamená, že se vaše obtíže budou neustále opakovat a v tomto stavu už nebude jednoduché je vyléčit.

Zánět způsobují viry nebo bakterie. Může se jednat o kapavku, chlamydie, streptokoky, stafylokoky a další nebezpečné mikroorganismy. Kromě bolestí jej provází také zvýšená tělesná teplota nebo dokonce i horečka, zvracení, průjem, časté močení, nepravidelné krvácení a hnisavý výtok. To jsou rozhodně signály, co byste neměla přehlížet a měla byste se vydat ke svému lékaři.

Kromě bakterií může být příčinou také obyčejné prochlazení. Rodidla jsou totiž velmi citlivá a hůře se prokrvují, s čímž souvisí i menší obsah bílých krvinek v této části těla.


S návštěvou lékaře nečekejte

Ten vás vyšetří a stanoví vhodnou léčbu. Lékař provede stěr z pochvy nebo i z močové trubice. Přítomnost hnisu je možné odhalit také pomocí ultrazvuku. Někdy je nutné přistoupit také ke speciální laparoskopické operaci, což však u těhotných žen samozřejmě nehrozí.

Léčba zde většinou probíhá konzervativně a zánět se léči antibiotiky nebo jinými léčivy, která je možné v těhotenství užívat. Pokud je u vás nějaký takový zdravotní problém objeven, určitě byste se měla hodně fyzicky šetřit a dostatečně odpočívat.





Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka