facebook
Příjemnou noc, je pátek 13.12.2019 a svátek slaví Lucie

Zánět vaječníků


Ilustrační fotografie


Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis. Může být dokonce spojený i se zánětem dělohy nebo pochvy. Z pochvy se totiž bakterie snadno dostanou do dalších pohlavních orgánů a zánět se tak může rozšířit i v celé pánevní oblasti. Může mít akutní nebo chronický průběh.


Akutní nebo chronický zánět vaječníků či vejcovodů

Akutní zánět poznáte podle silných bolestí ve vašem podbřišku. Jestliže takový zánět není léčen, může přejít do chronického stavu. To znamená, že se vaše obtíže budou neustále opakovat a v tomto stavu už nebude jednoduché je vyléčit.

Zánět způsobují viry nebo bakterie. Může se jednat o kapavku, chlamydie, streptokoky, stafylokoky a další nebezpečné mikroorganismy. Kromě bolestí jej provází také zvýšená tělesná teplota nebo dokonce i horečka, zvracení, průjem, časté močení, nepravidelné krvácení a hnisavý výtok. To jsou rozhodně signály, co byste neměla přehlížet a měla byste se vydat ke svému lékaři.

Kromě bakterií může být příčinou také obyčejné prochlazení. Rodidla jsou totiž velmi citlivá a hůře se prokrvují, s čímž souvisí i menší obsah bílých krvinek v této části těla.


S návštěvou lékaře nečekejte

Ten vás vyšetří a stanoví vhodnou léčbu. Lékař provede stěr z pochvy nebo i z močové trubice. Přítomnost hnisu je možné odhalit také pomocí ultrazvuku. Někdy je nutné přistoupit také ke speciální laparoskopické operaci, což však u těhotných žen samozřejmě nehrozí.

Léčba zde většinou probíhá konzervativně a zánět se léči antibiotiky nebo jinými léčivy, která je možné v těhotenství užívat. Pokud je u vás nějaký takový zdravotní problém objeven, určitě byste se měla hodně fyzicky šetřit a dostatečně odpočívat.

Těhotenství a křečové žíly Těhotenství a křečové žíly

Křečové žíly se během těhotenství mohou objevit a nemusí. Vyskytují se na dolních končetinách, a to v důsledku změn, které v těle probíhají. Na vině je především tlak stále rostoucí dělohy na pánev...

Syndrom neklidných nohou Syndrom neklidných nohou

Znáte syndrom neklidných nohou? Pokud v noci nemůžete spát a cítíte ve svých nohách podivné záškuby, možná se týká i vás. Během života jste se s ním však nikdy nemusela setkat. Syndrom neklidných...

Hypotenzní syndrom v těhotenství Hypotenzní syndrom v těhotenství

Označením „hypotenzní syndrom“ se rozumí syndrom dolní duté žíly, který se projevuje přibližně u 3 % těhotných žen. Ačkoliv vás toto onemocnění postihne pouze s velmi malou pravděpodobností, je určitě dobré...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka