Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li v úvahu poporodní váhu cca 3,5 kg, pak se zhruba ve 4. až 5. měsíci života hmotnost zdvojnásobí. V 1. roce života dojde ke ztrojnásobení, ve dvou letech pak ke čtyřnásobení hmotnosti oproti poporodní váze. V 5 letech věku již dítě váží zhruba 20 kg.
V růstu jako takovém hraje významnou roli i tzv. proporciální růst, kde se zkoumá poměr hlava/trup, který je u novorozence 1/4, zatímco u dospělého tento poměr činí 1/8 . Dále se pozoruje podíl svalové hmoty k celkové hmotnosti, který u 3 měsíčního dítěte znamená 22% tělesné hmotnosti a u dospělého muže bývá 40% tělesné hmotnosti.
Poruchy růstu u dětí rozdělujeme na dvě základní kategorie. První je růstová retardace (zpomalení) a druhou kategorií je nadměrný vzrůst.
Nejprve si přiblížíme kategorii růstové retardace. Rozlišujeme celkem 4 skupiny příčin. U první skupiny máme děti menšího vzrůstu, ale zdravé (ty představují většinu všech růstových retardací). Tyto děti dosahují menšího vzrůstu buď vlivem dědičnosti, nebo kvůli tzv. konstitučnímu opoždění růstu a puberty (zpomalený růst se vykompenzuje pozdějším nástupem puberty, což v praxi znamená, že dítě bude delší dobu pod vlivem tzv. prepubertálního růstu). Druhou skupinou jsou děti s endokrinní poruchou, kdy je zapotřebí takovou poruchu včas diagnostikovat a léčit (při včasném zásahu je vysoká pravděpodobnost, že jedinec doroste do normální výšky v dospělosti). Do třetí skupiny spadají děti postižené nějakým chronickým systémovým onemocněním (takových nemocí může být celá řada a také záleží na včasné diagnostice a následné léčbě základního onemocnění). Poslední, čtvrtou skupinou jsou děti s primární poruchou růstu skeletu, což může být následek tzv. achondroplazie (porucha kostní osifikace spojená s disproporciálním růstem) nebo Turnerova syndromu.
Další poruchou růstu u dětí je nadměrný vzrůst. Mezi jeho příčiny patří dědičně vyšší vzrůst, konstituční urychlení vzrůstu a puberty, endokrinní poruchy (např. hypertyreóza – nadměrná funkce štítné žlázy, akromegalogigantismus) a další příčinou může být Marfanův syndrom (dlouhé štíhlé končetiny, arachnodaktylie = dlouhé a tenké „pavoučí“ prsty, vady srdce a aorty atd.) nebo Klinefelterův syndrom (při kterém jedinci získávají tzv. eunuchoidní vzhled). Léčba závisí na příčině nadměrného vzrůstu, u některých příčin se uplatňuje hormonální léčba estrogeny nebo testosteronem.
|
Očkování je v dnešní době velice ožehavým tématem a každým dnem se rojí čím dál tím víc odpůrců, kteří argumentují tím, že se očkuje samotným původcem daného onemocnění, byť oslabeným, ale přesto představujícím stálé riziko.
Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.