facebook
Dobré ráno, je sobota 23.2.2019 a svátek slaví Matěj

Poruchy růstu u dětí


Ilustrační fotografie


Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li v úvahu poporodní váhu cca 3,5 kg, pak se zhruba ve 4. až 5. měsíci života hmotnost zdvojnásobí. V 1. roce života dojde ke ztrojnásobení, ve dvou letech pak ke čtyřnásobení hmotnosti oproti poporodní váze. V 5 letech věku již dítě váží zhruba 20 kg.


V růstu jako takovém hraje významnou roli i tzv. proporciální růst, kde se zkoumá poměr hlava/trup, který je u novorozence 1/4, zatímco u dospělého tento poměr činí 1/8 . Dále se pozoruje podíl svalové hmoty k celkové hmotnosti, který u 3 měsíčního dítěte znamená 22% tělesné hmotnosti a u dospělého muže bývá 40% tělesné hmotnosti.
Poruchy růstu u dětí rozdělujeme na dvě základní kategorie. První je růstová retardace (zpomalení) a druhou kategorií je nadměrný vzrůst.


Nejprve si přiblížíme kategorii růstové retardace. Rozlišujeme celkem 4 skupiny příčin. U první skupiny máme děti menšího vzrůstu, ale zdravé (ty představují většinu všech růstových retardací). Tyto děti dosahují menšího vzrůstu buď vlivem dědičnosti, nebo kvůli tzv. konstitučnímu opoždění růstu a puberty (zpomalený růst se vykompenzuje pozdějším nástupem puberty, což v praxi znamená, že dítě bude delší dobu pod vlivem tzv. prepubertálního růstu). Druhou skupinou jsou děti s endokrinní poruchou, kdy je zapotřebí takovou poruchu včas diagnostikovat a léčit (při včasném zásahu je vysoká pravděpodobnost, že jedinec doroste do normální výšky v dospělosti). Do třetí skupiny spadají děti postižené nějakým chronickým systémovým onemocněním (takových nemocí může být celá řada a také záleží na včasné diagnostice a následné léčbě základního onemocnění). Poslední, čtvrtou skupinou jsou děti s primární poruchou růstu skeletu, což může být následek tzv. achondroplazie (porucha kostní osifikace spojená s disproporciálním růstem) nebo Turnerova syndromu.


Další poruchou růstu u dětí je nadměrný vzrůst. Mezi jeho příčiny patří dědičně vyšší vzrůst, konstituční urychlení vzrůstu a puberty, endokrinní poruchy (např. hypertyreóza – nadměrná funkce štítné žlázy, akromegalogigantismus) a další příčinou může být Marfanův syndrom (dlouhé štíhlé končetiny, arachnodaktylie = dlouhé a tenké „pavoučí“ prsty, vady srdce a aorty atd.) nebo Klinefelterův syndrom (při kterém jedinci získávají tzv. eunuchoidní vzhled). Léčba závisí na příčině nadměrného vzrůstu, u některých příčin se uplatňuje hormonální léčba estrogeny nebo testosteronem.

Bezlepková dieta u dětí Bezlepková dieta u dětí

Bezlepkovou dietu je potřeba striktně dodržovat u dětí, u kterých bylo zjištěno onemocnění tzv. celiakie. Trávení je u těchto dětí značně ztížené, což má za následek pohublost, bledost a větší míru únavy. V případě zachování...

Alergické děti versus peřiny Alergické děti versus peřiny

Dětí s alergií na prach a roztoče neustále přibývá. Nejvíce se projevuje na jaře a v létě, kdy všechna zeleň kvete a pučí. Bohužel se některým komplikacím nevyhneme ani v zimě. Se stále nižšími teplotami přicházejí na řadu...

Pátá dětská nemoc Pátá dětská nemoc

Pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je dětské virové infekční onemocnění s vyšším výskytem na jaře a v zimě. Je způsobeno parvovirem B19, což je malý, velmi odolný virus ze skupiny napadající také ptáky a hmyz.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka