facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Ovulační cyklus


Ilustrační fotografie


Ovulační cyklus je široký pojem, který v sobě spojuje dva různé cykly. Prvním z nich je cyklus menstruační, který trvá v ideálním případě 28 dní a na jehož začátku přichází menstruace. Druhým cyklem je cyklus ovariální, který sleduje cyklické změny ve vaječnících.

 

Menstruační a ovariální cyklus

Délka cyklů se pohybuje v rozmezí 21 až 35 dní. Ovlivňují ji každodenní situace, do kterých se žena dostává. Výkyvy mohou být spojeny se stresem, nachlazením nebo třeba s výrazným úbytkem na váze. V průběhu menstruace žena ztratí 60 až 100 ml krve, její délka je od 3 do 7 dní a trvá přibližně od 10. až do 50. roku věku (velmi orientačně). Ovulační cyklus začíná menstruací, následuje folikulární fáze, ve které se začínají tvořit vajíčka - během každého cyklu nejčastěji dozraje jedno vajíčko. Poté přichází fáze ovulace, kdy vajíčko sestupuje z vaječníku vejcovodem (zde může dojít k oplodnění) a končí se luteární fází. Na konci ovulace vzniká žluté tělísko, které produkuje estrogeny a progesteron. Pokud dojde k oplození, vzniká rané embryo, jestliže ne, tělísko zanikne a hladina hormonů klesne. To vede ke spuštění menstruace a začátku nového cyklu.

 

Hormony v ženském těle

Při jednotlivých fázích cyklu hrají významnou roli hormony. V začátcích ovulačního cyklu mozek produkuje hormon, který stimuluje produkci folikul. Tento hormon se podílí na zdravém vývoji vajíček a folikuly jsou dutiny, které posléze obsahují nevyvinutá vajíčka. Dochází také k produkci estrogenu, jehož hladina se během cyklu postupně zvyšuje. Před ovulací estrogen působí na zvýšení luteinizačního hormonu, vlivem kterého vajíčko dozraje. Po ovulaci folikul produkuje progesteron, který se podílí ve vytváření optimálních podmínek pro uložení vajíčka v děloze. Estrogen s progesteronem jsou na vysoké úrovni a žena v této době může pociťovat citlivá prsa, bolesti břicha či nadýmání i výkyvy nálad. Jestliže není vajíčko oplodněno, hladiny hormonů klesají a dochází k menstruaci. V opačném případě tělo začne produkovat choriogonadotropin - těhotenský hormon. Ten se stará o aktivitu folikulu, který zajišťuje potřebnou hladinu estrogenu a progesteronu.





Když dítě porodí jiná žena Když dítě porodí jiná žena

Někdy není jiná možnost, než podstoupit náhradní mateřství. Pátráte po vhodných ženách na odnošení Vašeho dítěte a když ji najdete, čekáte a těšíte se celých devět měsíců. Jen s tím rozdílem, že Vaše miminko porodí jiná žena.

10 tipů, jak nejsnadněji počít dítě 10 tipů, jak nejsnadněji počít dítě

Mnoho žen má problémy s otěhotněním, snaha počít miminko se může rovnat nekonečnému příběhu a partnery toho nelehké období může výrazně poznamenat.

Syndrom polycystických ovarií Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií neboli Stein-Leventhalův syndrom je jedním z nejčastějších endokrinních onemocnění žen a dost často také stojí za neplodností. Při tomto onemocnění vznikají na vaječnících ženy drobné i větší cystičky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka