facebook
Dobré ráno, je úterý 17.9.2019 a svátek slaví Naděžda

Jak se připravit na druhé miminko?


Ilustrační fotografie


Pokud plánujete početnou rodinu, tak než se nadějete, očekáváte druhé dítko. Každá maminka, která byla z prvního těhotenství nesvá a třeba i vystresovaná, bere to druhé už více v pohodě. Víte, na co se připravit a jak vše zařídit, abyste to bez problémů zvládla. I tak ale vyvstává otázka, je druhé těhotenství opravdu jednodušší než to první? Nebo naopak může být i náročnější?


Druhé těhotenství už není tolik emotivní

Druhorodičky na rozdíl od prvorodiček své těhotenství už neprožívají s tak velkými emocemi. Už si těhotenstvím jednou prošly, takže tato zkušenost pro ně není úplně nová. Také mají doma už jednoho novorozence, který vyžaduje jejich pozornost, takže zaměřit se na odpočinek a více relaxovat může být nejen složitější, ale přímo nereálné. Obzvlášť pokud máte děti brzy po sobě (například jak bývá tradičně zvykem - po dvou až třech letech), smiřte se s tím, že první dítko bude vyžadovat tolik pozornosti, že se ani v těhotenství nezastavíte.


Větší stres a shon

Navíc druhorodičky už nebývají tak opečovávané svými blízkými a často se stává, že budoucí maminka, která čeká už druhého potomka, je na vše sama. Proto se určitě nebojte přihlásit o slovo a požádat o pomoc svého partnera nebo rodinu, když něco nebudete zvládat.

Také zároveň co vám roste bříško obřích rozměrů, musíte tlačit a zvedat kočárek, což rovněž není nic příjemného. Nejedna maminka v této době propadá depresím a obavám, jak vše bude po porodu zvládat, jak děti s partnerem uživí nebo zda bude mít čas i na svou osobní realizaci (ať už na práci nebo na koníčky ve volném čase).


Druhé dítě až s odstupem času

Pokud počkáte, až vám první dítko odroste a až pak si pořídíte druhého miminko, může to pro vás být výhodné i naopak. Výhodné to je z toho důvodu, že první dítko už můžete zaúkolovat nějakými domácími pracemi a to vám tak ulehčí s vaší péčí o domácnost. Na druhou stranu, pokud ale máte první dítě třeba až ve 30 letech a i s druhým budete čekat, oddalujete si klid ve zralém věku a také se můžete snadno ocitnout v rizikovém těhotenství, protože, přiznejme si, porod po třicítce sebou už nese určitá rizika, o kterých ale maminky, co dlouho čekaly, nerady slyší.

Bolestivá ovulace Bolestivá ovulace

Bolestivá ovulace je často diskutovaným tématem a představuje tak problém pro mnoho žen. Tato nepříjemná bolest se objevuje zhruba od 12. do 16. dne menstruačního cyklu, tedy přímo když je tělo ve fázi ovulace.

Ovulační cyklus Ovulační cyklus

Ovulační cyklus je široký pojem, který v sobě spojuje dva různé cykly. Prvním z nich je cyklus menstruační, který trvá v ideálním případě 28 dní a na jehož začátku přichází menstruace. Druhým cyklem je cyklus ovariální, který sleduje...

Ovulační kalendář Ovulační kalendář

Jestliže chcete sledovat své plodné a neplodné dny, můžete využívat ovulační kalendář. Na internetu najdete několik kalkulátorů, které vám tyto dny pohodlně spočítají - s ohledem na první den menstruace, délku menstruace a trvání cyklu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka