facebook
Příjemnou noc, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Dětské skupiny? Maminky jsou opatrné


Ilustrační fotografie

Vláda v demisi schválila počátkem ledna návrh zákona, který má umožnit vznik takzvaných dětských skupin, do kterých by pracující rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání. Zákon má řešit slaďování pracovního a rodinného života zejména u rodičů malých dětí, protože v ČR existuje fatální nedostatek jakýchkoliv zařízení pro děti do tří let.

Jak se na tuto možnost dívají maminky? Svěřily by děti do dětské skupiny? A za jakých podmínek? Tomu se ve svém průzkumu věnoval server www.modrykonik.cz, na jehož dotazy odpovědělo téměř 2000 respondentek.

Do dětské skupiny by bez obav svěřilo své dítě do péče 32,2% maminek. 15,2% z nich tuto možnost rozhodně zavrhlo a více než 50% dětskou skupinu pro svého potomka schvaluje, ale jen v případě, že ji povede  někdo známý.

Dětské skupinyJako vhodný věk pro vstup do dětské skupiny uvedla největší část maminek 2 roky (více než 44%), 27% dotazovaných maminek ji považuje za vhodnou pro ještě starší děti. Stejný podíl maminek by do dětské skupiny svěřil i potomky mladší 2 let.

Podle vládního návrhu by ve skupině mohlo být maximálně 24 dětí. Rodiče, kteří by děti do skupiny dali a chodili do práce, mohli mít slevu na dani. Za službu by platili, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů. Zřizovatelům, mezi kterými by mohly být firmy, úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace, by zase byly uznány náklady spojené například se stavebními úpravami. Náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, provoz by ročně vyšel asi na 456.000 korun.

Podle propočtů ministerstva by v roce 2015 mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin.

Do té doby, než dětské skupiny fungovat začnou, mají maminky možnost vybírat pro děti mladší 3 let mezi chůvou ,jeslemi  či soukromou školkou. Přičemž jeslí je naprostý nedostatek a dostat se do nich je otázka velkého štěstí. Většina z dotazovaných maminek ale zastává názor, že do kolektivního zařízení je nejvhodnějším věkem pro vstup právě dosažení 3 let (71,4%).  Oproti tomu tři čtvrtiny maminek by dítě mladší – i mladší 2 let – svěřilo na hlídání chůvě. Nejlépe ovšem takové, kterou doporučí známí (50,8%).

Jak by měla vypadat vyvážená svačina pro školáka? Jak by měla vypadat vyvážená svačina pro školáka?

V době, kdy se neustále zvyšuje počet obézních dětí a také automatů na sušenky a čokolády jistě každá pozorná maminka řeší, jak své dítě od těchto neduhů ochránit. Jak svému dítěti připravit...

Poruchy učení u dítěte Poruchy učení u dítěte

Každé dítě občas přinese domů špatnou známku z nějakého předmětu.  Většinou to bývá proto, že se na danou písemku nepřipravilo nebo že ho předmět prostě nebaví. To se dá řešit například doučováním nebo určité domluvy a ...

Výbava pro prvňáčka – 2. část Výbava pro prvňáčka – 2. část

V prvním díle jsme se zabývali základní výbavou aktovky a penálu pro prvňáčka. V tomto článku si povíme něco o dalších potřebách, které se týkají přímo určitých předmětů. Co všechno si připravit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka