facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

Co zásadně ovlivňuje plodnost partnerů?


Ilustrační fotografie


Jestliže se už několik měsíců snažíte otěhotnět a stále se vám nedaří, jistě zkoumáte veškeré příčiny, které by mohly být na vině. Problémy však nemusí značit ani dlouhodobá snaha o miminko. Některým párům trvá třeba i jeden rok, než žena otěhotní a oba partneři jsou absolutně v pořádku. Je jisté, že velkou roli hraje i stres a případná nervozita, proto je lepší se nad případné problémy povznést a nechat svému otěhotnění volný průběh.


Obezita či podváha

Jsou potíže, které se mohou vyskytnout na straně ženy i muže a ovlivnit tak jejich plodnost. Jedním z nich je obezita. Jelikož obézních lidí je stále více a obezita negativně ovlivňuje kvalitu našeho života, nelze se ani divit, že i otěhotnění při ní může být problematické.

Obezita a stejně tak i podváha způsobuje problémy u obou partnerů. S nízkou hmotností se už žen spojuje nižší produkce estrogenu a vymizení menstruace. Vysoká hmotnost zase potlačuje zrání vajíček. Muži s nadváhou mají nižší produkci semene.


Stravovací návyky

Složení jídelníčku samozřejmě ovlivňuje plodnost obou partnerů. Pokud chcete otěhotnět, měli byste se svým partnerem dbát na zdravé a vyvážené stravování, které snižuje riziko neplodnosti až o 66 %, jak prokázala jedna americká studie. Do jídelníčku tedy oba zařaďte přiměřené množství nenasycených mastných kyselin, hodně zeleniny, ovoce a celozrnných produktů. Konzumaci cukru a živočišných tuků se snažte spíše omezit.

Se skladbou potravin souvisí také dostatek vitamínů a minerálů, které jsou rovněž nutné k bezproblémovému početí miminka. Těhotenství ovlivňuje například nedostatek vitamínu E, kyseliny pantotenové, kyseliny listové nebo vitamínu C. Pokud se snažíte otěhotnět, měla byste dbát také na dostatečný přísun zinku a selenu.


Alkohol a cigarety

V neposlední řadě vaši šanci na otěhotnění rapidně snižuje kouření a konzumace alkoholu. Navíc jelikož nevíte, kdy přesně otěhotníte, doporučuje se cigaretám a alkoholu vyhnout již při snaze o miminko. Kouření způsobuje, že vajíčka jsou náchylnější ke genetickým abnormalitám a také snižuje hladinu estrogenu a brání ovulaci. U mužů zase kouření zpomaluje spermie.

Dárcovství spermií Dárcovství spermií

Jednou z možností léčby neplodnosti je využití darovaného spermatu. Zhruba polovina neplodností má příčinu na straně muže, převážně pak v nedostatečné kvalitě či počtu spermií. Pokles hodnot spermiogramu je všeobecně známým trendem ...

AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi AID - Umělé oplodnění s darovanými spermiemi

U zhruba poloviny neplodných párů je důvod na straně muže, převážně v nedostatečné kvalitě spermií. Pokles hodnot spermiogramu je všeobecně známým trendem dnešní mužské populace a tak se logicky týká i potencionálních ...

Surogátní mateřství Surogátní mateřství

Problematika náhradního, neboli surogátního mateřství, je nám nejspíše známa spíše z filmů a seriálů, než běžného života. Je to především z důvodu velké citlivosti tohoto tématu a nejasné etice. V české legislativě není tato záležitost zcela ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka