facebook
Příjemnou noc, je úterý 20.8.2019 a svátek slaví Bernard

Co zásadně ovlivňuje plodnost partnerů?


Ilustrační fotografie


Jestliže se už několik měsíců snažíte otěhotnět a stále se vám nedaří, jistě zkoumáte veškeré příčiny, které by mohly být na vině. Problémy však nemusí značit ani dlouhodobá snaha o miminko. Některým párům trvá třeba i jeden rok, než žena otěhotní a oba partneři jsou absolutně v pořádku. Je jisté, že velkou roli hraje i stres a případná nervozita, proto je lepší se nad případné problémy povznést a nechat svému otěhotnění volný průběh.


Obezita či podváha

Jsou potíže, které se mohou vyskytnout na straně ženy i muže a ovlivnit tak jejich plodnost. Jedním z nich je obezita. Jelikož obézních lidí je stále více a obezita negativně ovlivňuje kvalitu našeho života, nelze se ani divit, že i otěhotnění při ní může být problematické.

Obezita a stejně tak i podváha způsobuje problémy u obou partnerů. S nízkou hmotností se už žen spojuje nižší produkce estrogenu a vymizení menstruace. Vysoká hmotnost zase potlačuje zrání vajíček. Muži s nadváhou mají nižší produkci semene.


Stravovací návyky

Složení jídelníčku samozřejmě ovlivňuje plodnost obou partnerů. Pokud chcete otěhotnět, měli byste se svým partnerem dbát na zdravé a vyvážené stravování, které snižuje riziko neplodnosti až o 66 %, jak prokázala jedna americká studie. Do jídelníčku tedy oba zařaďte přiměřené množství nenasycených mastných kyselin, hodně zeleniny, ovoce a celozrnných produktů. Konzumaci cukru a živočišných tuků se snažte spíše omezit.

Se skladbou potravin souvisí také dostatek vitamínů a minerálů, které jsou rovněž nutné k bezproblémovému početí miminka. Těhotenství ovlivňuje například nedostatek vitamínu E, kyseliny pantotenové, kyseliny listové nebo vitamínu C. Pokud se snažíte otěhotnět, měla byste dbát také na dostatečný přísun zinku a selenu.


Alkohol a cigarety

V neposlední řadě vaši šanci na otěhotnění rapidně snižuje kouření a konzumace alkoholu. Navíc jelikož nevíte, kdy přesně otěhotníte, doporučuje se cigaretám a alkoholu vyhnout již při snaze o miminko. Kouření způsobuje, že vajíčka jsou náchylnější ke genetickým abnormalitám a také snižuje hladinu estrogenu a brání ovulaci. U mužů zase kouření zpomaluje spermie.

Jaké otázky si ujasnit při plánování miminka Jaké otázky si ujasnit při plánování miminka

Plánování miminka je běh na dlouhou trať. Ano, někteří se rozhodnou spontánně a vše řeší až v průběhu těhotenství. Jiná maminka zase otěhotní nečekaně a nemá tedy čas nic moc rozmýšlet. Pokud ale se svým...

Chci miminko, ale partner nemá zájem Chci miminko, ale partner nemá zájem

Toužíte po miminku, ale váš partner o jeho pořízení zatím nejeví příliš zájem? Poradíme vám, jak se s takovou situací vypořádat a jak třeba svému příteli/manželovi vnuknout, že už nastal ideální čas na...

Jak se připravit na druhé miminko? Jak se připravit na druhé miminko?

Pokud plánujete početnou rodinu, tak než se nadějete, očekáváte druhé dítko. Každá maminka, která byla z prvního těhotenství nesvá a třeba i vystresovaná, bere to druhé už více v pohodě.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka