facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?


Ilustrační fotografie


Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách probíhala i za dob našich maminek a tatínků, akorát neměla to správné pojmenování a často se vůbec neřešila. Jak může šikana v dětství či dospívání ovlivnit vaše dítě a jak ji konstruktivně a co nejméně bolestivě řešit?

Projevy šikanovaného dítěte

První příznaky mohou být přílišná averze ke škole, větší uzavřenost, špatná nálada dítěte, asociální chování či nechuť k jídlu. Někteří dospívající se dokonce mohou přidat k nějaké pochybné organizované skupině či k nebezpečné sektě. Příčin může být spousta, je proto vhodné sledovat změny v chování a zájmech dítěte a začít jednat co nejdříve. Je důležité nenechávat věci na poslední chvíli, dokud se nestane něco závažnějšího.

S dítětem se pokuste promluvit

Pokud máte podezření, že je vaše dítě šikanováno, najděte si společnou klidnou chvíli a promluvte s ním. S menšími dětmi to může jít snadněji, než s puberťáky, ale pokuste se vydržet a po prvním odseknutí nevybouchnout. Dejte dítěti najevo, že jste tu pro něj a že vás jeho problémy zajímají. Zároveň ho ujistěte, že ve škole nebudete dělat zbytečný humbuk. To by situaci dítěte v kolektivu ještě zhoršilo.

Jak se zachovat?

Pokud se vám dítě nakonec svěří a zjistíte, že je opravdu šikanováno, neřešte danou situaci s horkou hlavou. Za šikanu nemůžete ani vy, ani vaše dítě. Nepropadejte panice, že jste udělali chybu ve výchově ani se nechystejte agresora pořádně zmáčknout. Agresoři jsou ve většině případů děti, které se buď samy s podobnou situací již setkaly, nebo nemají dobré rodinné zázemí. Situaci tak řeší násilím na jiných dětech - ať už fyzickým či psychickým. Ventilují si tak svojí bolest, traumata a komplexy z vlastního života.

Jak situaci řešit?

Zajděte do školy a obeznamte s problémem třídní učitelku vašeho dítěte, či výchovného poradce. Ti vám budou ochotní poradit a problém s vámi řešit. Ideální je pohovořit si (za přítomnosti učitele či vychovatele) s rodičem agresora a pokud bude jenom trochu rozumný, situace se jistě vyřeší. Rozhodně za šikanu nevyžadujte tresty. Jde především o to, aby agresor či agresoři přestali vaše dítě šikanovat a vše se vrátilo do starých kolejí.





Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Strabismus Strabismus

Strabismus je odborným názvem pro šilhavost. Jde o stav, kdy osy pohledu očí nesměřují současně a rovnoběžně k fixovanému bodu, ale jedno se od tohoto směru odchyluje. Takto vzniká...

Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka