facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?


Ilustrační fotografie


Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách probíhala i za dob našich maminek a tatínků, akorát neměla to správné pojmenování a často se vůbec neřešila. Jak může šikana v dětství či dospívání ovlivnit vaše dítě a jak ji konstruktivně a co nejméně bolestivě řešit?

Projevy šikanovaného dítěte

První příznaky mohou být přílišná averze ke škole, větší uzavřenost, špatná nálada dítěte, asociální chování či nechuť k jídlu. Někteří dospívající se dokonce mohou přidat k nějaké pochybné organizované skupině či k nebezpečné sektě. Příčin může být spousta, je proto vhodné sledovat změny v chování a zájmech dítěte a začít jednat co nejdříve. Je důležité nenechávat věci na poslední chvíli, dokud se nestane něco závažnějšího.

S dítětem se pokuste promluvit

Pokud máte podezření, že je vaše dítě šikanováno, najděte si společnou klidnou chvíli a promluvte s ním. S menšími dětmi to může jít snadněji, než s puberťáky, ale pokuste se vydržet a po prvním odseknutí nevybouchnout. Dejte dítěti najevo, že jste tu pro něj a že vás jeho problémy zajímají. Zároveň ho ujistěte, že ve škole nebudete dělat zbytečný humbuk. To by situaci dítěte v kolektivu ještě zhoršilo.

Jak se zachovat?

Pokud se vám dítě nakonec svěří a zjistíte, že je opravdu šikanováno, neřešte danou situaci s horkou hlavou. Za šikanu nemůžete ani vy, ani vaše dítě. Nepropadejte panice, že jste udělali chybu ve výchově ani se nechystejte agresora pořádně zmáčknout. Agresoři jsou ve většině případů děti, které se buď samy s podobnou situací již setkaly, nebo nemají dobré rodinné zázemí. Situaci tak řeší násilím na jiných dětech - ať už fyzickým či psychickým. Ventilují si tak svojí bolest, traumata a komplexy z vlastního života.

Jak situaci řešit?

Zajděte do školy a obeznamte s problémem třídní učitelku vašeho dítěte, či výchovného poradce. Ti vám budou ochotní poradit a problém s vámi řešit. Ideální je pohovořit si (za přítomnosti učitele či vychovatele) s rodičem agresora a pokud bude jenom trochu rozumný, situace se jistě vyřeší. Rozhodně za šikanu nevyžadujte tresty. Jde především o to, aby agresor či agresoři přestali vaše dítě šikanovat a vše se vrátilo do starých kolejí.

Noční děsy dětí Noční děsy dětí

Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným...

Žárlení mezi sourozenci Žárlení mezi sourozenci

Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou.

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se! Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!

Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka