facebook
Dobré odpoledne, je sobota 18.11.2017 a svátek slaví Romana

Dovolená na horách


Ilustrační fotografie


Plánujete dovolenou na horách a náhle jste otěhotněla? Váháte tedy, zda přece jen vyrazit nebo celou akci raději zrušit? Máme pro vás pár tipů, se kterými zvládnete pobyt i v náročnějším prostředí, než jaké máte doma. Přece jenom, těhotenství neznamená nemoc a žádná maminka by se mu (s výjimkou těch na rizikovém těhotenství) neměla zbytečně podřizovat.

První týdny jsou náročnější

První trimestr je obvykle nejvíce náročný. Nejenže vám hrozí zvýšené riziko potratu, ale také se seznamujete se svým tělem. Mnoho těhotných žen v tomto období trápí ranní nevolnosti, pocity častého močení, citlivá a také zvětšená prsa i další z nejčastějších příznaků. To, zda na dovolenou pojedete, tedy maximálně přizpůsobte svým individuálním pocitům, případně to i zkonzultujte se svým lékařem - doporučujeme zejména v případě, kdy se chystáte na cestu do zahraničí.

Ideální je na dovolenou vyrazit autem, kdy si můžete libovolně zastavit a protáhnout se na čerstvém vzduchu. Komfortní dopravní prostředek je také letadlo nebo vlak, který nabízí dostatek prostoru v kupé. Nedoporučujeme cestu autobusem, obzvlášť pokud se chystáte vyrazit do vysokých kopců. Silnice plné zatáček by vám nemusely udělat dobře. Autobusy jsou navíc jen zřídkakdy vybavené bezpečnostními pásy.

Co podniknout a jakým fyzickým aktivitám se raději vyvarovat

Dovolená na horách většinou probíhá v aktivním duchu. Vyhněte se fyzicky náročným aktivitám, při kterých výrazně stoupá vaše tepová frekvence. Pokud je sucho, dejte přednost procházkám do přírody před svižným během nebo dlouhými túrami. V létě můžete vyrazit třeba do lesa na borůvky, na podzim pak na ostružiny a na houby.

V zimě můžete zkusit lyžování a běžkování. Doporučujeme ho jen v případě, že jste už zkušená lyžařka, protože je zde zvýšené riziko pádu a ohrožení tak sebe i zdraví budoucího miminka.

Nezbytnou výbavu sebou

Pokud jste už od svého lékaře obdržela těhotenskou průkazku, rozhodně ji nezapomeňte doma, stejně jako občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Všechny tyto doklady mějte stále u sebe. Pokud užíváte nějaké léky, rovněž si je vezměte sebou na hory. Nezapomeňte také na bylinky, dostatek jídla a tekutin. V zimních měsících se zaměřte také na výběr kvalitního hřejivého oblečení, které vás ochrání před prochladnutím.Řízení auta v těhotenství Řízení auta v těhotenství

Auto je dnes velmi vyhledávaným dopravním prostředkem, kterým často ušetříme dost času a mačkanic v přecpané hromadné dopravě, což ocení hlavně těhotné ženy. Některé těhulky se ale bojí...

Jak řešit nevolnost při cestování Jak řešit nevolnost při cestování

Už se vám někdy udělalo špatně při cestování? Pokud ano, určitě víte, jak je taková situace nepříjemná. Pokud k nevolnosti dojde za jízdy v autě, dá se to ještě tolerovat. Můžete totiž snadno požádat toho...

Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne? Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne?

V těhotenství se někdy cestování městskou hromadnou dopravou nevyhnete. Ne každá budoucí maminka je řidička a když už má řidičský průkaz, nemusí mít vždy k dispozici automobil.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka