facebook
Dobrý večer, je neděle 18.8.2019 a svátek slaví Helena

Dovolená na horách


Ilustrační fotografie


Plánujete dovolenou na horách a náhle jste otěhotněla? Váháte tedy, zda přece jen vyrazit nebo celou akci raději zrušit? Máme pro vás pár tipů, se kterými zvládnete pobyt i v náročnějším prostředí, než jaké máte doma. Přece jenom, těhotenství neznamená nemoc a žádná maminka by se mu (s výjimkou těch na rizikovém těhotenství) neměla zbytečně podřizovat.

První týdny jsou náročnější

První trimestr je obvykle nejvíce náročný. Nejenže vám hrozí zvýšené riziko potratu, ale také se seznamujete se svým tělem. Mnoho těhotných žen v tomto období trápí ranní nevolnosti, pocity častého močení, citlivá a také zvětšená prsa i další z nejčastějších příznaků. To, zda na dovolenou pojedete, tedy maximálně přizpůsobte svým individuálním pocitům, případně to i zkonzultujte se svým lékařem - doporučujeme zejména v případě, kdy se chystáte na cestu do zahraničí.

Ideální je na dovolenou vyrazit autem, kdy si můžete libovolně zastavit a protáhnout se na čerstvém vzduchu. Komfortní dopravní prostředek je také letadlo nebo vlak, který nabízí dostatek prostoru v kupé. Nedoporučujeme cestu autobusem, obzvlášť pokud se chystáte vyrazit do vysokých kopců. Silnice plné zatáček by vám nemusely udělat dobře. Autobusy jsou navíc jen zřídkakdy vybavené bezpečnostními pásy.

Co podniknout a jakým fyzickým aktivitám se raději vyvarovat

Dovolená na horách většinou probíhá v aktivním duchu. Vyhněte se fyzicky náročným aktivitám, při kterých výrazně stoupá vaše tepová frekvence. Pokud je sucho, dejte přednost procházkám do přírody před svižným během nebo dlouhými túrami. V létě můžete vyrazit třeba do lesa na borůvky, na podzim pak na ostružiny a na houby.

V zimě můžete zkusit lyžování a běžkování. Doporučujeme ho jen v případě, že jste už zkušená lyžařka, protože je zde zvýšené riziko pádu a ohrožení tak sebe i zdraví budoucího miminka.

Nezbytnou výbavu sebou

Pokud jste už od svého lékaře obdržela těhotenskou průkazku, rozhodně ji nezapomeňte doma, stejně jako občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Všechny tyto doklady mějte stále u sebe. Pokud užíváte nějaké léky, rovněž si je vezměte sebou na hory. Nezapomeňte také na bylinky, dostatek jídla a tekutin. V zimních měsících se zaměřte také na výběr kvalitního hřejivého oblečení, které vás ochrání před prochladnutím.

Co sebou brát na cesty Co sebou brát na cesty

Ať už se chystáte cestovat po Čechách nebo do zahraničí, je několik věcí, bez kterých se jako budoucí maminka rozhodně neobejdete. Samozřejmě jako každý jiný člověk byste u sebe měla mít své doklady, peníze a mobilní...

I cesta autobusem může být příjemná I cesta autobusem může být příjemná

Plánujete v těhotenství cestu autobusem a už teď se jí děsíte? Autobus je jedním z nejméně komfortních dopravních prostředků. Pokud ale nemáte jinou možnost, určitě to zvládnete. Cestování se pokuste vyhnout v posledním...

Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne? Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne?

Fast food neboli rychlé občerstvení se rozmáhá všude kolem nás. Mnoho lidí je tak rádo, že si nemusí připravovat doma oběd či svačinu a něco si zakoupí. Jak stravování řešit v těhotenství? Představuje takové občerstvení pro...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka