facebook
Dobré ráno, je pátek 19.4.2024 a svátek slaví Marcela

Rizikové těhotenství


Ilustrační fotografie


Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat, představují její vysoký věk, různé dědičné predispozice, potraty v minulosti, chronická onemocnění, negativní Rh faktor i deprese a další psychicky labilní stavy.

Rizikové těhotenství znamená, že tato rizika jsou tak vysoká, že mohou ohrozit vývoj plodu - usmrtit ho nebo způsobit vrozené vady. S rizikovými faktory se můžeme setkat po celou dobu těhotenství a i proto je důležité, aby o sebe budoucí maminka pečovala a také chodila na pravidelné prohlídky ke svému gynekologovi. V případě rizikového těhotenství je někdy doporučován jen klid doma v posteli a leckdy i hospitalizace. Měla byste být v maximální fyzické a psychické pohodě.

Konkrétní rizika v těhotenství

Náš život se stále prodlužuje a mnoho matek staví vzdělání, kariéru či cestování na první místo, s rodinou pak vyčkávají. Rizikový věk ženy je pro těhotenství 35 let. V tomto věku vás už čekají důslednější vyšetření a je zde prokazatelně vyšší riziko vzniku vývojových vad (například rozštěpů). Dědičné predispozice spočívají v Downovu syndromu, Cridu chat syndromu apod. V případě predispozic je dobré nechat si udělat genetické testy již před plánovaným těhotenstvím a dle jejich výsledků se rozhodnout, zda rodinu založit.

Chronická onemocnění

Chronická onemocnění jako cukrovka, srdeční vady či poruchy ledvin opět mohou vést k rizikovému těhotenství, protože stav těchto orgánů se může vlivem rostoucího bříška zhoršit. Dříve byl negativní Rh faktor vnímán rizikověji než dnes. Pokud máte Rh faktor negativní a váš partner pozitivní, vaše dítě bude mít pravděpodobně rovněž pozitivní Rh faktor. Jestliže se pak spojí krev matky a dítěte, tělo si vytvoří protilátky a druhý porod již může představovat komplikaci. Tvorbě těchto protilátek je možné zabránit podáváním injekcí.

Víte, že deprese a úzkostlivé stavy mohou vyvolat potrat? Pokud jimi tedy trpíte, určitě se svěřte svému gynekologovi nebo navštivte psychologa. I již prodělané spontánní potraty mohou být velkou komplikací a stejně tak psychickou zátěží pro matku.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka